Algemeen Voorwoord 6 AFC AJAX NV JAARVERSLAG 2018-2019 Voor Ajax is het seizoen 2018-2019 het beste seizoen van deze eeuw geweest, tot nu toe. Bijna alles viel op zijn plek. Onze Class oF2019 veroverde de 34SK landstitel, de 19e Toto KNVB Beker en is slechts enkele huiveringwekkende seconden afgeweest van de UEFA Champions League-finale. Wat een jaar, wat een prestaties. De huldiging met ruim 100.000 supporters op het Museumplein zal ik nooit vergeten en deed me terugdenken aan dehuldiging dieikdaarin 1995 had met Ajax. De 34e landstitel hebben we opgedragen aan Abdelhak Nouri. De aanwezigheid van de Familie van Abdelhak maakte de huldiging op het Museumplein meerdan bijzonder. Ajax probeert ieder jaar zo goed mogelijk te presteren. We maken daarvoor gezamenlijk een plan om vervolgens dag en nacht te werken aan de uitvoering. Voetbal is grillig en er is geen garantie op succes. Afgelopen seizoen liep de uitvoering perfect en kwam ons gezamenlijk plan uit. Er zit natuurlijk een idee achter Ajax: wij geven talent de kans en creatiefvoetbal zit in ons dna. Om echt bij de top aan te haken pasten we enkele andere belangrijke voorwaarden aan, zoals het verhogen van het salarisplafond. Om zeker te zijn van Europees voetbal wilden we er aan het begin van het seizoen meteen staan en pieken. Ajax 1 zoveel mogelijk bij elkaar houden én nieuwe aanwinsten snel vastleggen had daarom hoge prioriteit. We slaagden erin Dusan Tadic en Daley Blind uit de Premier League los te weken en waren daarmee zekervan twee directe kwaliteitsinjecties. Het lukte ook om bijna al onze talenten vast te houden. Jongens als Matthijs de LigtFrenkie de Jong, André Onana en Donny van de Beek bleven bij Ajax, ondanks grote belangstelling van andere clubs. We wisten ze te overtuigen om minimaal nog een jaar te blijven in Amsterdam. Mare Overmars heeft daarvoor zelfs Ajax TV een video laten maken met beelden van Ajacieden uit het heden en verleden. De boodschap van de video aan onze talenten was: schrijf eerst historie mét Ajax en kijk daarna pas verder. We hielden rekening met een vertrek van Hakim Ziyech, maar ook hij bleef. Ajax 1 bleek ineens een prachtige mix van routine en jong eigen talent. Het eerste doel was om Europees voetbal te halen en dat lukte. We plaatsten ons voor de UEFA Champions League en konden ons voor het eerst in 5 jaar weer laten zien op het hoogste voetbalpodium van Europa. Tijdens de voorrondes proefde je al dat het een speciaal seizoen kon worden. Op 25 juli 2018 speelden we tegen Sturm Graz en dat was meteen onze eerste wedstrijd in de Johan CruijT ArenA. OF het door de naamswijziging van het stadion kwam of niet, het zinderde die avond en het bleef zinderen tot diep in mei 2019. Onze Champions League-campagne was Fenomenaal en telde veel spectaculaire momenten. Ikvond de 1-Ovan Noussair Mazraoui tegen SL Benfica vlak voor tijd heel speciaal. Hoewel pas in de groepsfase waren die 3 winstpunten heel belangrijk. Belangrijk was ook de wilskracht die afspatte van het team. Een buitengewoon moment in de knock-outfase was de zege in het Estadio Santiago Bernabéu van Real Madrid. Ik zat naast de voorzitter van Real Madrid op de tribune. Bij de 0-1 balde ik mijn vuist, bij de 0-2 ook en daarna wéér. Ik wilde keihard juichen, maar uit respect hield ik me uiteraard een beetje in. Die goals, het spel en de uitslag maakten de winst op de Spaanse topclub een onvergetelijke prestatie. Ook vanwege de extra dimensie van de uitslag 1-4, het nummer van Johan. We speelden in de volgende ronde thuis tegen Juventus met 1-1 gelijk, dus het moest in de uitwedstrijd in Turijn gebeuren. Cristiano Ronaldo, hij weer, maakte de 1-0 voorJuventus. Maar wij waren beter en dankzij goals van Donny van de Beek en Matthijs deLigtwonnen we. Ik vergeet nooit hetgeluk inde ogen van de supporters op de tribune na het behalen van de halve finale van de UEFA Champions League, na zoveel jaar. De afioop van de thuiswedstrijd tegen Tottenham Hotspur kwam aan als een mokerslag, omdat we zó dichtbij de finale van de UEFA Champions League waren. Het positieve gevoel overheerste uiteindelijk. Ajax veroverde harten over de hele wereld. We lieten zien dat het als club van een kleinere competitie mogelijk is om de top van Europa te bevechten. Het is belangrijk dat we de komende jaren de ingeslagen weg blijven volgen. Dat betekent dat we in Nederland prijzen en titels moeten pakken en ons steeds opnieuw willen laten zien in de UEFA Champions League. Ook dit seizoen moesten we opnieuw twee voorrondes spelen om mee te mogen doen aan het hoofdtoernooi. Gelukkig lieten we tegen PAOK Saloniki en APOEL Nicosia geen steken vallen en kunnen we ons weer laten zien in het belangrijkste toernooivan Europa. Het niveau van onze selectie is over de hele breedte gestegen. Dat betekent dat het niveau van onze zelfopgeleide talenten nog verder omhoog moet. Dat Ajax onder 19 dit jaar met

Jaarverslagen Ajax NV (vanaf 1997) | 2019 | | pagina 10