'Spelers voor de breedte moet je altijd uit je eigen opleiding halen' een profclub of bij de amateurs: als het eerste elftal wint, boven aan staat, dan heb je nooit pro blemen. Of wel, maar die zijn van geheel andere aard.' André Kraan: 'In de tijd van Melchers was het onze keeper die tegen Roda zo geweldig keepte, dat degradatie voorko men werd. De spelers - die toen lid waren - hebben toen de ledenvergadering zo gedomi neerd, dat het bestuur aftrad. Daarna hebben spelers nooit meer die machtspositie gekregen.' Spelers kunnen nog altijd een trai ner maken of breken. Rob Been Sr.: 'Maar dat was vorig jaar niet het geval. Een trai nerswissel in het seizoen is meestal armoede, dat is ook wel gebleken. Maar het begon natuur lijk al door op het laatste moment toch nog Sneijder te verkopen. Een voor Ajax zeer bepalende speler. Dat gedoe met Perez - weg en later weer terug - vond ik ook niet sterk.' André Kraan: 'Het aankoop beleid deugde niet. Het was war rig, zonder visie en te veel middelmaat. Dat kun je, vind ik, Van Geel aanrekenen. Spelers die zogenaamd voor de breedte komen, moet je te allen tijde uit je eigen opleiding halen, bij tijd en wijle ook gebruiken en vertrou wen geven. Dat is veel te weinig gebeurd.' Wim Schoevaart: 'Het terug halen van Perez vond ik niet slecht; hij is een scorende speler. Ik vind het dus jammer dat hij weer weg is. Maar het is waar wat André zegt over de aankopen in de breedte. Die spelers bren gen ook niks meer, niets extra's van wat we zelf in huis hebben uit de jeugd.' Rob Been Sr.: 'Wij hoeven in principe nooit in de breedte te kopen. Je moet meer vertrouwen hebben in je eigen opleiding.' Maar is dat Van Geel aan te reke nen of meer Ten Cate. Of beiden? André Kraan: 'Het begon met de hoofdtrainer, die maakte geen goede keuzes. Kijk maar naar een jongen als Colin. Maar Van Geel was eindverantwoordelijk.' Rob Been Sr.: 'Ondanks een technisch directeur is het uitein delijk toch de hoofdtrainer die technisch bepaalt wie er komt. Neem vorig jaar Luque, die moest per se komen van Ten Cate.Was Luque wel grondig gescout? Al eerder hebben we dat gezien met alweer vertrokken hoofdcoaches.Wat werd er niet "binnengehaald" wat uiteindelijk niet rendeerde. Een jongen uit de eigen opleiding als een De Ridder liet men m.i.te vroeg "gaan".' Wim Schoevaart: 'En dat was een echte Ajax-voetballer, een prachtige rechtsbuiten, die het best had kunnen redden.' Maar Luque heeft zich nooit kun nen bewijzen omdat Ten Cate al zo snel wegging en Koster hem niet als eerste keus zag. Wim Schoevaart: 'Continuï teit is cruciaal.' Rob Been Sr.: 'Precies. Stabi liteit is levensvoorwaarde num mer één voor elk bedrijf, ook voor een club. Elke zaak en ook club gaan kapot aan ad hoc- beleid.' Maar hoe zit het met de stabiliteit van de trainers. Zijn die zelf niet te onrustig, te gericht op korte termijn resultaten, eigen carrière, en een 'trein die langs komt? Rob Been Sr.: 'Ik vond Ten Cate in elk geval niet stabiel en erg onrustig.' André Kraan: 'Reynolds en Michels bijvoorbeeld waren zeer stabiel. Maar vergeet niet: ze had den vroeger een andere opdracht. Het huidige voetbal vereist resultaat op korte termijn. De druk van het geld is zo groot, dat brengt vanzelf een enorme onrust. Het lijkt wel of de trai ners daaronder bezwijken.' Rob Been Sr.:'Het leiden van een club is totaal veranderd. Vroeger was het bestuur, in het bijzonder het dagelijkse bestuur, en de zo geheten elftalcommissie de baas. Later werd de trainer steeds meer verantwoordelijk voor het voetbal.Verder voelde iedereen die in de club wat "deed" zich zo betrokken, dat hij onvrede of adviezen niet voor zich hield, maar dat ook liet mer ken. Het reilen en zeilen van ons "eerste" was van ons allemaal. Dat is nu totaal anders gewor den. De topclubs in Europa wor den voetbaltechnisch geleid door één persoon! Kijk naar Arsenal, Manchester United, Bayern Mün- chen. Ik denk dat wij bijvoorbeeld met Van Basten ook die kant opgaan.' Was een commissie Coronel onver mijdelijk? André Kraan: 'Op dat moment zeker, ledereen wilde een frisse wind en iets anders.' Rob Been Sr.: 'Onvermijdelijk, nogmaals, omdat wij steeds niet Nederlands kampioen werden en geen Champions League speel den, et cetera.' Wim Schoevaart: 'Wat ik onjuist heb gevonden is dat de commissie ons drieën niet gehoord heeft. De bedoeling was dat ze mensen zouden ondervra gen die veel van Ajax af wisten.' André Kraan: 'Volgens mij waren ze bang dat wij teveel naar het verleden zouden kijken.' De conclusie dat stabiliteit, wat continuïteit in beleid en leiding veronderstelt, en het in ere hou den van de eigen opleiding de basis van succes vormen, wordt door de éminences grises van onze eerbiedwaardige club vol mondig bevestigd.Alle drie heb ben goede hoop dat het nieuwe bestuur en de nieuwe technische leiding een begin vormt van een nieuwe periode van broodnodige stabiliteit en vastberadenheid. 26 AJAX JAARVERSLAG I JULI 2007 - 30 JUNI 2008

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2008 | | pagina 28