AJAX Het probleem met de buitenlandse vestigingen is het volgende: De cultuur verschilt in hoge mate, als men de spelers hier naar toe kan halen op 15/16 jarige leeftijd hebben ze de tijd om te acclimatiseren voordat ze klaar moeten zijn voor het eerste elf tal; aangezien de spelers nu hier niet meer mogen blijven kan Ajax ze pas permanent halen als ze 18 zijn en dan moeten ze nog acclimatiseren, dit vraagt van Ajax een extra investering. Het idee wordt geopperd om de Ghanese samenleving in Amsterdam eventueel bij de integratie te betrek ken. Uri Coronel vraagt zich af waarom PSV wel verscheidene Nederlandse spelers heeft gekocht in de achterliggende periodes en Ajax niet, Leo antwoordt hierop dat hij slechts kan reageren op zaken die tijdens zijn aanstelling wel/niet gebeurd zijn maar momenteel zijn de Nederlandse top- spelers onhaalbaar, misschien moet men op termijn gaan investeren. D. Schoenaker vraagt zich af wat onze activiteiten in en rond Amsterdam zijn. Er is een samenwerkingsverband overeengeko men met 20 H.E.T. verenigingen (Hoofd, Eerste en Tweede klassers) wat betekent dat Ajax bepaalde periodes van het jaar (voor I mei) spelers van die verenigingen mag uitnodigen en dat de andere BVO's pas na I mei de betreffende spelers mogen uitnodigen. Ajax anderzijds levert ook diensten voor deze verenigingen. Andere BVO's storen zich niet aan het feit dat er afspraken gemaakt zijn maar door een goede samenwerking met de H.E.T. leden proberen we dit te onder vangen. Jaap Ellerbroek vraagt zich af of als Ajax spelers zoekt met een cultuur die dicht bij de onze staat hoe het dan zit met de buitenlandse deelnemingen? Leo antwoordt hierop dat er keuzes gemaakt dienen te worden, er is veel tijd, energie en geld in de jeugdopleidingen aldaar gestoken met het doel de spelers daarvandaan hierheen te halen. Gezien de bovengenoemde veranderingen zal er dus nu gekozen moeten worden om aldaar de opleiding met drie jaar te verlengen en er meer tijd, energie en geld in te stoppen of de samenwerking te beëindigen. R. Ombre vraagt of dit hetzelfde is voor België waarop Leo ontkennend antwoordt, het spelers bestand in België is goed.ls er een mogelijkheid om een speler uit Ghana naar België te halen, vraagt R. Ombre zich af. Nee, het internationale reglement zegt; geen internationale transfers. Joop Leeuwendaal heeft vernomen dat bepaalde BVO's hun jeugdvergoeding hebben verhoogd d.w.z. dat een hogere vergoeding voor een jeugdspeler gevraagd wordt als in het poolreglement erkend is of een boeteclausule bij tussentijds opzeggen indien een speler naar een andere BVO vertrekt. Dit klopt volgens Leo maar dit wordt juridisch onderzocht en gekeken of deze actie legaal is. R. Michels beaamt l.dat het moeilijker vissen is in de spelersvijver vanwege verschillende factoren en constateert dat de satellieten dus een belangrijke functie vervullen, dan heb je namelijk de vij ver voor je club alleen 2. Dat het kopen van spelers op topniveau zeer moeilijk is, functies van spelers hangen zo nauw aan elkaar, passen de spelers wel in je stijl, zit er samenhang in de groep. Leo Beenhakker erkent dat onze spelcultuur wel eens een belemmering is, de spelers moeten zich aanpassen aan systeem A terwijl ze gekocht zijn in systeem B. 26 —w

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2002 | | pagina 28