- 31 - 2. Ingekomen stukken. De secretaris deelt mede dat er geen ingekomen stukken zijn. 5. Notulen van de vergadering van 22 februari 1979 - Voorzitter Harmsen verzoekt de aanwezigen enige kleine fouten in de notulen te willen verbeteren. Daarna stelt hij de notulen bladzijde voor bladzijde aan de orde. Op de bladzijden 2 en 7 worden enige wijzigingen aangebracht op verzoek van respectievelijk de heren Middendorp en Lambregts. De notulen worden hierna door voorzitter Harmsen vastgesteld, onder dankzegging aan de secretaris voor de samenstelling. 4. Behandeling van het door de Reglementscommissie samengestelde concept voor statuten, aangepast aan het nieuwe verenigings recht, en het concept voor een nieuw huishoudelijk reglement. Voorzitter Harmsen geeft eerst het woord aan de heer Gianotten voor het geven van een korte inleiding. De heer Gianotten zegt dat het niet zijn bedoeling is een uitvoeri ge uiteenzetting te geven over het nieuwe verenigingsrecht, maar het toch wel nodig en nuttig te achten op enkele hoofdpunten te wijzen, alvorens tot behandeling van de thans voor ons liggende concept-statuten over te gaan. Een van de grootste vernieuwingen die Boek IInieuw Burgerlijk Wet boek (in werking getreden op 26 juli 1976) ons heeft gebracht is de introductie van een uitgebreide en voor alle verenigingen gel dende regeling van het materieel verenigingsrecht, die aan de oude wetgeving nagenoeg ontbrak. Hieraan is gepaard gegaan een afschaffing van het preventief over heidstoezicht (de Koninklijke goedkeuring). Voor de verkrijging van volledige rechtsbevoegdheid is voortaan vereist dat de statuten van de vereniging zijn opgenomen in een notariële akte. Een vereniging waarvan de statuten niet zijn op genomen in een notariële akte, heeft wel rechtspersoonlijkheid maar is slechts beperkt rechtsbevoegd. Zij kan geen registergoede- ren verkrijgen en zij kan geen erfgenaam zijn. Voorts is een ieder die zodanige vereniging door een rechtshandeling verbindt in het algemeen naast die vereniging hoofdelijk aansprakelijk. De notariële tussenkomst zal voorts strekken tot waarborg dat de statuten van de vereniging voldoen aan de wettelijk minimum ver eisten, dat zij in overeenstemming zijn met de dwingende bepalin gen van de wet en dat zij slechts afwijken van wettelijke regels van aanvullende aard. Tenslotte zal deze tussenkomst er waarborg voor zijn, dat de ver eniging aan hun plicht zich in het verenigingenregister te doen inschrijven voldoen. Het feit dat Boek II een uitgebreide regeling van het materiële verenigingsrecht heeft gebracht is voor een vereniging als Ajax van groot praktisch belang. De wettelijke regeling beperkt de vrijheid om de vereniging in te richten zoals men wenst. De statuten zullen op de wettelijke regeling moeten zijn afgestemd. Voorzover de wet van dwingendrechterlijke aard is c.q. men geen

Jaarverslagen Vereniging (vanaf 1964) | 1979 | | pagina 63