zaterdagafdeling de eerste helft van het seizoen én het jaar 2003 af. In het nieuwe jaar 2004 hield Lucky Ajax op 16 januari haar jaarfeest. Vermoedelijk zal het daar wel weer erg gezellig geweest zijn want de sterren van weleer moesten twee dagen later, op 18 januari, in de aanloop naar onze Nieuwjaars- deze week dan toch wel de vol gende. Dat gebeurt onbewust, er sluipt gemakzucht in. Dan verspeel je punten. Ook in wedstrijden waar je wel voor honderd procent er tegenaan gaat.Tegen NEC kregen we bij voorbeeld wel twintig kansen, maar er ging er geen een in. Terugkijkend denk ik dat de thuiswedstrijd tegen PSV cruciaal was. Het geluk van de bal op de paal. En de prachtige rol van Anastasiou, die we net aange trokken hadden, omdat ook Sonck geblesseerd raakte. Een wedstrijd eerder, tegen Den Haag, lieten we Babel debuteren. We kenden een seizoen met wei nig spectaculaire wedstrijden, zoals tegen AZ. Maar dat had toch echt te maken met de grote hoeveelheid blessures. En het grote aantal nieuwe spelers dat ingepast moest worden. Mensen onderschatten dat wel eens en verheerlijken snel het verleden, terwijl ook in de zogenaamde gloriejaren er veel wedstrijden waren die niet echt spectaculair waren. Als ik naar de spelers individueel kijk, vind ik de terugkeer van Heitinga spectaculair, vooral gezien de aard van zijn blessure. De nieuwkomers begonnen goed, maar zakten terug, wat begrijpelijk is. Grygera viel ook terug vanwege een blessure. Het is ook niet gek dat bij nieuwko mers blessures ontstaan, van wege de al genoemde gewenning en in combinatie met de hogere trainingsintensiteit bij Ajax. Tegen Roda JC speelde Rafael van der Vaart bij vlagen onnavolgbaar. De pers draagt soms bij aan ver wachtingen die een speler nooit kan waarmaken. Zoals Zlatan bij voorbeeld die werd gepresen teerd als een nieuwe Van Basten. Dat is een heel foute binnen komst. En valt dat tegen, dan wordt hij afgebrand. De pers nuanceert weinig. Jonge spelers krijgen ook altijd een periode van inzinking; dat is een normale ontwikkeling. Dat Van der Vaart minder speelt, ver baast me niet. Je kunt niet der tien jaar top spelen, dat bestaat niet. Er zijn altijd mindere jaren. Het is vervelend als dat gebeurt wanneer zo'n speler bij ons speelt. Belangrijk is hoe je uit die inzin king komt; als het goed is kom je daar sterker uit te voorschijn. Een speler die ons verbaasde, was Mitea.We hadden hem een week op proef bij de voorberei ding in De Lutte; eind augustus kwam hij definitief bij ons. Van de gevestigde orde vond ik het het jaar van Maxwell.Verdedi- gend kan het nog wel beter, maar aanvallend heeft hij geweldige impulsen. Hij heeft een ongeloof lijke demarrage met de bal aan de voet. En hij is een elegante voetballer. Hij wordt nog steeds beter. Dan te bedenken dat hij niet als linksback was aangetrok ken, maar er terecht kwam van wege de langdurige blessure van O'Brien. Ik vind Maxwell zowel voor de linksback als voor de linkshalfplaats geschikt. Laten we tenslotte niet vergeten dat we veel minder aan Litmanen hadden dan we hoopten. We wisten dat hij kwetsbaar was, maar niet in die mate. Litmanen was zo belangrijk, ook in de kleedkamer. Gelukkig heeft hij nog zijn waarde gehad. Bijvoor beeld in de thuiswedstrijd tegen AZ. Alles bij elkaar kijk ik niet onte vreden terug.We hebben veel jeugd ingebracht. Een noodzaak vind ik. Door blessures en erva ren spelers die wegvielen kwam de verhouding wat scheef te lig gen. Maar ja, als je alles weet van te voren...' 8 AJAX JAARVERSLAG I JULI 2003 - 30 JUNI 2004

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2004 | | pagina 10