'De ontlading bij het kampioenschap was het mooiste Interview John van den Brom Hoofd opleiding Als hoofd opleiding is hij Danny Blind opgevolgd, daarnaast is hij trainer/coach gebleven van Jong Ajax, met Alfons Groenendijk als nieuwe assistent. Kortom John van den Brom heeft het druk. Gelukkig vond hij tijd om terug te blikken op het afgelopen seizoen. Wat tevens Van den Broms eer ste seizoen was in Ajax-dienst. Met Fred Grim volgde hij het duo Van Basten - Van 't Schip op. Naar Ajax Direct maar de vraag, hoe Ajax bij hem terecht kwam 'Ik begreep later dat zowel Louis van Gaal als Danny Blind onafhan kelijk van elkaar met dezelfde naam was gekomen. Ik was trai ner van Bennekom (hoofdklasse zaterdag). Ik had nog een contract, maar met de afspraak dat als er een aantrekkelijker aan bieding zou komen, ik weg kon. Welnu, als Ajax geen aantrekkelij ker alternatief is...!' Het is een verschil of je amateurs traint of jongens met de ambitie door te stoten naar de hoogste regionen van het betaalde voet- bal.Voor John een prachtige uit- daging:'De doelstelling van Jong Ajax is een paar spelers door te laten stromen naar het eerste, dat staat boven het winnen, boven het behalen van het kam pioenschap. Je gaat aan de slag met een enthousiaste groep, waar van de tien er negen een contract hebben.Waarbij ik kon voortborduren op wat ik zelf vroeger meemaakte; je kwam in het zelfde ritme terecht, nu niet meer als speler, maar als trainer. De jongens hebben maar één doel: slagen als profvoetballer en daar kan je ze bij helpen en ondersteunen.' Structuur John benadrukt dat het prettig is dat je bij Ajax kunt werken in een bestaande, beproefde struc tuur.'Je hoeft het wiel niet opnieuw uit te vinden, de speel stijl staat vast en je werkt met jongens die al jaren aan dat systeem zijn gewend.' Had hij geen last van het feit dat hij een grootheid als Van Basten moest opvolgen? 'In het geheel niet; ik vond het een eer!' Van Basten en Van 't Schip beschouwden hun job als een gezamenlijke verantwoordelijk heid; er was geen hiërarchie. Dat gold ook voor Van den Brom en Grim.'We hebben op basis van gelijkwaardigheid met elkaar gewerkt, samen beslisten we wat we wilden met de training en de wedstrijden; er was altijd overleg. Tot Fred naar het eerste ging, uiteraard.' Doorstroming Al is het niet een hoofddoel, het is altijd leuk om kampioen te worden.Van den Brom over kwam dat direct in z'n eerste sei zoen, na een bizarre ontknoping. 'De eerste seizoenhelft hebben we heel goed gevoetbald en veel punten gehaald en toen al drie, vier spelers door kunnen laten stromen: Maduro, Babel, Lind- gren, terwijl ookAborah al een tijdje had meegelopen. Dat geeft veel voldoening. Dat blijft het allerleukste. Maar het betekende wel dat mijn elftal uitdunde, wat nog verhevigd werd toen er ook nog jongens verhuurd werden aan andere profclubs.Vanaf maart trainde ik met slechts zes, zeven jongens als vaste kern. In het begin van het jaar werden heel veel wedstrijden afgelast, met als gevolg dat we later twee wed strijden in de week moesten spe len. Daardoor kon het eerste elf tal niet altijd bijspringen en moest ik een beroep op Al juni oren doen en soms zelfs op jon gens van de Zaterdag Amateurs. Ik klaag daar overigens niet over; het is niet frustrerend; het hoort bij de functie en positie van Jong Ajax.' Kampioen Het vertaalde zich echter wel in mindere resultaten, vooral tegen het eind van de competitie, toen vier keer op rij gelijk werd gespeeld. 'We stonden eerst twaalf punten voor, maar ja, als je gelijk blijft spelen dan komt de concurrent, in dit geval Feyenoord, snel dicht bij. Dan is de vreugde des te groter als je op het allerlaatste moment toch nog de buit binnenhaalt.' Het is dan ook de laatste wed strijd waarop John met het meeste plezier terugkijkt. 'We speelden zelf heel goed, wat zich uitdrukte in de uitslag: 8-0, tegen NAC. Daarna met z'n allen gespannen wachten op de uitslag in Eindhoven. Als dan het verlos sende telefoontje komt dat we kampioen zijn, vond ik vooral de ontlading bij de jongens het aller mooist.' Tot slot de vraag wat voor jon gens de grootste drempel vormt in de overstap naar een vaste plaats in het eerste.John:'Dat is zonder twijfel hun vaak nog jonge leeftijd en het daarmee gepaard gaande gebrek aan erva ring.' 10 AJAX JAARVERSLAG I JULI 2004 - 30 JUNI 2005

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2005 | | pagina 12