Verslag van de directie Algemeen Technisch 13 AFC AJAX NV JAARVERSLAG 2018-2019 Bij Ajax sprongen afgelopen seizoen natuurlijk de prestaties van het eerste elftal het meest in het oog. Met een kampioenschap, de KNVB beker en een plaats in de halve finale van de UEFA Champions League kan dat ook bijna niet anders. Het succes van het hoogste mannenteam straalde af op onze hele organisatie. Een run op tickets, wachtlijsten voor business- plekken, recordomzetvoor onze merchandise-afdeling, media- kanalen die exponentieel groeiden, nieuwe en verbeterde partner- en sponsordeals, een kantoor in New York: Ajax was in seizoen 2018-2019 hot and happening. Het succes van Ajax 1 komt niet uit de lucht vallen. Hetishet resultaat van unieke samenwerking binnen onze club. Waar zou Ajax 1 zijn zonder onze jeugdopleiding en scouting? Zonder de samenwerking met onze partners en sponsors? Zonder een afdeling die ervoor zorgt dat alle wedstrijden in goede banen worden geleid? Iedere afdeling heeft op directe ofindirecte manier bijgedragen aan het succes van Ajax 1. In dit directieverslag lichten we de resultaten en financiële uitkomsten toe die hebben geleid tot het succes van seizoen 2018-2019 en bijdragen aan de toegevoegde waarde die we creëren. Ajax 1 Voetbaljaargang 2018-2019 was voor Ajax 1 bijzonder succesvol. Het eerste tastbare resultaat werd al vroeg in het seizoen geboekt. In de voorrondes voor de UEFA Champions League schakelden de Ajacieden achtereenvolgens Sturm Graz, Standard Luik en Dynamo Kiev uit. Zo veroverden we voor het eerst in vijf jaar een ticket voor de groepsfase. Ook daar liep het uitstekend voor het team van Erik ten Hag. Ajax eindigde achter Bayern München als tweede in de poule, schakelde in de achtste finale titelverdediger Real Madrid uit en won in de kwartfinale van Juventus. In de halve finale werd er in Londen met 0-1 gewonnen van Tottenham Hotspur. Voor het eerst in 22 jaar schaarde Ajax zich bij de beste vier clubs van Europa. De finale lonkte: Ajax won in Londen met 0-1 van Tottenham Hotspur en pakte in de return een 2-0-voorsprong. Helaas trokken de Engelsen alsnog aan het langste eind: 2-3. Op nationaal niveau lukte het wel om de goede prestaties te verzilveren. We veroverden op 5 mei 2019 de KNVB Beker door in de finale Willem II met 0-4 te verslaan. Vlak na de uitschakeling in de UEFA Champions League, werd de landstitel zo goed als veiliggesteld. Ajax versloeg op zondag 12mei 2019 FC Utrecht. PSV.de enige overgebleven concurrent, verspeelde punten bij AZ. De 34e landstitel werd 15 mei 2019 officieel, toen Ajax het seizoen met een 1-4 zege afsloot bij De Graafschap. De 34e titel werd tijdens de huldiging op het Museumplein opgedragen aan onze nummer 34: Abdelhak Nouri. Niet alleen de resultaten spraken dit seizoen tot de verbeelding, ook de manier waarop Ajax voetbalde leverde veel lof op. We scoorden alsof het een lieve lust was. In de Eredivisie was het 119 keer raak. In alle competities samen vielen er 175 goals: nooit eerder maakte een Nederlandse club zoveel officiële goals in een seizoen. De Toekomst De Ajax-jeugd heeft een goed jaar achter de rug. Het vlaggenschip Ajax Oi9verzekerde zich van de landstitel en de KNVB Beker. In de kampioenswedstrijd, een rechtstreeks duel met Feyenoord, speelden we met een elftal van gemiddeld 16,5 jaar. Het laat zien dat we talent steeds eerder klaarstomen voor de top. Ook buiten de Toekomst deden de Ajacieden het goed. Maar liefst acht spelers uit onze jeugdopleiding wonnen met Oranje 017 het EK en nog meer teams veroverden het kampioenschap. Mooiste voorbeeld is Ryan Gravenberch, die afgelopen seizoen, met 16 jaar en 130 dagen oud, debuteerde als jongste Ajacied ooit in Ajax 1. Hij kroonde zich ook nog tot jongste doelpuntenmaker ooit. Ajax faciliteerde afgelopen seizoen voor het eerst een fulltime programma voor de grootste vrouwelijke talenten (15-18 jaar) van Nederland. De ambitie is om de spelers van het Ajax Talententeam te ontwikkelen tot topspelers voor Ajax en de nationale jeugdelftallen. Het jonge team kende een veelbelovende start en veroverde in april de titel in de beloftencompetitie. Doorstroming Drie spelers uit de jeugdopleiding maakten afgelopen seizoen hun officiële debuut in Ajax 1. Naast eerder genoemde Ryan Gravenberch zijn dat Noa Lang en Mitchel Bakker. Ook bij de Ajax Vrouwen is er sprake van doorstroming van de jeugd naar het hoogste elftal. Uit het Ajax Talententeam debuteerden Gwyneth Hendriks, Nikita Tromp, Jonna van de Velde en Kirsten van de Westeringh. Jong Ajax Jong Ajax begon als titelverdediger aan de Keuken Kampioen Divisie, voorheen deJupiler League. Dekampioen van 2017-2018 kwam dit jaar niet verder dan de elfde plek. Trainer Michael Reiziger liet veel jeugdspelers ervaring opdoen om zo de weerstand te verhogen. Grote zeges werden afgewisseld met grote nederlagen. Het aanvallende dna van de club was in ieder geval goed zichtbaar. Ondanks de teleurstellende plaats op de ranglijst was Jong Ajax met 81 goals wel de meest scorende ploeg.

Jaarverslagen Ajax NV (vanaf 1997) | 2019 | | pagina 17