Voorwoord van de voorzitter Het jaarverslag in de nieuwe uitvoering ligt voor u.Wij dachten dat het na de herverschijning van Clubnieuws ook tijd was voor een opfrisbeurt van het jaarverslag van onze vereniging.We hopen dat u er net zo enthousiast over zal zijn als wij. Voor de 29ste maal in onze geschiedenis hebben wij de landstitel behaald. Het is niet meer dan logisch onze club daarmee te feliciteren. Een prestatie van formaat in een moeilijk seizoen. Na het succesvolle seizoen 2002-2003 waarin wij de kwartfinale van de UEFA Cham pions League haalden, de beker wonnen en tweede in de competitie werden, waren de verwachtingen hoog gespannen. Dit was denk ik niet realistisch. Immers een aantal belangrijke spelers vertrok of was geblesseerd en nieuwe aankopen en doorgebroken jeugd moesten wennen en worden ingepast. Het afgelopen seizoen hebben wij met dit team ervaring kunnen opdoen en hopelijk leidt dit tot een succes vol nieuw seizoen. Ik heb daar in ieder geval alle vertrouwen in. 'Je eerste Kampioenschap voorzitter' kreeg ik van vele kanten te horen. Leuk om te horen natuurlijk en inderdaad een prima begin. Wel even realistisch blijven natuurlijk want uiteindelijk gaat het toch voor namelijk om de resultaten van het eerste elftal en het functioneren van de coach. Ook in dat opzicht zijn wij weer heel lucky bij Ajax. In het afgelopen jaar heb ik ondervonden wat het is om voorzitter van Ajax te zijn en een illustere voorganger op te volgen. Blij dat we vorig jaar op zo'n echte Ajax-wijze afscheid hebben kunnen nemen. Een prachtige klus ook dankzij de support die ik van velen binnen en buiten de club heb gekregen. Niet zo gek overigens omdat ik heb gemerkt hoezeer Ajax van binnen nog een echte club is.Als ik dat vergelijk met veel andere clubs die vaak zijn georganiseerd in de vorm van een stichting, zonder leden, dan realiseer je je echt hoe groot de betrokkenheid en inzet van talloze mensen in onze club is.Van buiten een bedrijf en van binnen een club is het credo. De kunst is om die twee aspecten niet alleen in balans te houden maar elkaar ook te laten versterken. Dat is een goed uitgangspunt voor de toekomst omdat in het voetbal de wal het schip zal keren en veel clubs alleen al om economische reden de bakens zullen moeten verzetten. Het is ook om die reden nog eens goed ons te realiseren dat Ajax financieel een van de gezondste clubs van Europa is. Een realistisch en doordacht beleid moet ervoor zorgen dat Ajax ook op langere ter mijn toonaangevend zal zijn. De financiële malaise in het internationale voetbal is in veel opzichten in het voordeel van Ajax. Relatief worden onze mogelijkheden steeds groter en daarmee wordt het gat met de 'grote jongens' kleiner. Uiteindelijk zal Ajax het in de toekomst echter altijd moeten hebben van het scouten, opleiden, laten debuteren en verkopen van eigen kweek. Uit recent onderzoek is gebleken dat wij daarin ook veel beter scoren dan met aankopen.Terecht legt onze nieuwe technisch directeur Louis van Gaal, die dit onderzoek heeft opgestart, dan ook grote nadruk op de verdere professionalisering en verbetering hier van. Daarbij blijft het niet alleen bij de voetbaltechnische aspecten maar zal veel meer dan in het verleden aandacht worden besteed aan de persoonlijke ontwikkeling en begeleiding van spelers. Dat brengt mij op de Toekomst, die altijd de basis heeft gevormd voor ons succes. In het afgelopen jaar waren onze teams weer zeer succes vol. Maar liefst negen kampioenen en drie bekerwinnaars. Nog even genieten van het kampioenschap van de veteranen, het doelsaldo van D2 (164-6), het behoud van een plaats in de hoofdklasse door onze Zaterdag Ide unieke bekerfinale tussen BI en B2, en ga zo maar door. Sommige mensen vinden het eigenlijk wel logisch dat Ajax al deze successen behaalt. Gelet op de kwaliteit van onze scouting en jeugdopleiding is dat misschien wel zo, maar het succes komt bepaald niet uit de lucht vallen. Daar moet elk jaar weer ongelofelijk hard voor worden gewerkt door velen voor en achter de schermen. Al die genen die ook vorig jaar weer aan het succes hebben bijgedragen wil ik hierbij namens het bestuur bedanken voor hun inzet, die niet altijd spectaculair is en de voorpagina van de kranten haalt. Ik noem de her verschijning van Clubnieuws dankzij de grote inzet van onder andere Tijn Middendorp, het afscheid van Theo Gijssen die 29 jaar lang vrij willig gefloten heeft bij vriendschappelijke jeugdwedstrijden, de maat schappelijke betrokkenheid van Hein Blocks, die daarvoor een konink lijke onderscheiding ontving, het overlijden van markante Ajacieden die een grote rol in onze vereniging hebben gespeeld en vele andere momenten. Een jaarverslag kijkt ook terug op al die mooie en soms teleurstel lende momenten van het voorbije seizoen. Dat prachtige doelpunt van Van der Vaart tegen Feyenoord maar ook die nederlaag tegen Club Brugge. De revanche van Sikora en Soetaers op Freek de Jonge tegen Roda JC. De doorbraak van Daniël de Ridder en zijn ferme optreden bij de ongeregeldheden op de Toekomst En tenslotte die geweldige balkonscène op het Leidseplein. Prachtige Ajax-geschiedenis waarvan het vorig jaar verschenen Ajax-boek ook zo'n mooi voorbeeld is. Droom nog even weg met uw eigen moment uit het vorige seizoen en geniet. John Jaakke, Voorzitter AJAX JAARVERSLAG I JULI 2003 - 30 JUNI 2004 3 5

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2004 | | pagina 5