Menno: Hij werd eindelijk solide. Frank: Ik vond Grygera gewel dig spelen. Zijn blessure was een flinke aderlating. Die had ik graag gehouden. Hoe hebben jullie het spannende competities/ot beleefd? Menno: Ik zat in Tilburg, maar het frustrerende was dat ik meer dan wie ook op de bank bij Ajax met m'n hoofd in Eindhoven was. Er werd eigenlijk (vooraf al) niet op PSV gerekend. Toen duidelijk werd dat AZ het uit handen liet glippen werd dat zichtbaar bij Ajax in een veel te laconieke benadering; ze gingen zelfs lopen tijdrekken. Ze hadden door moeten gaan. Pas toen in Eindhoven de score opliep werd men wakker, maar toen kregen ze de knop niet meer om. Frank: Ik was met vrienden bij Heerenveen - Feyenoord, waar we gaandeweg steeds minder van zagen, omdat we constant met de mobiel aan ons oortje zaten. Ik heb nog nooit zoveel spanning gevoeld en gezweet. En dan kom je een vrolijke bestuurskamer van Heerenveen binnen, want zij waren vijfde geworden en je feli citeert iedereen, maar inwendig vloek je, want je had ook gefelici teerd willen worden. Jan: Ik zat bij de TV, de spanning snijdt dan door je hele lijf.Vooral op het laatst; waarom scoren ze niet, wat is er aan de hand, hoe kan dat nou.? Al met al behoorlijk frustrerend. Menno: Dat zeker, maar wat ik over een aantal jaren nog veel meer frustrerend vind is dat we als Ajax zo weggezakt zijn. Ik zie ons nooit meer tegen grote clubs boven onszelf uitstijgen, maar wat erger is, ook van middel matige clubs verliezen, clubs met veel minder naam, kwaliteit en budget.We spelen al jaren onder onze stand. Dat verontrust me. Frank: Ze komen vaak al met angst het veld op: als we maar geen tegengoal krijgen.Waar is de trots die vroeger zo bij ons hoorde? verdedigers. Er valt wat dat betreft nog veel te leren van de grote Amerikaanse sporten.Toen Van Basten stage liep en zich met Zlatan bezighield zag je hem vooruitgaan. Menno: Bij de jeugdopleiding zijn ze gelukkig wel begonnen met Simon Tahamata als individu ele techniektrainer en het Multi Skill programma is ingevoerd, maar in algemene zin verbaas ik me er over dat de voetbalwereld zo conservatief is.Als je ziet hoe tennissers uren lang ballen uit een kanon terug staan te mep pen. Dat gebeurt in voetbal nooit.Terwijl dat zoveel kan opleveren.Waarom wordt dat niet standaard in de trainingen opgenomen: het voortdurend oefenen op vrije trappen, cor ners, penalty's. Frank: Die trainers zeggen :dat moeten ze uit zich zelf doen en als het niet gebeurt dan laten ze het zo. Maar wat is er makkelij ker om de training zelf met een half uur of een kwartier gericht op dat soort oefeningen uit te breiden; zij zijn toch de baas?! Menno: Voetbal is bij uitstek de sport waar de mythe van de ex- speler heerst.Als trainer teren ze op hun verleden als speler, heb ben succes gehad en kennen vaak geen ingeboren nieuwsgierigheid naar statistieken, naar meer wetenschappelijke analyses. Uit zonderingen daar gelaten. 'Op hoge ballen is hij echt vooruit gegaan' Jan: Trainers die van het CIOS komen hebben dat wel, zoals Co Adriaanse, Louis van Gaal, Gert Jan Verbeek en vroeger Michels. Wat was voor jullie het meest ver rassende in de positieve zin? Menno: Afgezien van Sneijder is Babel echt doorgebroken, terwijl hij vorig seizoen echt verpie terde. En Gabri vond ik uiteinde lijk een veel betere voetballer dan ik aanvankelijk dacht. Ik vond hem wel nuttig als stoorzender, maar ik dacht dat hij als oud-spe ler van Barcelona meer voetbal lend vermogen zou hebben en dat is er in de tweede helft van het seizoen toch uit gekomen. En hij is een heel belangrijke schakel geworden. Jan: Natuurlijk Sneijder en Babel, maar voor mij is dat het keepen van Stekelenburg na de winterstop. Ik had grote twijfels over hem. Die onzekerheid bij hoge ballen. Maar hij is op een gegeven moment echt vooruitge gaan. Menno: Nu geloof ik dat met de aanstelling van Martin van Geel een prima stap gezet is om weer op het niveau te komen waar we horen. Die doet het heel goed. En die moet alle ruimte krijgen om zijn beleid voort te zetten, over een hele lange periode. Een (slot)conclusie waar Jan Meijer en Frank Jepkes zich hele maal in vinden kunnen. 22 AJAX JAARVERSLAG I JULI 2006 - 30 JUNI 2007

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2007 | | pagina 24