jCTIfiPl Op een speciaal voor hem georganiseerde bijeenkomst op de Toekomst nam Cees Boot afscheid van zijn actieve loopbaan als speler en trainer. Op de sluitingsmiddag van het zaterdagvoetbal werden eveneens veel handen geschud en attenties uitgereikt aan Ajacieden die iets anders gingen doen. tweede plaats nog knap ook. Maar vooral in de play off-wedstrijden tegen FC Twente bleek toch dat we kwaliteit tekort kwamen. Had je daar wel eens slapeloze nachten van? Ajax is nooit uit mijn hoofd, maar slapeloze nachten? Vroeger meer, dan at ik ook niet als Ajax niet gewonnen had. Hoe dat komt? Geen idee. Omdat ik eten lekker der ben gaan vinden, haha. Iets anders: de verhouding zelf oplei den - spelers aantrekken. Hoe kijk je daar tegenaan? Het zelf opleiden is zo essentieel; dat blijft de kurk waarop onze club drijft. Maar we moeten ons ook realiseren dat niet elke lich ting van dezelfde hoge kwaliteit is. Ook daarin zit een golfbeweging. Dat is maar goed ook, want dan krijgt niemand meer een kans om op het hoogste niveau, in het eer ste, ook een groei door te maken; dan verdringt men elkaar. Probleem is tegenwoordig dat als ze tot een hoog niveau gegroeid zijn en wij er voluit van kunnen gaan profi teren, ze dan juist weggekocht wor den. Van Sneijder in topvorm hebben we bijvoorbeeld maar een seizoen plezier gehad. Sommigen gaan zelfs te vroeg weg, zoals babel. Dat is inderdaad ons lot.Vergele ken met Van derVaart en De Jong zijn Sneijder en ook Heitinga nog relatief lang gebleven. Maar je hebt er als club zo weinig vat en invloed op.ToenVan derVaart bij Ajax I binnenkwam was hij direct al belangrijk. Daarna kreeg hij een behoorlijke dip. Maar die tijd van herstel werd hem niet gegund, doordat Sneijder al achter hem zat en een trainer hem niet samen met Wesley zag spelen. Dan komt er een moment dat zo'n speler sneller weg is dan je lief is. Moet de continuïteit dan ook niet veel meer in de trainersstaf gezocht worden? In elk geval in de organisatie. Zeker op de Toekomst. Daarin is ook veel te veel wisseling geweest. Met de komst van Co Adriaanse als eerste directeur opleiding was de doelstelling al: iemand aan het hoofd die niet zo nodig meer coach van een eerste elftal hoeft te worden. In de prak tijk blijkt dat nogal lastig. Elke trai ner die je hier neerzet en nog geen zeventig is, krijgt uiteindelijk toch kriebels die hem naar een trainingsveld van een eerste elftal leiden. Als voorzitter van de ledenraad was het ook het seizoen van het Rap port. De hele vereniging was er uiteraard bij betrokken, voor jou gold dat toch in sterkere mate. Zeker. Als voorzitter van de ledenraad, die mede-opdrachtge ver was, had ik als een der eer sten het rapport in handen en ik ervoer het verwerken daarvan, het omgaan met de situatie als een grote verantwoordelijkheid. In dat geheel vond ik de vergade ring met Johan Cruijff het meest memorabel. Als hij binnenkomt dan weet je dat je hem alle ruimte moet geven om een rol te spelen, terwijl het ook weer raar is om hem een dergelijk grote ruimte te geven, toch? Ja, het is ook raar. Hij zelf ging er ook raar mee om. Het verzoek van de ledenraad aan hem om nu eens waar te maken wat hij altijd maar weer de club verweet, is ter vergadering een verzoek van het bestuur geworden. Anders kon formeel ook niet. De ledenraad kan geen opdrachten verstrekken in deze. Maar zelf bleef hij het als een verzoek van de ledenraad zien. Hij belde dan ook mij op, en niet het bestuur, om te melden dat hij zijn opdracht terug gaf. Overigens wilde hij mij niet de redenen vertellen waarom hij er met Marco van Basten niet uitge komen was. Ik had graag gezien dat hij het gedaan had in plaats van altijd maar kritiek leveren. Vooral in de column in De Tele graaf, de maandag voor die verga dering, had me al doen verzuch ten: kom nou eens voor de dag om ons te helpen. Hoe was het trouwens om zo opeens in de mediabelangstelling te staan? Daar heb ik me wel ontzettend over verbaasd.Wat een pers! Ik dacht echt: jongens het is maar voetballen, hoor.Toen Johan was gekomen, na die bewuste dinsdag, kon ik in elk denkbaar program ma. NOVA, Pauw en Witteman, Netwerk, De Wereld Draait Door, noem maar op, overal kon ik in. Dat Ajax, maar vooral in combinatie met Johan Cruijff, zo hot is, had ik me niet gerealiseerd en heb me daar enorm over ver wonderd. Ik heb bewust overal nee tegen gezegd, omdat ik in mijn ogen niets extra's te vertellen had, maar kwam wel in beeld bij het verlaten van de ArenA, diep in de nacht, bij de slagboom. En hoe veel mensen dat gezien hebben, dat heeft me nog meer verbaasd. 24 AJAX JAARVERSLAG I JULI 2007 - 30 JUNI 2008

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2008 | | pagina 26