Eerst licht, toen een lange poolnacht en op tijd weer licht9 Interview David Endt Teammanager Het is een stralende dag. Als door een koker gutst het zon licht de Amsterdam ArenA binnen. De ongemaaide grasmat ligt er prachtig groen bij. David Endt plaatst een bankje net bui ten de vaag zichtbare zijlijn en met het gezicht naar het nog maagdelijke veld nemen we het afgelopen seizoen door. Verwachtingen Een seizoen met vooraf hoge verwachtingen. Dat wil zeggen: de pers dichtte Ajax zeker een nieuw kampioenschap toe. Com mentatoren als Johan Derksen spraken zelfs van een hegemonie van meerdere jaren. Hoe zat dat bij selectie en staf David:'We gingen het seizoen in na een jaar waarin de titel met veel bloed, zweet en tranen was behaald. Het streven was een reeks te kunnen neerzetten van een aantal kampioenschappen op rij. Dat zou geweldig zijn. Dan laat je zien dat je hegemonie voert over het Nederlandse voetbal. Er was geen euforisch nen schitteren niet zagen uitko men. Er zaten dingen niet hele maal jofel in de spelersgroep. Je probeert er invloed op uit te oefenen door meer onderling begrip te kweken. Het is moeilijk jonge spelers, die zich zelf over schatten in hun kwaliteit en in hun rol op het veld, er van te doordringen dat ze nog in een leerproces verkeren en dat ze stap voor stap beter moeten worden.Als je een speler apart nam was er wel begrip, maar zodra de situatie zich voordeed, waarop dat begrip in praktijk moest worden gebracht vervloog dat weer. De hele technische staf is er overigens mee bezig geweest.' Leiderschap Maar lag het ook niet aan een gebrek aan leiderschap in de selectie? 'Niet alleen dat. Er waren ook spelers die dachten dat ze leiding konden geven, terwijl ze niet wisten wat natuurlijk leiderschap inhoudt. Wat Cristian Chivu had: overwicht, balans in zijn eigen visie en inzicht in hem zelf. Je kunt dat ook niet van jonge spe lers verwachten. Als het aantal jonge spelers zo groot is dat de oudere, meer ervaren jongens zo gemanoeuvreerd worden, dat er niet meer naar hen geluisterd wordt, verkeer je op een hellend vlak. Wanneer je een leidersfi guur hebt moet je die ook onvoorwaardelijke steun geven. Daar moet je achter staan. En moet je goed voeling houden met wat er gebeurt in de kleed kamer en ook ingrijpen, wanneer je merkt dat dingen misgaan. Op dat vlak zijn wij als staf misschien wel tekort geschoten.' Conflicten 'Maar er was ook de onrust tus sen Van Gaal en Koeman,' ver volgt David Endt zijn verhaal.'Dat heeft ook invloed op de spelers- groep.Als het bovenin onrustig is, is het een natuurwet dat dit doorwerkt naar de basis. Het vertrek van Zlatan was een enorme aderlating. Zlatan had zich op het EK en daarna in een vriendschappelijke interland tegen Nederland gemanifesteerd als een absolute winnaar. Het was voor hem moeilijk zich te ont wikkelen tot een echte Ajax-spits. Een positie, die extreem veel vraagt, juist in het collectieve samenspel. Maar de laatste tijd was hij aan het doorbreken en op dat EK liet hij zien waartoe hij in staat was. Gedreven, soms op het gemene af, een borrelende vul kaan van energie, tactisch ook slimmer geworden. Hij was de persoonlijkheid geworden die ons een echt gezicht had gegeven. Zlatan was bezig zich te mani festeren als een leidersfiguur.' Hoe zat het met zijn conflict met Van der Vaart? 'Er waren wrijvingen, maar niet zo erg als in de media werd ver ondersteld. Dat is opgeklopt. Vrienden waren het niet van elkaar. Maar ik ben ervan over tuigd dat ze samen van grote waarde hadden kunnen zijn voor het team. Rafael mag dan ogen schijnlijk winnaar zijn van het gevoel van: dat doen we wel even, maar er was wel groot ver trouwen en de wens het beter te doen dan het jaar daarvoor. Ook Europees.We hadden een groep die niet teveel van samenstelling was veranderd.We konden voort op wat we hadden en er zat heel veel rek in het team.' Bizarre werkelijkheid Maar wat er volgde was een op zijn zachtst gezegd bizar seizoen met veel dieptepunten, teleur stellingen en breuken. 'Het was een uitermate onrustig seizoen' gaat Endt verder.'De onrust schoot wortel in de kleedkamer, waardoor het doel dat we gesteld hadden onder mijnd werd. Daarvoor zijn ver schillende factoren aan te wijzen. Ten eerste zat het tussen de spe lers onderling niet optimaal. Er waren partijen binnen de groep, terwijl je hoopt dat een kampi oenschap voor meer eenheid zorgt. Een aantal spelers was teleurgesteld teruggekomen van het EK en dan vooral jonge spe lers, die hun dromen om te kun- AJAX JAARVERSLAG I JULI 2004 - 30 JUNI 2005 7

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2005 | | pagina 9