K a het de tijd om me meer te con centreren op de scouting, jeugd opleiding, medische staf en Ajax Cape Town. Op welk punt moest het vooral professioneler worden? In de beleving. Wat wil ik berei ken en hoe moet ik daar komen? Dus, het beseffen waar je mee bezig bent en waar je naar toe wilt. Niet van de ene dag in de andere dag leven, zoals het komt, komt het. Nee, daar gestructu reerd aan werken. Wat kon je daar in de praktijk aan doen, juist omdat beleving zo per soonsgebonden is? Door het voortdurend aan te geven en te prikkelen. Het steeds maar weer aangeven in de hoop dat het aanslaat en mensen daar deelgenoot van willen worden. Maar dat is helaas onvoldoende gebeurd. Deed je dat ook met spelers indivi dueel? Zeker. En als ze hier bij me zaten, gaf iedereen me gelijk, dat het anders moest. Maar als ze dan in de groep kwamen, sloeg het dood. Want dan waren ze een ling, voelden zich onvoldoende gesteund en gingen ze weer op in het geheel. En hier wreekte zich juist ook, dat er negen spelers waren van wie het contract afliep. Onwillekeurig kenden die toch minder betrokkenheid.Wat overigens ook heel menselijk is. Ik moet wel zeggen dat met de komst van Klaas Jan Huntelaar er een verbetering optrad. Die kreeg een aantal spelers mee om er alles uit te halen. In meerdere opzichten was dus de komst van Huntelaar een zegen. Hoe lang waren jullie al met hem bezig? Ik wilde hem al naar AZ halen. Maar we kwamen er niet uit, ter wijl Heerenveen veel minder voor hem vroeg dan Ajax later uiteindelijk heeft moeten betalen. Een logisch vervolg is dan dat ik het hier aankaart en als de ver antwoordelijken het eens zijn, ga je met Heerenveen in de slag. Huntelaar heeft alles wat een Ajax-spits nodig heeft. Hij kan een bal vasthouden, een bal afleg gen, met de voet en het hoofd scoren - alsof hij een magneet heeft - en een feilloze positie kie zen. Huntelaar maakt een voorzet tot een goede voorzet. Nu heb je in je eerste seizoen uitein delijk een veel zwaardere beslissing moeten nemen. Het ontslag van Danny blind en twee van zijn assistenten. De redenen beschouwen we als genoegzaam bekend. Maar hoe zwaar was dat? Het was heel moeilijk. Zeker omdat ik met Danny heel goed heb kunnen samenwerken.Terwijl hij het eens was met waaraan het schortte, vond hij helaas toch niet de knop om het om te draaien. Nu neem ik een dergelijke beslis sing niet alleen. Dat gebeurt met de volledige directie, het bestuur en Raad van Commissarissen, die dat breed droegen. Het is ook zo moeilijk omdat je er ook families en gezinnen mee treft. Belangrijk was ook denk ik, zeker ook voor je zelf, de benoeming van Piet Keizer tot technisch adviseur. Vanwaar deze benoeming? Op technisch vlak is hij mijn rech terhand.Veel van mijn tijd zit in overleg, ik heb veel afspraken. Ik kom niet toe aan veel trainingen volgen. Zo nu en dan wel. Maar niet voldoende. Ik heb Piet gevraagd juist dat te doen: bij het eerste, bij de jeugdopleiding. Maar ook om spelers en trainers te begeleiden en te beoordelen. Kortom: een klankbord voor hen zijn. Hij is daarbij ook eindscout gebleven. Om uiteindelijk mij te adviseren. Ik vind het een gouden greep, al zeg ik het zelf. Hij heeft een enorme inbreng, met zijn ideeën en enorme voetbalkennis. Een positie in de schaduw, die zeer waardevol blijkt. 'K al: vc Cl zc wi de Di Di te; sla mi El de Wc vo Ni Ee toi he tie tijc ste ZO' am Tij na; sel de no clu no Le> bel uit; In 1 get 12 AJAX JAARVERSLAG I JULI 2005 - 30 JUNI 2006

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2006 | | pagina 14