BEST WESTEQN HOTEL SPAANDEB De een had misschien wel verwacht dat het een keer zou gebeuren, de ander misschien wat minder, maar blij waren Sjaak Swart en Piet Keizer evenveel met hun benoeming tot erelid van de vereniging op het jaarfeest van Lucky Ajax dat op 22 januari werd gehouden in Hotel Spaander inVolendam. AJAX JAARVERSLAG I JULI 2009 - 30 JUNI 2010 II: r VOLENDAMi :fj» I zijn geweest.We zijn ons wel bewust van het feit dat de con currentie groter wordt en dat de buitenlandse drang om spelers vroeg te halen groter wordt. Daardoor zul je je dus nog meer moeten manifesteren als top opleiding zodat je jongens langer bij je kunt houden, dat jongens zich nog beter ontwikkelen en dat we voor blijven lopen op andere clubs in onze visie en manier van opleiden. Is het gedachtegoed achter de jeugdopleiding hetzelfde als je dat vergelijkt met toen? Tegenwoordig is het voetbal toch fysieker, sneller. In hoeverre is dat geëvalueerd? Groot verschil met toen ik in de opleiding zat, is dat we hier de laatste jaren gym en judo hebben geïntroduceerd. De jongens spe len ten opzichte van vroeger veel minder buiten. Op gym op school wordt bezuinigd of het wordt afgekapt waardoor de motori sche ontwikkeling van jongens, die eigenlijk veel belangrijker is geworden in het voetbal, steeds verder is afgenomen. Op die manier wordt dat verschil weer Geet feesi teruggebracht. Daar zit ook een mentaal aspect in.We hebben nu ook voetvolleyvelden en een boardingveld, dat haalt wel weer een beetje het voetballen op straat terug. Ik denk dat wij daar in dat opzicht goed over hebben nagedacht en op die manier weer dat soort dingen proberen terug te krijgen. Daarnaast hebben we de laatste jaren ook specifieke techniektrainingen ingevoerd, vooral voor de onderbouw (F-E- D-pupillen). In de trainingen van de bovenbouw (C-B-A-junioren) zie je terug dat er veel meer getraind wordt op wat zijn jouw taken, in jouw positie, je linie, team.Vroeger was het: partijtje, afwerkvormpjes en duurloopjes. Daarin heeft een enorme evolutie plaatsgevonden. Maar nog steeds wel met de visie van: we willen het mooiste, het beste en het meest aanvallende voetbal spelen. We willen spelers opleiden voor ons eerste, om successen te halen en ze vervolgens, wat ook weer noodzakelijk is, voor een topprijs verkopen, waardoor je ook weer nieuwe spelers kunt opleiden. Jan-Matthijs Harderwijk Hoe bewust zijn jongens op deze leeftijd al van het feit dat ze prof zouden kunnen worden? Die jongens zijn daar absoluut niet mee bezig. Je hoort af en toe weieens dat ze onder druk zou den staan omdat ze weten dat ze weggestuurd kunnen worden. Dat is geen moment zo. In de periode dat het eraan gaat komen is het spannend, voor iedereen, en dat komt vooral bij de ouders van daan. De jongens voetballen gewoon, dat is hun plezier, hun hobby en hun passie. Zij zijn totaal niet bezig met'ik wil prof voetballer worden' of'ik moet misschien weg'. Als jeugdspeler ben je zelf in de DI begonnen bij Ajax. Hoe anders is de jeugdopleiding nu als je dat vergelijkt met toen? Ik denk dat het verschil meer zit in de faciliteiten en de professio naliteit van de club, dat er veel meer wordt nagedacht hoe wij ons beter kunnen maken dan wij Je vertelde dat je dit jaar drie jon gens hebt moeten laten gaan. Hoe breng je dat nieuws? Als trainer is het belangrijk dat je een sfeer creëert waarin het heel duidelijk is dat je hard 'op de taak' bent, dus waar het zakelijk om gaat. En dat kan zelfs bij jon getjes van tien. Dat komt voor de buitenwacht misschien hard over, maar dat hoeft het helemaal niet te zijn. Het gaat om duidelijk zijn en uitspreken wat goed en wat verkeerd is.Als die sfeer duidelijk is, dan is dat ook een veilige sfeer waarin jongens dat kunnen accepteren en incasseren en de vrijheid hebben om daarover hun mening te geven. Daarnaast zul je op het sociale vlak wel heel zacht moeten zijn. Zeker met kleine kinderen en met ouders, daar moet je wel op een goede manier mee omgaan. Dus zakelijk hard maar sociaal heel zacht, mild. En als je dat doet en goed bewaakt en er consequent in bent, dan is dat geen probleem.

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2010 | | pagina 22