lesroosters van onze spelers. Het is geen eenvoudige opgave, maar het verbaast ons telkens weer, dat de directies van de onderwijsinstituten zoveel bereidwilligheid tonen en met ons meedenken om het voor hun leerlingen mogelijk te maken het trainingsprogramma van Ajax te kunnen volgen. De studiebegeleiding werd voor een belangrijk deel weer in de ASPA-zaal gegeven en alhoewel het zeker geen slechte lokatie is, brengt het door geloop soms wat drukte met zich mee. In de nieuwe situatie op het te bouwen Ajax-Jeugdcomplex zal dat zeker beter worden. In de eerste maanden van het nieuwe seizoen zal de commissie zich bui gen over een pakket van eisen en wensen voor de nieuwe lokaliteit. Zodat medio december een advies aan het Bestuur kan worden gegeven. Het vervoer van de spelers van school naar Ajax verliep over het algemeen voortreffelijk, maar ook hier waren een enkele keer wat schoonheidsfoutjes te constateren. Gezien echter het zeer groot aantal "vervoersbewegingen" is dat ook wel te verwachten en vaak was gemakzucht of een tekort aan discipline van enkele jeugdspelers de oorzaak van het ongemak. Ook de extra voeding, in de vorm van maaltijden met aanvullende koolhydraten geeft geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. De kwaliteit van het eten was uitstekend. De Dagelijkse Leiding van de Studiebegeleiding was ook dit jaar weer in de vertrouwde han den van de docenten Charlotte Tabak en Errol Abrahams. Tijdens een trip met een team van A-junioren naar Mexico in januari 1995 is, zoals bij Ajax als vast item ingevoerd, een studiebegeleider meegegaan. Het was in die periode vlak na de Kerstvakantie geen vanzelfsprekendheid, dat alle spelers zonder meer mee mochten in ver band met allerlei schooltentamens omstreeks die tijd. Toch kregen na intensief overleg alle spelers toestemming om de trip mee te maken. De studiebegeleider kreeg vijftien tentamens in verzegelde enveloppen mee en die zijn in Mexico met de nodige voorbereidingen gemaakt. Het is een genoegen mee te kunnen delen dat de resultaten voldoende tot goed waren. Op verzoek van de KNVB is tijdens de wereldkampioenschappen te Qatar voor spelers onder 19 jaar de coördinator van de Studie- en Begeleidingscommissie van Ajax als studiebe geleider meegegaan. Volgens berichten vanuit de KNVB waren de ervaringen positief. Nu maar weer wachten of het instituut van Studiebegeleiding bij de Voetbalbond structureel in de organisatie wordt opgenomen. Het bestuurslid Hennie Henrichs en de Directeur Opleidingen Co Adriaanse maken zich hiervoor al geruime tijd sterk. Naast de vele reguliere contacten die de Studie- en Begeleidingscommissie heeft, zijn er dit jaar weer een aantal activiteiten naar buiten geweest, zoals interviews met de pers (o.a. Het Schoolblad, orgaan van de Algemene Bond voor Onderwijzend personeel), een inleiding over de Studiebegeleiding tijdens een ontvangst bij Ajax van Tineke Netelenbos, staatssecretaris van Onderwijs en de directeur van Voortgezet onderwijs Leon Henkes. Bijzonder was een verzoek van de Koninklijke Belgische Voetbalbond, die in samenwerking met de Koninklijke Belgische Bond voor de Lichamelijke Opvoeding en de Vrije Universiteit te Brussel een symposium had georganiseerd over de combinatie Studie en Voetbal, om daar een inleiding over dit onderwerp te houden. Een belangrijke stap in de verdere opvang van jeugdige talenten is dit jaar gezet door het ont wikkelen van ons "Gastgezinsproject" in samenwerking met Hennie Henrichs en Co Adriaanse. Dat ons scoutingsapparaat al geruime tijd ver over de grenzen van Amsterdam heen kijkt, mag bij een ieder wel als bekend verondersteld worden. Het vervoer van de spelers vanuit school naar Ajax en terug naar huis buiten Amsterdam, is een van de middelen om voorwaar den te scheppen om evenwicht te vinden tussen de studie en de training e.d. maar als de spe ler zover van Amsterdam woont dat het niet meer verantwoord is om zo'n speler heen en weer te laten reizen dan zul je andere maatregelen moeten treffen, of dat talent aan PSV laten. Zoals bekend is bij Ajax een oplossing in de vorm van een Internaat niet aan de orde, 55

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 1995 | | pagina 111