wtersvereniging Ajax en bel 01*8111444, zijn van '84; van '85 Hedwiges Maduro - talent van het jaar - die bij Jong Ajax zit en Thomas Ver- maelen en van '86 De Mul dus. Vanaf de F'jes ben je erop gericht om uiteindelijk zoveel mogelijk jongens geschikt te maken voor het eerste. Er zullen altijd lichtin gen zijn die niets opleveren, maar daar staan dan lichtingen tegeno ver die meer dan het gemiddelde opleveren. Per lichting van zo'n 16 jongetjes hoop je dat er zo'n 15 tot 20 doorbreekt naar de top. En van de rest dat ze zover mogelijk komen in het betaald voetbal. De AI werd glansrijk kampioen Als je ziet hoeveel er van onze opleiding in het betaalde voetbal rondlopen dan is dat gigantisch. Zo creëren we onze eigen con currentie en een bijdrage aan een goede competitie. Nogmaals, het klinkt klinisch, maar in feite komt het, in een opleiding die we ten slotte zijn, daar wel op neer. Dat is vroeger nooit anders geweest, alleen is het de laatste jaren wat scherper geformuleerd. Daarnaast is het natuurlijk heer lijk om kampioen te worden, want een van de doelstellingen is ook de wil om te winnen. Een van mijn belangrijkste taken is om trainers aan te trekken die hun eigen ego minder belangrijk vinden dan het ontwikkelen van de talenten van de jeugdspeler. De trainers zijn ondergeschikt aan de bovengenoemde doelstel ling. Een trainer moet dus beslis singen durven nemen die goed zijn voor een bepaalde speler maar slecht voor het team. Spe lers vervroegd doorschuiven is bijvoorbeeld zo'n beslissing. Dus niet de trainer die het vaakst kampioen wordt is goed, maar die het meeste bijdraagt aan de ontwikkeling van het talent. Ik waak er ook voor dat trainers niet aan de speelwijze morrelen ten behoeve van een resultaat. Ajax heeft een speelwijze van buitenspelers, hetzij in een 4-3-3 of in een 3-4-3 formatie.Voor die speelwijze scouten we de jon gens en leiden we ze op. Een trai ner kan dat niet wijzigen terwille van zijn eigen carrière. Om die reden is het een voordeel als trainers een Ajax-verleden heb ben: zij kennen van huis uit de speelwijze en zijn vertrouwd met de doelstelling. Een absolute voorwaarde is het niet. Ook trai ners zonder die achtergrond kunnen vanwege hun kwaliteiten en instelling juist geschikt zijn voor onze opleiding. Trainers zijn geen tovenaars, ze zijn afhankelijk van jongetjes die worden gescout. Dus een goede scouting is van zeer groot belang. Dat scouten is lastiger geworden, omdat de concurrentie groter is geworden.Vroeger hadden AZ en FC Utrecht zelf geen D en C jeugd. Dus was het gemakkelij ker voor ons om ze te krijgen. Nu gaat een talentje uit Schagen bijvoorbeeld sneller naar AZ, omdat Alkmaar om de hoek ligt. De grotere concurrentie bete kent niet dat Ajax in een grotere cirkel om Amsterdam gaat scou ten.Ajax blijft binnen een cirkel van 80 kilometer, omdat het soci ale aspect ook belangrijk is; ze moeten op de school in hun eigen omgeving kunnen blijven en het moet voor ouders haalbaar blijven ze te brengen en te halen. Wat jeugdleiders, tegenwoordig teammanagers, betreft kan een voetballend Ajax-verleden ook van belang zijn. Martin Wigge- mansen, Peter van de Hengst en Dick Schoenaker zijn daar voor beelden van. Maar voor hen blijft het belangrijkste dat ze over sociale vaardigheden beschikken, representatief voor de club zijn en communicatief. Met die kwa liteiten is een voetbalachtergrond een pré, maar niet omgekeerd.' AJAX JAARVERSLAG I JULI 2003 - 30 JUNI 2004 13

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2004 | | pagina 15