menten, immense belangen: dat allemaal kwam toen pas bij me aan. Daarna lijkt de groep het goed op te pakken, we staan wedstrijden lang aan kop, tot de thuiswedstrijd tegen PSV, waarna een echte inzin king volgt. Hoe verklaar je dat Er was in de hele groep zo'n grote teleurstelling voelbaar dat er ook als groep een spirit ont stond van 'het hoofd omhoog' en we gaan er tegenaan. De buiten wereld maakt je met de grond gelijk, met als voordeel dat ieder een getergd is en dat we naar elkaar toegroeiden. En dan loop je tegen PSV een klap op waarin je van de koppositie wordt afge- knikkerd. Die douw wordt onmiddellijk gevolgd door een aantal incidenten, rond Perez en Sneijder, die voor het moraal bepaald niet bevorderlijk zijn geweest.Tegelijk lopen we spor tieve tikken op. Of het één met het ander te maken heeft? Eigen lijk geloof ik niet in toeval. Eén ding is zeker: zoveel zaken tege lijk zorgden voor onrust in de groep; er kwamen zoveel krach ten vrij, ook van buiten; dat viel bijna niet meer te managen. Binnen Ajax ontstond een doem denken, waarbij gerefereerd werd aan het jaar ervoor, zo van 'zie je wel het is precies het zelfde, we zijn niets opgeschoten' en als je dat te vaak hoort, ga je er ook nog in geloven.' Temeer daar we dachten, dat het met het binnenhalen van Gabri en vooral Stam juist anders zou gaan. Maar er is een verschil tussen veel ervaring hebben en een lei der zijn. Jaap kan veel verant woordelijkheid aan, maar niet alle. Hij is niet een absolute lei der. De komst van Davids was daarom van groot belang. Nu kon verantwoordelijkheid ver deeld worden. Jaap bloeide ook weer op, omdat hij het gevoel had niet meer alleen er voor te staan. Op het veld hadden we in twee linies een leider. Het zou mooi geweest zijn als we voorin ook een leider hadden. Het is een stokpaardje van me om in elke linie een 'aanvoerder' te wil len hebben.Als die drie samen een eenheid vormen, ben je als coach spekkoper. En hoefje je feitelijk alleen met die drie te verstaan. Dat deed Henk nu met Edgar en Jaap, terwijl Fons en ik ons met de andere jongens bezighielden. Laten we het over de speelwijze hebben. Het 4-3-3 was voor Ajax heilig, daar lijkt een kentering inge komen; daar wordt binnen Ajax nu ook soepeler over gedacht en de beste wedstrijden werden in een ander systeem gespeeld. Het gaat er om dat, hoe je het systeem ook noemt, je in ieder elftal de bepalende mensen opti maal laat renderen. Ook ik ben opgevoed in het Ajax-systeem, Henk ook. Maar als je de bepa lende spelers er niet voor hebt moet je er van afzien.Als de bepalende speler een middenvel der is en niet de rechtsbuiten moet je niet koste wat kost met een rechtsbuiten willen spelen. De kunst is om vanuit de bepa lende spelers je team op te bou wen. Kijk naar Wesley Sneijder. Die heeft zijn beste periode bij Ajax gehad in de tweede helft van het vorige seizoen.Want toen speelden zowel Davids als Gabri in zijn rug en kreeg hij ruimte om te doen waar hij goed in is: het spel een beslissende wending geven. Een noviteit was dat of Fons of jij op de tribune zat. Was dat om een beter rapport te kunnen geven over de wedstrijd vanwege een beter zicht Dat is een bijkomend effect. Maar de feitelijke reden is dat Henk liever met slechts één assistent naast zich op de bank zit. En dat doen we dus om en om. De bekerfinale hebben we wel met ons drieën op de bank gezeten, dat was een wedstrijd op zich en ik vond dat we ook verdienden om er beiden bij te zijn. 12 AJAX JAARVERSLAG I JULI 2006 - 30 JUNI 2007

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2007 | | pagina 14