NOTULEN VAN DE LEDENRAADSVERGADERING VAN 21 MEI 1991 1. Opening Vice-voorzitter Kraan heet alle aanwezigen van harte welkom. Bericht van verhindering is ontvangen van de heer Deegen en zonder bericht van verhindering is afwezig de heer Alleman. Aanwezig derhalve 22 leden, alsmede de ere-leden Potharst, Schoevaart en Timman, de bestuursleden van Os, Coronel, Henrichs en Kraan, de directeur algemene zaken en het hoofd secretariaat. Voorzitter van Praag is vanwege werkzaamheden in het buitenland. Een speciaal woord van welkom voor de technisch directeur Beenhakker. 2. Inleiding technisch beleid door de technisch directeur Technisch directeur Beenhakker stelt dat hij bij Ajax 2 jaar geleden was begonnen met de opdracht om Ajax terug te krijgen aan de Europese top waarvoor een termijn van vier jaar werd uitgetrokken. Zijn doelstelling in het eerste jaar was aansluiting te krijgen met PSV met het aanwezige spelerspotentieel hetgeen zijns inziens ook voldoende was om dit te bewerkstelligen. Na het behaalde kampioenschap in het eerste jaar was het het tweede jaar de bedoeling op nationaal niveau de concurrentie aan te gaan met PSV hetgeen dus ook is gelukt. Het komende seizoen zal verder moeten worden bezien hoe ver we in de Europacup gaan meedraaien met de huidige spelersgroep; Voetbaltech- nisch kan deze groep meekomen, mentaal is de groep labiel; het huidige topvoetbal vereist ook "vechtvoetbal" en dat is tot op heden niet het sterkste punt gebleken; indien men garanties wil voor terugkeer aan de Europese top dan zijn investeringen nodig niet op voetbaltechnisch gebied maar wel mentaal en fysiek betere spelers dan die we op dit moment hebben. Onze jeugdopleiding staat elk jaar garant voor doorstroming maar gezien het gemis thans in de A-selectie is er trainingsintensivering doorgevoerd om ook mentale hardheid trachten bij te brengen. Voor 90% is Ajax afhankelijk van zijn jeugdopleiding hetgeen in feite een ongezonde situatie is, welke situatie bij PSV in feite net andersom is en waar men het tot heden bijna alleen met investeringen moet doen. De mening van de technisch directeur is dat als je de Europese top wil halen dat dan aan andere verhoudingen moet worden gedacht, dat dit niet lukt met uitsluitend op basis van jeugdopleiding maar dat we toch moeten zoeken naar ruimte voor investerin gen. De huidige groep heeft echter zoveel aanleg dat men thans hen het voordeel van de twijfel moet geven. Het is juist dat indien getracht wordt deze groep bij elkaar te houden er geen financiën beschikbaar komen voor investeringen, maar doordat we afgestapt zijn van contracten met clausules zal er, indien er een speler verkocht zal worden, een financiële genoegdoening worden ontvangen waardoor een goede vervanger kan worden aangetrokken. Er wordt gescout in Scandinavië in de leeftijdsgroep van 17 tot 20 jaar omdat aanpassing vanuit die landen vrijwel moeiteloos gaat; in Oost Europa is niets meer te zoeken. Op de vraag wat de uitwerking van langdurige contracten t.a.v. de trainer is antwoordt de technisch directeur dat er een goede samenwerking is met het bestuur en dat er bijvoorbeeld in de gevallen van Bergkamp en Wouters langdurige contracten aanbevolen worden maar in andere gevallen weer niet; het dient per geval bekeken te worden. 29

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 1991 | | pagina 59