club. De andere clubs scouten ook vroeger.Vooral op dat punt moeten wij nog alerter zijn. Het scouten op jongere leeftijd is veel belangrijker geworden. Wij proberen vanaf tweedejaars D tot en met de A-junioren al klaar te zijn. Dan hebben we de groe pen op jonge leeftijd al zo door- gescout, dat we met die jongens tot de A-junioren vooruit kunnen en dat er zo weinig mogelijk hoe ven af te vallen. Je kunt dan heel lang met een zelfde groep in alle leeftijdsfasen werken. Dat is de opzet. Daar hebben we onder Danny Blind de laatste jaren heel veel tijd en energie ingestoken. Dat betekent dat je in de onder bouw al voor alle posities de beste jongetjes in huis probeert te halen. Als dat later nog moet gebeuren, ben je vaak te laat, omdat de andere profclubs dan al hun werk gedaan hebben. Dus zoveel kampioenschappen is dan toch knap? 'We zijn natuurlijk nog altijd Ajax. Maar wat vooral de Al en de Cl hebben gepresteerd is knap. Die zijn landelijk kampioen gewor den. De BI is tweede geworden, achter Feyenoord. Ook dat is een knappe prestatie.' Waar het de staf om gaat - over de ontwik keling van individuele spelers - is Stekelenburg tevreden.'We zien vooruitgang van spelers en we hebben een aantal heel goede groepen.' Fris en scherp Op de vraag wat nog verbeterd kan worden, komt Maarten met een verrassend antwoord.'Ons zelf als trainers. Daar zit nog altijd rek in. En dat kan door veel met elkaar over voetbal te pra ten, ook door bijvoorbeeld samen naar voetbal te kijken en gasten uit te nodigen van buiten. Vorig jaar maakten Van Gaal en Blind deel uit van onze trainers vergaderingen op maandag en op woensdag. Ook dit jaar is er weer veel expertise aanwezig, ondermeer in de personen van Van den Brom en Van Geel. Mensen met een rijke ervaring, waar we graag naar luisteren.We moeten ook kritisch naar elkaar durven zijn.Trouwens dat gebeurt ook.Wij hebben een staf die elkaar fris en scherp houdt.' Doorstroming Aangaande de doorbraak van spelers naar het eerste elftal constateert Maarten dat er in de opleiding sprake is van golfbewe gingen. Een periode van uit stroom van aanvallers is gevolgd door die van meer verdedigende spelers zoals Nigel de Jong, Hedwiges Maduro en Johnny Heitinga.'Deze generatie die nu zijn plek aan het veroveren is in het eerste elftal.Wij vragen ons af wanneer er weer eens buiten spelers doorbreken' Kun je dat dan niet sturen? 'Niet echt. Je hebt te maken met talent dat zich aandient. Wij maken geen spelers, wij kunnen wel schaven en dat wat ze in huis hebben verbeteren. Maar het uit eindelijke talent, dat ze hebben, daar kunnen we weinig aan af- of toedoen. Een speler kan individu eel beter worden in relatie tot het team en voor zijn specifieke positie kan gerichte training geen kwaad. In de bovenbouw staan we op zijn minst één keer per week met vier trainers tegelijk op het veld om positiegericht te trainen. Soms zelfs drie tot vier keer per week. Bij de onderbouw werken ze altijd met twee trai ners en wordt er niet zozeer op positie getraind, maar op bal vaardigheid.' Maarten vindt het belangrijk dat een trainer ook over sociale vaardigheden beschikt, zodat hij de jongens kan begrijpen in hun thuissituatie, in hun ontwikkeling als persoonlijkheid. Er kan zich van alles voordoen wat invloed heeft op hun ontwikkeling als voetballer zoals een stormachtige pubertijd of een echtscheiding. 'De mens achter de speler vind ik erg belangrijk' legt hij uit.'Er komt zoveel op een jongen af en dat op jonge leeftijd al. Spelers van mij gingen naar het EK-onder 17. Ze kwamen in de voetbalbla den, allerlei mensen kwamen op hen af die hen op de schouders sloegen. Blijf dan als jongen van zestien maar met beide benen op de grond staan. Ik vind dat het mijn taak is om er met die jon gens over te praten.' 14 AJAX JAARVERSLAG I JULI 2004 - 30 JUNI 2005

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2005 | | pagina 16