'Zakelijk hard maar sociaal mild rs met hun ouders een Ie Heineken Experience Interview Casimir Westerveld Trainer EI Als klein jongetje voetbalde de talentvolle Casimir Westerveld (32) ongeveer vijf jaar in de jeugdopleiding van Ajax. Een ern stige blessure zorgde ervoor dat een carrière als profvoetballer noodgedwongen plaatsmaakte voor een carrière als trainer. Na tien seizoenen zo'n beetje alle leeftijdscategorieën te hebben getraind bij AFC, maakte hij in 2006 de overstap naar Ajax, waar hij in zijn vierde seizoen de El trainde. Goede resultaten behaald het afge lopen jaar? Jazeker, al zitten in dat woord resultaat twee aspecten. Je hebt resultaat in ontwikkeling en resultaat in winst of verlies. En dat dan nog op twee gebieden, namelijk in de competitie en op toernooien. Het resultaat dat bovenaan staat is natuurlijk de ontwikkeling van de spelers en het team, dat is prima verlopen. We hebben wel afscheid moeten nemen van drie spelers, al is dat niet alleszeggend natuurlijk. We hebben voor het eerst sinds jaren met de El tegen D-pupillen hoofdklasse gespeeld. De voor gaande jaren was dat steeds eer ste klasse tegen D-pupillen. Het verschil in leeftijd is wel even groot, alleen is het niveau in de eerste klasse net even wat min der of zijn de spelers wat minder getalenteerd. Dus het was even kijken hoe dat dit jaar zou gaan en of we dat moesten continue ren of niet. Maar het is ontzet tend goed gegaan: we zijn uitein delijk als (gedeeld, red) tweede geëindigd, dus al met al is geble ken dat we met deze EI gewoon in de hoofdklasse kunnen voet ballen. Daarnaast hebben we internationaal echt top gepresteerd. Met de El hebben we twee grote internationale toernooien gewonnen, één in Tsjechië en Duitsland en één op Mallorca. Dat zijn goede graad meters om jezelf te meten met de top van Europa, waar sta je? Daarnaast leer je als jeugdspeler voetballen tegen andere culturen en speelstijlen, waardoor je ook wel heel veel ervaring opdoet. En het is ook heel belangrijk dat je leert omgaan met de aandacht, druk en spanning van het spelen tegen grote clubs. Ook dat is heel mooi voor die jongens om dat soort dingen te ervaren. Naast je loopbaan als jeugdtrainer heb je ook nog een tijd sociale psychologie gestudeerd. Het lijkt me dat je daar als trainer bij Ajax, waar jeugdspelers bijvoorbeeld toch om moeten kunnen gaan met druk en stress, in de praktijk een hoop aan hebt, of niet? Absoluut, al zou ik niet eens de nadruk leggen op druk en stress maar meer op het omgaan met individuen en groepen, ouders, collega's, pers, supporters, noem maar op, van groot tot klein. Zonder dat je misschien specifiek kan zeggen of dat nou te maken heeft met je eigen ontwikkeling en de ervaringen die je opdoet of met je studie. Ik ben ervan overtuigd dat dat wel bijdraagt aan hoe ik ben en hoe ik uitein delijk handel. AJAX JAARVERSLAG I JULI 2009 - 30 JUNI 2010 19

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2010 | | pagina 21