ten aan if en bel op mijn werk. Natuurlijk, ik was aangesteld door mensen die uit eindelijk verdwenen. Maar ik ben er vanuit gegaan dat ik aangesteld ben door hen, niet omdat zij mij aardig vonden, maar omdat ik van belang wasben voor de club. Maar toen Johan Cruijff opdook, met de dreiging dat de jeugdoplei ding drastisch op de schop moest, liet je dat dan koud Het bloedde al dood voordat het tot leven kon komen.Voor mij zijn het allemaal wandelgangen- gesprekken gebleven. De inkrim ping van de jeugdopleiding, wat bij die geruchten hoorde, kwam me niet vreemd voor.Toen ik ooit bij de jeugdopleiding kwam te werken waren we ook maar met zes trainers, terwijl er nu veertien rond lopen. Ik blijf daar ook kritisch naar kijken. Begrijp me goed, ik ben zeer tevreden over de kwaliteit van onze trai ners. Maar dat neemt niet weg dat je altijd kritisch moet blijven kijken naar je organisatie. Naast de elftaltrainers zijn er ook individuele trainers aange trokken. Eerder al Simon Taha- mata en afgelopen jaar Wim Jonk. Een uitermate belangrijke ont wikkeling en verbetering. Daar kunnen we nog verder in gaan. Ik ben ook zeer tevreden over hoe Wim Jonk dat invult. Ik ben een enorm voorstander van toege paste trainingen.We hebben goed in kaart gebracht wat de jongens wel of niet goed kunnen. Voor de grootste talenten heb- Lief en leed tijdens het Jany van der Veen toernooi. ben we bijspijkercursussen. Loopt iemand niet goed, dan gaat hij naar Ronaldo Landburg. Of vinden we op bepaalde punten zijn techniek onvoldoende ont wikkeld, dan gaat hij naar Simon Tahamata of voor de meer func tionele techniek, op positie gericht, naar Wim Jonk. Wat mij betreft gaan we daar nog veel verder in. Hier kunnen we nog veel meer finetunen. Toen ik je vorig jaar interviewde voor het Clubnieuws gaf je aan, dat je aandacht wilde geven aan de begeleiding van met name de oudere jeugdspelers, die al met makelaars en zaakwaarnemers te maken hebben, wat een specifieke psychische druk geeft. Wat is daar mee gebeurd? Bij de contracten die we afgeven krijgen de jongens wat ik een PPOP noem, een Professioneel Persoonlijk Ontwikkelings Plan. Dat betekent dat we op alle gebieden, in samenspraak met mensen dicht om hen heen, ouders en begeleiders, een geza menlijke verklaring opstellen waarin we vastleggen dat van beide kanten er alles aan gedaan wordt om hun talent zo optimaal mogelijk te ontwikkelen. Maar hebben jullie ook niet iemand, Derk de Kloet, aangetrok ken voor de begeleiding? Jawel, maar die is voornamelijk aangetrokken voor het managen van processen ten behoeve van de trainers. Sinds kort hebben we ook Wim Keijzer, die meer met individuen aan de slag gaat, zowel voor het eerste elftal als voor de Toekomst. In de opleiding gaat het vooral om het opleiden, kampioenschappen zijn meegenomen of een indicatie van het niveau van opleiden.Afge lopen seizoen werden er weer negen elftallen kampioen, maar waarin kunnen we verbeteren? Wij kunnen nog beter worden door nog intensiever te analyse ren, waarom een topspeler een topspeler is. De durf om daarbij naar het individu te kijken is daarin essentieel. Goed kijken, waarbij een videosysteem kan helpen. Dat je herkent waarom iemand niet goed loopt of toe is aan coördinatieoefeningen.Welke basisvaardigheden iemand wel of niet heeft. De drie sleutelwoor den zijn: beweging, bedoeling, han deling. En dat in detail bekeken. En wat nog meer? De doelstelling van de jeugdoplei ding moet zijn, dat een trainer, iemand die met de opgeleiden gaat werken, bewonderend zegt: goh, die weet veel, die kan een hoop. Het kan niet zo zijn dat die trainer dan nog vaardigheden moet gaan aanleren, zoals gebeurd is en gebeurt.Als Foppe de Haan bijvoorbeeld Babel nog moet leren schieten, dan is er met onze opleiding iets mis. Door het wegvallen van natuur lijke leersituaties van vroeger zoals straatvoetbal, moeten bepaalde vaardigheden in de opleiding geleerd worden. Vandaar mijn plan om met schot ten afgezette vakken aan te laten leggen, waarin aspecten van het straatvoetbal nagebootst kunnen worden. Er komen wellicht even eens betere kunstgrasvelden. En ik wil voetvolleyveldjes. In de opleiding moeten we steeds de lat hoog leggen; je moet ze naar het hogere laten reiken en niet op de hurken gaan. Daar worden ze nooit beter van. 20 AJAX JAARVERSLAG I JULI 2007 - 30 JUNI 2008

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2008 | | pagina 22