86 eventueel te bezoeken tournooien en dergelijke. De commissie kan dan tijdig onderzoeken voor welke jongens de deelname onmogelijk is in verband met examens. Een enkele keer is door de commissie geadviseerd van deelname af te zien. De K.N.V.B. functionarissen stelden dit seizoen de commissie nogal eens voor een "fait accompli". Een voorbeeld gewoontegetrouw zonder de naam van de betrokkene Speler A is volgens de trainer in dit geval de heer Blok onmisbaar voor een vertegen woordigend elftal. In de wedstrijdperiode moet de speler echter ook examen doen. Dit laatste is niet van belang voor de trainer, hij selecteert. Een commissielid hiermede geconfronteerd probeert voor de Ajaxspeler de zaak toch nog bevredigend te regelen. Behalve met de schoolleiding wordt ook contact opgenomen met het Ministerie van On derwijs en Wetenschappen. De centrale vraag in het geheel was of het examenonderdeel later tijdens de periode die was vastgesteld voor hêrexamens mocht worden ingehaald. Na deze periode waarin de commissie dus duidelijk de nek heeft uitgestoken is het hard om het volgende te vernemen. Speler A wordt uiteindelijk niet geselecteerd. De onmisbaarheid voor het elftal bleek bin nen enkele weken dus wel mee te vallen, maar het vertrouwen dat allerlei externe perso nen in de commissie stelden werd wel geschaad. Er hebben gelukkig een aantal gesprekken plaats gevonden in Zeist, waaraan de K.N,V.B. - trainers, Ajax bestuurslid Van Eijden en ook de heer Waas van de commissie hebben deel genomen. Hierbij is de afspraak gemaakt dat, indien er Ajaxspelers worden geselecteerd, er onmid- delijk contact zal worden opgenomen met de Studie - en Begeleidingscommissie. Hopenlijk kunnen dan bovenbeschreven contactstoornissen in het belang van Ajaxspelers voorkomen worden. Het komende seizoen moet blijken of de Zeister afspraken worden nagekomen. De studiebegeleiding. Het afgelopen seizoen maakten ruim dertig spelers gebruik van de mogelijkheid om voor de training extra hulp te krijgen bij het maken van hun huiswerk. De grootste groep werd gevormd door de junioren A en B. De groep junioren C was ongeveer met vier spelers ver tegenwoordigd, terwijl incidenteel ook tweede elftalspelers werden begeleid. Resultaat. Dit is natuurlijk moeilijk te meten, maar wel kan worden vastgesteld dat zeker vijf jongens onherroepelijk waren vastgelopen, indien er geen extra steun zou zijn gegeven. Opvallend was het overigens wel dat bij de junioren A 2 de teleurstelling over het niet spelen in de A 1, doorwerkt bij de deelname aan de studiebegeleiding. De teleurstelling over de in hun ogen verkeerde keuze leidde tot een afwijzen van alles wat Ajax te bieden

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 1983 | | pagina 94