'We mogen tevreden zijn' doorstromen, hebben een voor sprong. Ze zijn vertrouwd met het Ajax-systeem, weten wat hun taken zijn, kennen de clubcultuur. Bijna nergens vind je een voetbal cultuur van aanvallend, mooi en op resultaat gericht voetbal als bij Ajax. Als ik terugkijk op het seizoen, vind ik dat we het goed hebben gedaan. Ondanks al die nieuwe spelers met aanpassingsproble- niet iedereen was in goede doen en dan moet je ook wat geluk hebben.Tijdens de periode van die eerste ronde van de Cham pions League speelden we in een steeds wisselende samenstelling. Dat was doodzonde. De maand december was een heel slechte maand voor ons. Je hebt altijd wel een periode waarin het minder gaat.Toen ik voetbalde was dat vaak maart. Het was heel goed Interview Ruud Krol Assistent-trainer i l"^e voorbereiding op het I—seizoen begon al behoor lijk verwarrend. Op de dag dat we de selectiefoto maakten - met Chivu - hoorden we in de bus terug dat Chivu was ver kocht. Dat was een enorme domper.Temeer daar Cris aange geven had dat hij wel wilde blij ven. Maar in zijn contract stond dat hij bij een bepaalde transfer som weg kon. Toen wij bij Ajax naAdriaanse begonnen, hebben we hem belangrijk gemaakt, aanvoerder gemaakt en dat heeft hij goed opgepakt en hij heeft zich zowel in als buiten het veld ontwikkeld tot een leider en dan is het zeer spijtig dat zo iemand wegvalt. We waren op een vertrek in zoverre voorbereid dat we kan didaat-vervangers hadden. Uitein delijk viel dan het oog op Escudé omdat we hem de kwaliteiten toedichtten om Chivu op te vol gen.We hielden ook rekening met het vertrek van Trabelsi en daarom werd Grygera aange trokken. Het voordeel van Gry gera was dat hij zowel rechts back als in het centrum kon spe len.We wisten toen nog niet dat Heitinga al zover was in zijn reva lidatie. Die kwam er in oktober al bij, eerder dan we verwacht ten. Als iemand als Chivu wegvalt, dan heeft dat invloed op je voorbe reiding, temeer daar het wat lang duurde voordat Escudé er echt bij kwam. Escudé kreeg derhalve weinig tijd om goed in te stro men.Toen hij er bij kwam waren we in feite al met de voorberei ding klaar. Met de komst van Escudé was natuurlijk niet direct het gemis van Chivu opgevangen.Voor nieuwkomers kost het tijd om zich aan hetAjax-spel aan te pas sen. Dat wordt door de buiten wacht, ook door de supporters, zeer onderschat. Zo'n jongen komt uit een ander land, is een andere spelstijl gewend, zijn gezin moet wennen etc.Voordat zo'n speler zijn draai gevonden heeft, ben je al weer een jaar verder. Spelers die vanuit de eigen jeugd men zijn we kampioen geworden. Vergeet ook niet dat we zeer veel blessures hebben gekend. Zo hebben we Zlatan vele wedstrij den moeten missen. Hij sukkelde al met zijn lies, is daarvoor naar Zweden geweest en heeft toen een aparte voorbereiding gehad. In het begin deed hij nog wel een paar wedstrijden mee, maar al snel haakte hij weer af. Naast Chivu raakten we ookVan der Meyde kwijt.Als vervanger had den we Uche, een Nigeriaan op het oog. Maar daarvan kwamen de papieren niet rond. Dus misten we een goede vervanger op rechts.Toen zijn we anders gaan spelen, met Sonck op rechts. Vergeet niet de langdurige bles sure van Pienaar, door het'ijsen'. Galasek was ook een paar keer op cruciale momenten gebles seerd. Bijvoorbeeld tijdens de uit wedstrijd tegen Club Brugge. Het half bevroren veld was niet in ons voordeel. Brugge speelde fysiek en opportunistisch.Wij probeer den ons eigen spel te spelen, had den kansen om te winnen of op zijn minst gelijk te spelen, maar dat naTwente-uit de winterstop kwam. Die rust hadden we echt nodig. Dat was zogezegd onze 'redding'. Ondertussen waren we Trabelsi de rest van het seizoen ook kwijt vanwege een blessure. Gelukkig begonnen we na de winterstop goed. Uit tegen Roda. Een wedstrijd die eigenlijk in december gespeeld zou worden, maar vanwege het overlijden van de voorzitter van Roda werd uit gesteld. Nota bene de twee spe lers die door Freek de Jonge tij dens zijn nieuwjaarsspeech op de hak waren genomen, Soetaers en Sikora, scoorden daar voor ons. Dat vond ik erg leuk voor ze. En voor het kampioenschap even belangrijk als goals van de popu laire jongens als Zlatan en Van derVaart. Al met al een heel goed begin van de tweede helft van de competi tie. De jaren ervoor leden wij bij Roda steeds puntverlies. Op een gegeven moment sta je twaalf punten voor en dan is het eigenlijk een gelopen koers. Dan komt er bij de spelers iets van: komt het kampioenschap niet AJAX JAARVERSLAG I JULI 2003 - 30 JUNI 2004 7

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2004 | | pagina 9