AJAX Reglementair gezien gaan steeds meer clubs meevissen uit de spelersvijver. De Stichtingen, die vroeger geen jeugd mochten hebben, hebben nu ook een Jeugdopleiding t/m de D - elftallen. De concurrentie is dus groter geworden. Nu is het moment om de onderbouw uit te breiden, breder te maken dus meer naar een pirami devorm toe te werken. Uit de leeftijd 12- t/m 15- jarigen is er geen aanvoer van talenten meer, die hebben zich al verbonden aan BVO's. De scouting is voorzichtig in het evt. halen van deze jongens i.v.m. de kosten (soms meer dan het amateur-reglement). Ajax blijft actief, met name regionaal, dit i.v.m. vervoer, school en men is afhankelijk van de ouders. De externe scouts wer ken tegen onkostenvergoeding, geven hun tips en rapporten door aan de afdeling Scouting. Daarna moet de Technische Staf samen met de Directeur Opleidingen een goede afweging maken tussen de te halen spelers enerzijds en de daarvoor te maken kosten anderzijds. De volgende fase zijn de beloften op korte termijn, d.w.z. 16-19 jaar. De spelers met een nationaal niveau bij een BVO krijgen al snel een contract en indien men weet dat Ajax interesse heeft wordt een contract vaak versneld aangeboden. Niet EU spelers kunnen wij niet permanent overhalen, ze zijn niet speelgerechtigd. Men concen treert zich op herkenbare culturen: België, Scandinavië en incidenteel binnen de EU, dit traject heeft financiële beperkingen, moet men investeren op termijn; d.w.z. een speler kopen zonder hem meteen in te zetten (aanvulling op termijn)? De trainers dienen de prijs en de kwaliteit van een speler tegen elkaar af te zetten met de gedachte in hun hoofd of de mogelijkheid aanwezig is voor Ajax I voor deze speler. Er is een ongezonde verhouding tussen EU en niet EU spelers m.b.t. de cultuur en de geldverhouding. De scouting is belangrijk voor de doorstroming van het eigen spelersbestand. Het huidige spelersbestand moet terug, niet alleen is er een te groot bestand maar ook zijn er teveel spelers voor dezelfde positie. De Scouting op de Nederlandse markt loopt tegen hoge transferprijzen op voor Nederlandse topspelers omdat de vraag groot is en de clubs ze ook zelf willen behouden. Refererend aan het programma Voetbal Insite waarin anders werd gesuggereerd vertelt Leo Beenhakker dat de Technische mensen spelers aantrekken en alles in kaart proberen te brengen wat er in de markt is en/of haalbaar is. De Technische Staf bepaalt of er kwaliteitsinjectie komt of een positieaanvulling (breedte injectie). De scouts brengen hun bevindingen aan bij de Technische Staf en deze beoordeelt, voor het plaatje van volgend jaar. De Hoofdtrainer en de Technisch Directeur bepalen samen of een speler wordt aangetrokken of niet, los van het financiële aspect. De afspraak is nu hetzelfde als met de heer Adriaanse: de Ajax spelcultuur, de Ajax speelwijze en de Ajax cultuur dienen ook voor de volgende jaren behouden te blijven. Een van de belangrijkste taken van de heer Beenhakker is kapitaalsvernietiging tegen te gaan, de heer Beenhakker dient dit traject te begeleiden en de uiteindelijke technische verant woording ligt bij dhr. Beenhakker. Op het gebied van de voetbaltechnische beoordeling van een speler is bij Ajax genoeg expertise in de Technische Staf aanwezig, er worden weinig fouten geconstateerd maar een voetballer is een mens, moet zich aanpassen, b.v. door afkomstig te zijn uit een andere cultuur, dit blijft een grijs gebied. R. van Dantzig vraagt of er in-/externe mensen ingeschakeld worden om deze psychologische fac toren te onderzoeken, valt nu onder de medische staf en Reinier deelt mede dat daar de kansen liggen, zoals Leo meedeelt lag daar tot nu toe een taboe op. M.b.t. dit soort verschijnselen zou het begeleidingsapparaat breder kunnen. 25

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2002 | | pagina 27