TDK zal per 1 juli verdwijnen als shirtsponsor maar is vervangen als subsponsor door een bedrijf in dezelfde branche; vermoedelijk zal er nog een subsponsor (verzekerings sector) bijkomen terwijl er dan nog ruimte is voor één sponsor. Vervolgens deelt de penningmeester het financieel verslag periode 177/90 - 31/12/90 uit. Hij deelt mede dat de opbrengst van de bekerwedstrijd tegen FC Groningen nog niet in deze cijfers is verwerkt en met de wedstrijd tegen Roda JC nog te gaan zal de begroting voor deze post zeker gehaald worden. Ook de recette's voor competitiewedstrijden verlopen zeer voorspoedig. De begroting voor de opbrengst vriendschappelijke wedstrijden zal niet worden gehaald. In deze post zijn nog niet verwerkt de opbrengsten van de toernooien in Duitsland en Turkije (totaal f. 200.000,-). Doordat de beschikbare data in het buitenland anders liggen dan hier, clubs plotseling ingelaste wedstrijden moeten spelen, wedstrijden verboden worden door burgemeesters blijven de mogelijkheden voor vriendschappelijk voetbal beperkt. De KNVB had voorgesteld om wedstrijden te verschuiven waardoor Ajax te maken kreeg met 5 uitwedstrijden en 3 thuiswedstrijden achter elkaar hetgeen ten eerste competitievervalsend kan werken en bovendien financieel onaantrekkelijk is. Dit voorstel in inmiddels van tafel. De vergoeding voor het afstaan van spelers aan het Nederlands Elftal is inmiddels verdubbeld en zal ook voor vriendschappelijke wedstrijden gelden. Op 20 februari wordt in het Ajax stadion de interland Nederland - Joegoslavië gespeeld hetgeen f. 70.000,-- netto voor Ajax zal opleveren; bij deze wedstrijd hebben Ajacieden geen vrij toegang. De post jeugdintensivering zal hoger dan begroot uitkomen en hier zal de penning meester nog met de betrokkenen overleg plegen. Aan de heer Keijzer wordt nader toelichting verstrekt over de post rente. Vervolgens wordt het voorstel voor contributieverhoging seizoen 91/92 uitgedeeld waaruit blijkt dat het voorstel neerkomt op 20% verhoging van de contributies. De voorzitter geeft als toelichting dat het de wens van iedereen is dat Ajax weer terug wil komen aan de Europese top; als men dit wil verwezenlijken dat moet de huidige spelersgroep in tact blijven hetgeen toch ook een verhoging van de loonkosten met zich mee zal brengen. Gevolg is dat de hiervoor benodigde meer inkomsten niet alleen uit sponsorfinding kan worden gehaald maar dat ook de toegangsprijs verhoogd moet worden. Verhoging van contributies heeft overigens niet meer plaatsgevonden sinds het seizoen 87-88. Vergelijkend met andere clubs zijn wij ook na deze verhoging nog niet de duurste. Het komende seizoen zullen de seizoenkaarten en de diploma's ook geen recht van toegang geven tot Europacupwedstrijden. De heer Neefjes denkt dat deze verhoging wel ten koste van het te verkopen aantal seizoenkaarten zal gaan. De heer Coronel stelt dat in het lopende seizoen er ook geen Europacupwedstrijden waren en dat er toch een record aan seizoenkaarten is verkocht. De heer Timman vraagt zich af of je niet beter een geleidelijke stijging kan toepassen. De heer Van Praag zegt dat juist in deze overgangsperiode het noodzakelijk is om spelers vast te houden en de heer Coronel wijst op het feit dat door het wegvallen van recette's van wedstrijden in het Olympisch Stadion er ook een daling in recette's zal komen. 22

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 1991 | | pagina 45