- 32 - regeling wenst die afwijkt van wettelijke bepalingen van aanvullend recht kan men daarbij tweeërlei gedragslijnen volgen. Men kan de statuten zeer beknopt houden onder motto, dat de wet het antwoord zal geven op kwesties, waarin de statuten niet voor zien. Men kan ook kiezen voor uitgebreide statuten, die voor een groot deel de wettekst weergeven. Het laatste zal voor veel verenigingen het meest verkieslijk zijn. De raadpleging van de wet blijft gemakkelijk achterwege en de kans op het ontstaan van reglementen of gewoonten die in strijd zijn met de wet is groter, naarmate de statuten op minder punten een regeling geven. De reglementscommissie heeft de tweede gedragslijn gevolgd en uit gebreide statuten opgesteld. Dat betekent wel dat het huishoudelijk reglement veel van zijn be tekenis heeft verloren. Naast de wet geeft ook de KNTB enkele "dwingendrechterlijke" voor schriften. De Bondsvergadering van de KNVB heeft in haar vergadering van 10 december 1977 besloten dat het lidmaatschap van de KNVB alleen openstaat voor leden van de verenigingen. Alleen diegenen die voor de duur van hun lidmaatschap ook lid van de KNVB zijn, kunnen lid zijn van verenigingen. Dezelfde Bondsvergadering nam het besluit dat ieder lid van een bij de KNVB aangesloten vereniging op de algemene vergadering van zijn vereniging ten minste één stem heeft. Dit besluit van de Bondsvergadering laat voor verenigingen wel de mogelijkheid open om in hun statuten een bepaling op te nemen, waardoor seniores in een algemene vergadering meer stemmen kunnen uitbrengen dan jeugd leden. De wet noemt deze mogelijkheid ook, maar geeft niet aan welke ver houding hierbij redelijk is te achten. De reglementscommissie van de KNVB acht in het algemeen een stem menverhouding van 3 i 1 (seniores - juniores) redelijk. De heer Gianotten wijst er voorts met nadruk op dat het voorlig gende concept niet meer beoogt te zijn dan een aanpassing van de huidige statuten van Ajax aan het nieuwe verenigingsrecht en dus geen beleidsmatige wijzigingen inhoudt. Spreker vraagt in het bijzonder aandacht voor de taken, bevoegd heden en onderlinge verhouding van de organen van Ajax, te weten bestuur, ledenraad en algemene ledenvergadering. Niet onvermeld mag tenslotte blijven, dat bij het opstellen van de concept-statuten dankbaar gebruik is gemaakt van de model-sta tuten voor een vereniging met volledige rechtsbevoegdheid opgesteld door de KNVB. De heer Lambregts neemt aan dat de voorzitter na behandeling van dit punt nog wel iets zal zeggen en dat hij hem niet het gras voor de voeten zal wegmaaien, maar dat hij wel even naar voren wil bren gen dat alle bijeenkomsten zijn gehouden ten huize van de secreta ris. De heer Gianotten en hijzelf hebben vele kilometers moeten rijden, maar de heer Westrik heeft daarentegen ontzettend veel moe ten typen. Mede namens de heer Gianotten brengt hij dank aan de secretaris voor de genoten gastvrijheid en aan zijn vrouw voor de goede verzorging van de inwendige mens.

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 1979 | | pagina 65