18 V.I.P.-plaatsen. De V.I.P.-tribune is een groot succes gebleken. Alle daarvoor in aanmerking komende plaatsen werden verkocht. Doordat de V.I.P.-kaart tevens als autokaart geldt is de opbrengst van de parkeerkaarten ten opzichte van vorig jaar verminderd. Prijsverhogingen De seizoenkaarten zijn ten opzichte van het vorig seizoen met gemid deld 3?ó verhoogd; de toegangskaarten per wedstrijd bleven gelijk in prijs. De contributies van leden en donateurs werden gemiddeld met 27ver hoogd. Het aantal leden en donateurs daalde gelukkig maar weinig (van 1370 tot 1537 personen), waaruit de permanente steun van de bij Ajax betrokkenen blijkt. Investeringen. In juli 1983 is een cabine in het stadion gebouwd, waardoor aparte zitplaatsen voor het bestuur van Ajax en voor het bestuur van de be zoekende club beschikbaar kwamen. De vrijkomende plaatsen zullen bij de V.I.P.-tribune worden gevoegd. Deze investering zal daardoor in enkele jaren kunnen worden terugverdiend. Rentelasten. De rentelasten waren in dit seizoen betrekkelijk gematigd, vooral doordat het bankkrediet in geringere mate werd aangesproken dan het vorige seizoen. Transfers De van buiten aangetrokken spelers Felix Gasselich en Ronald Koeman hebben 3-jarige contracten met Ajax afgesloten. Daarnaast zijn vier spelers uit eigen kweek gecontracteerd. De transferperiode stond vooral publicitair in het teken van het vertrek van Johan Cruijff. Er kon geen overeenstemming worden be reikt over verlenging van zijn contract, omdat dit de financiële draagkracht van Ajax te boven zou gaan. Daarbij speelde bovendien mee, dat het positieve effect op de recettes van het meespelen van Cruijff geleidelijk is verminderd. In het licht van de financiële positie van Ajax zou bij verlenging van het contract elders grote concessies moeten worden gedaan, waardoor het niveau van Ajax als ge heel niet zou kunnen worden gehandhaafd. Ondanks erkentelijkheid voor zijn grote verdiensten voor Ajax op voetbalgebied heeft het be stuur hem daarom moeten laten gaan. Seizoen 1982-1983. Het verlies 1982-1983 van f. 364.994,- is afgeboekt op het kapitaal, waardoor dit thans negatief f. 1.519.081,- bedraagt. Dit negatief kapitaal wordt bijna geheel gefinancierd met bankkrediet en schulden op korte termijn. Daarbij moet evenwel worden bedacht, dat het hele sportcomplex vrijwel is afgeschreven. De werkelijke waarde daarvan is moeilijk te schatten, maar loopt toch zeker in de miljoenen. Verder wijs ik er nog op, dat de transferbedragen van aangekochte spelers meteen worden afgeschreven. Dat wil zeggen dat de lopende

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 1984 | | pagina 24