Deze zienswijze is wellicht strijdig met onze buitenlandse deelnemingen. Zaak is nu echter het voeren van een adequaat, logisch en creatief spelersbeleid De hoofdtrainer/coach en de Technisch Directeur hebben beiden een veto recht bij het aannemen van nieuwe spelers ter ver sterking van het eerste elftal. Als een van beiden een negatieve mening is toegedaan wordt de speler niet aangetrokken, indien het om een beloftevolle technische speler voor de toekomst gaat is het de beslissing van de Technisch Directeur. Men wil de selectie "verhollandsen". Bij Ajax, bij de BVO's, overal in Nederland. De prijzen van hollandse spelers zijn enorm toegenomen en door de technische onrust van de laatste jaren is er nogal wat Ajax goodwill verspeeld bij jonge kwaliteits spelers die momenteel dan voor andere clubs kiezen. Het zoeken door de scouting naar spelers wordt tevens belemmerd door de Ajax speelwijze cultuur. Men is gelukkig met de toevoeging van Piet Keizer bij de afdeling scouting van Ton Pronk. Men blijft op zoek naar de typische Ajax spelers maar in het allerergste geval zal de Ajax speelwijze cultuur onder de loep moeten worden genomen. De heer Schoevaart vraagt zich af of men zelf geen spelers achterhoede kan opleiden. L. Beenhakker antwoordt hierop dat de normen van de scouting en de opleiding vanuit de succes volle periode uit het verleden niet meer te realiseren zijn.Structureel een team opbouwen, jaren bij elkaar houden, lukt niet meer. Frits Andriese vraagt of het dan wachten is op nieuwe spelers, het antwoord hierop is dat men op zoek is naar jonge spelers. Een linksbuiten is moeilijk te vinden, zodoende kan men dan uitko men bij een buitenlandse speler of een niet EU speler. C. van Oevelen vraagt of men zich dan beperkt tot een leeftijd van 18-23 jaar met het oog op de restwaarde van een speler. L. Beenhakker deelt mede dat het een combinatie van de exploitatie- en investeringskosten moet zijn. U. Coronel vraagt I .of dan bijvoorbeeld Lamey niet te snel is weggegaan en 2. of er een markt is voor de spelers die buiten de A-selectie vallen? Het antwoord I. Lamey was op het moment van vertrek transfervrij en het zou ongeloofwaardig overkomen vanuit Ajax om hem nu, tegen een hoge vergoeding, terug te halen, 2. De markt gaat zich nu bewegen. R. Oudendijk wil een beeld van de scouting; L. Beenhakker houdt zich bezig met het betaalde voetbal, scout Scandinavië is J. S. Olsen.T. Bruins Slot scout in België Oost Europa, Polen ),T. Pronk Hoofd Scouting. De scouting brengt namen aan en de Technische staf houdt zich bezig met het afscouten. Het is nu belangrijk spelers in de jongere fase te halen, wat een zeker risico met zich meebrengt. C. van Oevelen vraagt zich af of het eventuele nieuwe systeem niet haaks staat op het beleid van de K.N.V.B. inzake het masterplan? L. Beenhakker meldt dat het nog lang niet zover is en dat Ajax staat voor creativiteit. R. Oudendijk zegt dat niet de Ajax cultuur maar de stijl veranderd dient te worden, het antwoord van L. Beenhakker hierop is dat men wel realistisch moet blijven. R. Michels vult hierop aan dat de Ajax cultuur wordt vereenzelvigd met de speelwijze en dat is niet hetzelfde, de speelstijl is slechts een onderdeel van de cultuur. Het resultaat is nummer I en de speelstijl handhaven zou irrealistisch zijn; R. Michels mist ook het opportunisme bij de uitvoering van de speelstijl. L. Beenhakker legt uit dat er veel meer varianten van aanvallend voetbal zijn. 38

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 2001 | | pagina 40