Hoeveel jongens hebben er vorig jaar een contract gekregen? Zes. Dat zijn de zes jongens die in de ogen van Ajax heel veel potentie hebben, want anders geef je ze geen contract. Daar naast geef je soms niet alleen een contract omdat ze het verdienen, maar ook om te voorkomen dat Edmond Claus met rechts team-mager Ruud Haarms. mentale aspect, het kunnen omgaan met bankzitten bijvoorbeeld? Natuurlijk is het mentale aspect omgaan met tegenslag, maar het mentale aspect zit vooral in: kan ik mezelf 's avonds als ik naar bed ga in de spiegel kijken en zeggen: 'ik heb er vandaag alles aan gedaan. Ik heb nergens wat laten liggen.' En als ik wedstrijden speel, kan ik het dan opbrengen om continu de hele wedstrijd lang datgene wat van mij gevraagd wordt, en het liefst nog meer, vol te blijven houden. Om dat waar te maken, om dat loopje te maken, om agressief te blijven en om die bal met een goede snel heid te blijven spelen. Dat is vol gens mij het mentale aspect. De Ajax-opleiding heeft een gewel dige reputatie. Mag je die het sum mum op opleidingsgebied noemen? Ja, in Nederland in ieder geval. Hoe is dat te vergelijken met andere eredivisieclubs? PSV, Feyenoord bijvoorbeeld? Ik kan niet zeggen dat ik het per fecte inzicht heb in de opleidin gen van PSV en Fe/enoord, daar werken ze natuurlijk ook goed. Maar als ik tegen die ploegen speel en als ik hoor of lees hoe er gewerkt wordt - ik spreek natuurlijk ook de trainers die daar werken - dan denk ik dat het niet voor niets is dat wij het hoogste rendement halen aan zelf opgeleide spelers, zowel in ons eerste als over heel Nederland in het betaald voetbal. Wat doet Ajax dan anders dan die andere clubs? Ja, dat is het geheim, haha.. Jan-Matthijs Harderwijk Dan gaat vooral het fysiek tel/en. Inderdaad. Dus de stap, plus wat er allemaal geëist en gevraagd wordt, is zoveel groter. School is vaak belangrijk, eindexamenjaar, er komt zo veel op die gasten af. Dus je ziet vaak in het begin dat ze het eerste halfjaar moeite hebben en heel hard moeten werken om aan te pikken. In de tweede helft van het jaar kunnen ze eigenlijk wat meer gaan oog sten. Maar het is wel belangrijk dat je in de eerste helft van het jaar die basis goed legt. natuurlijk aangeboren. Jan Olde Riekerink (hoofd jeugdopleiding, red.) zegt altijd 'dat is aangeboren geluk'. Dat is het ook eigenlijk, dat heb je meegekregen. Maar talent zie je terug in fysieke mogelijkhe den, in technische mogelijkheden, in begrip van het spel, maar ook in mentaliteit. En er zijn spelers bij Haarlem die een betere men taliteit of mentale weerbaarheid of wedstrijdinstelling hebben dan dat ik zie bij sommige jongens hier binnen de opleiding. Dat is niet negatief, omdat jongens die hier voetballen dan weer zeer getalenteerd zijn op het gebied van technische vaardigheid en coördinatie.Aan ons trainers de taak om te zorgen dat die speler dat stukje mentale scholing ook ontvangt. Dus als je al die dingen die ik net opnoem een score zou meegeven en je telt dat bij elkaar op, dan zijn de talenten hier veel groter dan de jongens bij Haar lem. Dat is het grote verschil. Wat is uiteindelijk het belangrijkst om profvoetballer te worden? Dat de buitenlandse markt onze beste jeugdspelers al binnenvist. Je was een tijd bij Haarlem gedeta cheerd. Wat is het verschil tussen de jeugd van Haarlem en de jeugd van Ajax? Je hebt bij Haarlem natuurlijk een andere... laat ik het mate van talent noemen. En talent is 20 AJAX JAARVERSLAG I JULI 2008 - 30 JUNI 2009

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2009 | | pagina 22