Verslag Voorjaarsledenvergadering d.d. 18 mei 2004 1) Opening Voorzitter John Jaakke herdenkt drie leden dieAjax in het afgelopen halfjaar zijn ontvallen. Het betreffen de heren Jan Melchers (97,84 jaar lid, voorzitter van Ajax in de periode 1958-1964), Jan van Dijk (73 jaar, 61 jaar lid van Ajax en nog recent actief in vele commissies), en Nico Povert (wer kend lid). De voorzitter vraagt de vergadering om een moment stilte in acht te nemen. 2) Mededelingen Bestuur /Directie Er is een evaluatie gaande ten aanzien van het toelatingsbeleid van nieuwe leden. Het Bestuur hoopt in de volgende ledenvergadering in het najaar met een voorstel te komen. Het jaarverslag van de vereniging zal ingaande het lopende vereni gingsjaar in een nieuw jasje worden gestoken. Met veel vreugde worden de kampioenen van het seizoen 2003- 2004 genoemd, te weten het eerste elftal, Jong Ajax, Zaterdag Veteranen en de jeugdelftallen AIB2, DID2, EIFI De goede halfjaarcijfers zullen leiden tot een positief resultaat voor het hele financiële jaar. De gebeurtenissen rondom de wedstrijd Jong Ajax - Jong Feyen- oord hebben geleid tot een intensieve evaluatie, waaronder een constructief overleg met de leiding van Feyenoord. Ajax en Feyenoord zullen de onderlinge jeugdontmoetingen in de ArenA en de Kuip gaan spelen. Bovendien zullen er in beide kampen campagnes worden ontwikkeld om te proberen het wederzijds respect te vergroten. Ten aanzien van maatregelen in eigen huis: het is moeilijk om van de politie gegevens van de overtreders te verkrijgen, maar er zal zeker een aantal langdurige stadionverboden volgen. De beveiliging van de Toekomst zal worden geïntensifeerd. 3) Rondvraag In de rondvraag wordt aandacht gevraagd voor het soms slechte gedrag van de supporters in vak 410 dat aanleiding geeft tot veel klachten. De directie belooft hier verscherpte aandacht aan te zullen schenken. 4) Voordracht Technisch Directeur Louis van Gaal Onder het motto'VoorzetTechnisch Beleidsplan 2003-2007' geeft Louis van Gaal een uitermate boeiende en enthousiaste toelichting op zijn toekomstvisie voor Ajax, alsmede op de organisatie van de afde lingen Betaald Voetbal, Jeugdopleiding, Scouting, Medische zaken. Een samenvatting van een aantal markante observaties en plannen. Er is een zeer gedetailleerde analyse gemaakt van het rendement van alle spelers in de seizoenen 1990-2003. Als criterium voor een 'geslaagde speler' is aangehouden een basisplaats in minimaal 40% van de wedstrijden in het seizoen dat de speler voor Ajax uitkwam. Gebleken is dat de uit de eigen jeugdopleiding doorge stroomde spelers gemiddeld een hoger'rendement' hebben opge leverd dan de door transfers aangetrokken spelers. Het financieel rendement (opbrengst van de verkoop minus kosten aankoop of opleiding) ligt aanzienlijk gunstiger bij de door Ajax opgeleide spelers dan bij de aankopen. Het hoogste rendement van de aankopen is te vinden bij spelers afkomstig uit West Europa en Scandinavië. Deze observaties zullen leiden tot een nuancering van het huidige scoutingbeleid, waarbij de eigen opleiding zo mogelijk nog centra ler komt te staan. De ambitieuze doelstelling zal zijn om gemiddeld twee 'geslaagde spelers' per seizoen te laten doorstromen. De speelstijl en veldbezetting van Ajax dienen onderscheidend te zijn en aanpassingen aan deze klassieke Ajax-stijl kunnen alleen plaats vinden als omstandigheden dit noodzakelijk maken. Bij de jeugd dient hier echter niet van te worden afgeweken. Bij de scouting van spelers van andere clubs zal nog meer aandacht worden geschonken aan de vraag of de speler goed binnen Ajax past, met name gelet op de karakterstructuur en cultuurachter grond van de betrokkene. Het is van het grootste belang dat alle betrokken afdelingen binnen Ajax naadloos in hun doelstellingen en taken bij elkaar aansluiten. Dat eist een grote en inspannende hoeveelheid communicatie. De conclusie van Louis: de doelstellingen en de uitstraling van Ajax moeten er mede op zijn gericht om in de komende 10 jaar nog eens de UEFA Champions League te winnen. Dat lijkt overambitieus, maar toen deze doelstelling in 1990 werd geformuleerd werd er door velen sceptisch de schouders opgehaald. AJAX JAARVERSLAG I JULI 2003 - 30 JUNI 2004 47

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2004 | | pagina 49