21 de vereniging wensen te verlaten minimaal 24 a 25 jaar zal zijn. Van Basten is bijvoorbeeld te vroeg weggegaan. De thans aankomende groep spelers is vrij jong, onze opleiding moet de beste zijn, die is ook de beste. Thans komen de beste jeugdige spelers bij ons, het geen de vereniging alleen reiskosten kost. Thans is er een groep spe lers bij de jeugd die door kunnen stoten, de jaren daarna zal het slechts weer een enkeling zijn. De groep 13-14 jarigen is echter weer goed. De opleiding moet volgens Cruyff toch wat gestadiger ver lopen. Als voorbeeld noemt, hij Brian Roy. Deze speler dient een 4-jarig contract aangeboden te krijgen, welk contract na twee jaar zal moeten worden herzien en verlengd voor nogmaals 2 jaar. De heer Harms vraagt of de speler een contract van 4 jaar zal accep teren, waarop Cruyff antwoordt dat dit wel zal moeten. De heer Blekkenhorst betwijfelt of je Roy op deze wijze kunt vast houden De heer Potharst wijst op het feit dat P.5.V. te allen tijde spelers bij ons kan wegkopen. De heer Smit vraagt of er geen soort "herenakkoord" bestaat met P.S.V. en Feyenoord. De voorzitter antwoordt dat dit met Feyenoord in feite wel zou kunnen maar met P.S.V. niet. De heer Gianotten vindt het een goede zaak om de technisch direkteur eens uit te nodigen voor deze vergadering; hij is van mening dat het technisch niveau bij Ajax zo hoog is dat sommige topspelers die aan getrokken worden dit niet kunnen bijbenen. J. Cruyff zegt dat oudere spelers van buiten worden gehaald om rust te brengen in het elftal of om iets over te brengen op de jongere speIers. Als dit niet gebeurt en de speler haalt het technisch niveau ook niet en daarbij heb je veel spelers die pas als tweedejaars prof mee draaien, dan kun je in de problemen komen. Als rijke club kun je ge lijk een dure man neerzetten; dat zijn we echter niet, dus je kiest voor halve oplossingen. De heer Waas zegt dat als je te veel spelers hebt, er een aantal af vallen; waar is het moment dat je spelers duidelijk maakt dat zij niet meer nodig zijn. J. Cruyff antwoordt dat de betreffende spelers dit vanzelf merken; ze komen bij je en dan vertel je ze het. De heer Blekkenhorst zegt dat de opmerking van Rijkaard "ik wil niet meer bij Ajax werken" hem vreemd voorkomt. J. Cruyff: tegen mij heeft Rijkaard dit nooit gezegd, er is nooit ru zie geweest alleen een verschil van speelwijze. De heer Karremans vraagt zich af hoe je voorkomt dat het jeugdige elftal geen enorme pieken en dalen meer vertoont. J. Cruyff: door meer evenwicht in het huidige team te brengen. De iets oudere spelers vormen toch de basis maar vallen straks een voor een af. Vroeger was het feest als je de 2e ronde Europacup bereikte, nu is dat normaal. Nadelig is echter dat onder druk presteren pas in het le elftal begint.

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 1988 | | pagina 27