Dat samenwerkingsverband fun geert wel al als een mooie zeef in de scouting. 'Ja, want kinderen kunnen tegen woordig al vanaf hun 5e jaar bij een club terecht.Wij beginnen pas bij 8 jaar. Die eerste jaren missen we dus. Ik vind persoon lijk dat we de jongetjes niet jon ger moeten halen, want hoe jon ger je ze haalt hoe meer risico je loopt dat het kind na een jaar al weg moet, omdat ze niet goed genoeg zijn, wat nog niets met voetbalkwaliteiten te maken hoeft te hebben. Op die leeftijd is de bewustheid van keuzes nog niet groot, het is allemaal nog zo speels. 8 jaar vind ik ook nog jong, maar dan kunnen ze toch beter de keuze maken dat voet bal hun sport is en daar voor wil len gaan.Wel vind ik belangrijk daar ook graag voor willen inzetten. Juist omdat ik zie, dat het niveau de laatste jaren is gedaald.Vroeger, zo'n twaalf jaar geleden, haalde je ze makkelijker en kwamen ze beter binnen dan nu. Het voor een groot deel verdwijnen van het straatvoetbal is daar ondermeer debet aan. Nu heb je het bekende verhaal van de computers en gameboys die voorrang krijgen. Ik heb zelf twee zoons, dus ik weet er alles van. Hier valt dus nog winst te halen door trainers aan te stel len die gekwalificeerd zijn en waarbij kinderen ook kind kun nen blijven. En daar kunnen wij ze bij helpen door de kinderen in een speelse omgeving zo te trainen dat ze ook op heel jonge leeftijd beter worden.' Over onze opleiding zou je kunnen zeggen: het is een echte beroepsop leiding met hoge eisen, strenge disci pline, maar met het hoogste rende ment als plezier maar voorop staat, toch? 'Helemaal mee eens, maar dat geldt niet alleen voor de spelers maar ook voor de trainers. Het belangrijkste is dat de kinderen zich als kinderen kunnen gedra gen, maar wel met het besef dat ze bij Ajax spelen. Maar het belangrijkste is dat ze met plezier trainen en spelen. Dat ze na een jaar kunnen zeggen: met meneer Ladru heb ik een fijn jaar gehad. Ik waardeer het heel erg, dat er nog steeds jongens zijn die ik weg heb moeten sturen, maar die me wel nog steeds gedag zeggen en op een normale manier met me praten. En heel belangrijk is daarbij dat je als trainer interesse toont in de kinderen, wat hun thuissituatie is, hoe het op school gaat, wat er in hen omgaat en precies weet of er bij hen iets dwars zit. Kinderen, juist in de onderbouw, zien jou als een ver trouwenspersoon en dat moet je nooit beschamen. Daarnaast moeten ze goed opgeleid wor den.Vooral op jonge leeftijd is variatie in de oefenstof van groot belang om hun concentratie vast te houden. Didactische kwalitei ten, interesse in kinderen en inzicht in de ontwikkeling van kinderen zijn eerste vereisten om jeugdtrainer te kunnen zijn. Eigenlijk geldt dat mutatis mutan dis voor elke jeugdtrainer, op welk niveau dan ook.' Samen met spelers en de begelei ding viert Patrick Ladru (staand links) het kampioenschap van de Fl. dat amateurclubs ook bij de jong ste lichtingen opgeleide trainers inzetten in plaats van vrijwilligers, waar ze nu veelal mee werken. Op een juiste manier les geven aan kinderen van de onderbouw vraagt om professionaliteit, om dat dit moeilijker is dan wanneer ze wat ouder zijn.' Maar hebben de clubs daar wel geld voor? 'Ik ben van mening dat er bij de amateurclubs geld genoeg is. Ze hebben inkomsten van de kan tine en de contributie kan best nog wel verhoogd worden. Die is, vergeleken met andere spor ten, nog redelijk laag. Bij een aan tal clubs zie je die professiona liteit al ontstaan. Henny de Regt is er mee bezig om dat nog meer te stimuleren. Zelf zou ik mij zelf 16 AJAX JAARVERSLAG I JULI 2006 - 30 JUNI 2007

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2007 | | pagina 18