missen we de slag, bijvoorbeeld met Robben. Daarnaast worden jeugdspelers te snel en te veel omhooggeschreven. Die spelers gaan zich daarnaar gedragen, stel len hoge eisen, terwijl ze daar te weinig prestaties tegenoverstel len.' Rimko is het daar helemaal mee eens.'Het was daardoor moeilijk om een team te vormen; iedereen ging voor zichzelf spe len.' Zlatan versus Van der Vaart In het geval Zlatan - Van der Vaart zijn alle drie het er over eens dat de verkeerde het veld geruimd heeft. Peter: 'Ik kan me voorstellen dat je kiest voor jon gens uit de eigen opleiding, maar alsAjax een topclub wil zijn, wat het in het verleden was en in de toekomst weer hoopt te wor den, zul je sec moeten kijken naar waar onze belangen liggen. Clubliefde bestaat nauwelijks meer, spelers kiezen voor hun eigen belang en dus moetAjax harder zijn en naar haar eigen (sportieve) belang kijken.' Rimko: 'ledereen wees naar Zla tan, maar ik had zelf het gevoel dat dat niet terecht was.' Het is voor Peter overigens wel duidelijk dat het heden ten dage voor de directie c.q. het bestuur moeilijk manoeuvreren is, gezien de macht van en de hoeveelheid zaakwaarnemers.'Het is moeilijk zaken doen met die lui. Ik vind het schandalig dat er mensen zijn, die misbruik maken van soms moeilijke situaties van ouders die wel een centje kun nen gebruiken en derhalve hun zoons al op jonge leeftijd bena deren en aan zich binden.' Koeman versus Van Gaal Dan was er nog het conflict Van Gaal - Koeman. Hoe wordt daar tegenaan gekeken? Peter: 'Ik heb geen zicht op wat er precies aan de hand was. Ik ga er vanuit dat het bestuur juist gehandeld heeft, omdat ik ze daartoe capabel genoeg voor acht. Het is wel jammer, dat Van Gaal wegging, want die heb ik heel hoog zitten, net als Co Adri- aanse overigens. Al eerder had Van Gaal bewezen dat met een veel kleiner budget toch Euro pees succes behaald kon wor den.' Gerard vond zijn vertrek zeer pijnlijk. 'Ik was het niet altijd met hem eens in de manier waarop hij zich opstelde in interviews, maar het is zo'n gedreven man, met zoveel capaciteiten.' Rimko is het daar mee eens. Maar denkt dat het probleem ook was dat in de tijd dat Van Gaal trainer was hij alle touwtjes in handen had.'En ik denk dat hij dat nu ook weer wilde en dat dat wrijvingen gaf. Neemt niet weg dat ik z'n vertrek betreur.' Het tragische is, zo concluderen allen, dat in beide conflicten er alleen maar verliezers zijn. En dat vooral de club en de fans aan het kortste eind trokken.Want het eind van het liedje was dat niet alleen Zlatan, maar ook Van der Vaart, niet alleen Van Gaal, maar ook Koeman de club verlieten. Positief Er is alle reden om kritisch te zijn over het seizoen.Toch is de vraag gerechtvaardigd of er ook nog iets positiefs op te merken valt. 'Zeker', zegt Rimko,'ik ben blij verrast met het optreden van Maduro. Eindelijk een speler die opstond en liet zien een hele grote te kunnen worden.' De andere heren sluiten zich hier van harte bij aan.Voor Gerard geldt dat ook voor Babek'Die jongen is nog jong, moet nog een hoop leren en hij wordt veel te gauw al door sommigen afge brand. Geef die jongen de tijd.' Hij vindt wel dat we in het verle den te veel spelers hebben laten gaan, die later bij andere clubs hun waarde bewezen. Zoals Landzaat en Lindenbergh.'We moeten veel zuiniger zijn op de spelers uit de eigen jeugd.Als ze de stap naar het eerste nog niet kunnen maken, moeten we ze verhuren. Gelukkig gebeurt dat nu ook veel meer.' Peter is het daar helemaal mee eens en vind zelfs dat er zo min mogelijk gekocht moet worden. 'Als er dan toch gekocht moet worden, laten we dan onze rug rechten en diep in de buidel tasten om een echte topper binnen te halen.' Tweede Na heel veel moeite en strijd werden we tweede. Dus toch een prijs? Rimko: 'Ik vind dat op zich geen prijs. Dat is het pas geworden door de overwinning op Brondby. Nu spelen we Cham pions League en dat ik vind wel lekker'. Gerard roemt de vechtlust van het elftal aan het einde van de competitie. 'Ik neem m'n petje af voor de mentaliteit die ze konden opbrengen om te knokken voor een mogelijke toegang tot de Champions League. Dat dat gelukt is geeft voldoening. Niet alleen vanwege het geld, maar vooral ook sportief.' Clubleven Los van het eerste elftal zijn de heren tevreden over wat het bestuur de laatste tijd onder neemt terwille van het clubleven. Rimko: 'De nieuwjaarsreceptie, het verjaardagsfeest, het Club nieuws geven je het gevoel dat je er bij hoort.' Peter: 'Ondanks de kritiek die ik heb, wil ik duidelijk stellen dat ik trots ben op mijn club en dat ik de leiding, het bestuur capabel genoeg vind. Ik vrees alleen dat ze op het aan- en verkoopbeleid te weinig grip hebben, maar ik geloof in hun goede trouw. Maar misschien is het toch nodig om nader onderzoek te plegen naar de reden van de eerder door ons aangekaarte problematiek in onze club.Verder hebben we een naar mijn mening, perfect geleide vereniging.' Gerard: 'Ik heb al zoveel meege maakt. Goede en slechte tijden. Wat er ook gebeurt: ik blijf het een feest vinden om naar het sta dion te gaan;Ajax te zien spelen; bekenden te ontmoeten, vriend schap te ervaren.Ajax is en blijft mijn club. Heerlijk.' 18 AJAX JAARVERSLAG I JULI 2004 - 30 JUNI 2005

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2005 | | pagina 20