Profiel 5 AFC A J A X NV JAARVERSLAG 2 0 0 4 2 0 0 5 Op dit moment is Ajax de winnaar van 29 landskampioenschappen en van 15 nationale bekers. In de Europa Cup voor landskampioenen speelde Ajax 6 finales, waarvan er 4 werden gewonnen. De Europa Cup voor bekerwinnaars werd éénmaal gewonnen, evenals de UEFA Cup. Ajax heeft altijd kunnen deelnemen aan de Europese competities zoals door de UEFA georganiseerd. Met deze en andere wapenfeiten onderstreept Ajax de status van meest succesvolle voetbalclub in Nederland. Historisch gezien behoort de club tot de top van het Europese voetbal. Zowel organisatorisch als sportief. Een staat van dienst die maar voor een select gezelschap is weggelegd. Voor Real Madrid bijvoorbeeld. Voor Bayern München, AC Milan en... voor Ajax. Activiteiten Ajax streeft ernaar aantrekkelijk en aanvallend voetbal te spelen en wil aansluiting houden bij de top van het internationale voetbal. Gegeven deze doelstelling en het relatief kleine marktgebied waarin Ajax opereert, dient er naast de traditionele inkomsten gezocht te worden naar andere structurele inkomsten. Onderstaand volgt een overzicht van de door Ajax ontplooide traditionele voetbalactiviteiten en de aan voetbal gerelateerde zaken. Voetbalactiviteiten De voetbalactiviteiten zijn onderverdeeld in vier onderdelen, namelijk: - Het spelen van betaald- en amateurvoetbal; - Het organiseren van een kwalitatief hoogwaardige jeugdopleiding; - Het in stand houden en waar mogelijk verbeteren van een effectieve scoutingorganisatie; - Het continu ontwikkelen van een actief supportersbeleid in samenwerking met verschillende supportersgroeperingen. Ajax speelt sinds de invoering van het betaald voetbal onafgebroken in de hoogste klasse. Naast de Eredivisie speelt Ajax in het nationale bekertoernooi en al bijna een halve eeuw in één van de door UEFA georganiseerde Europese competities. De thuiswedstrijden van het eerste elftal speelt Ajax in de Amsterdam ArenA. Dit "state-of-the-art" stadion telt 51.626 zitplaatsen. Het tweede elftal komt uit in de hoogste klasse van de Beloftencom- petities. Dit elftal vormt de crème de la crème van de jeugdopleiding. Vanaf hier is het nog maar één stap naar het sportief hoogst haalbare; het eerste elftal. Ajax streeft naar een spelersgroep van in totaal 40 spelers voor zowel het eerste als het tweede elftal. De succesvolle jeugdopleiding van Ajax staat internationaal hoog aangeschreven. Met grote regelmaat bezoeken buitenlandse voetbal organisaties Ajax om een kijkje in de keuken te nemen. En al even vaak Hoeveel voetballende jongetjes zijn er op de wereld? Miljoenen of miljarden? Het zijn er in elk geval veel. Ze spelen met verschillende ballen. Van leer, van plastic of van vodden. Maar allemaal hebben ze één en dezelfde droom: profvoetballer worden. Krijgt zo'n jongetje de kans om als jong talent bij Ajax binnen te komen, via scouting, stages of talentendagen, dan loopt hij naast zijn voetbalschoenen van trots. Hij zit in de Ajax- jeugdopleiding, hij hoort bij "De Toekomst", waar ook beroemdheden als Cruijff, Van Basten, Rijkaard en Kluivert het vak hebben geleerd. komen op internationaal niveau aanvragen binnen om op het gebied van jeugdopleiding samen te werken. De jeugdopleiding is gevestigd op het opleidingscomplex van Ajax: De Toekomst. Dit complex is uitstekend toegerust en van alle noodzakelijke sportfaciliteiten voorzien. De kwaliteit van de opleiding bepaalt in hoeverre talenten kunnen doorstromen naar de professionele elftallen en is daarmee van invloed op het aantal van buiten aan te trekken spelers en de daarmee gepaard gaande kosten. Zodoende beïnvloedt deze kwaliteit ook het resultaat vergoedingssommen. Naast een kwalitatief hoogstaande jeugdopleiding is een efficiënt werkende scoutingafdeling van groot belang voor het sportieve succes van Ajax. Dat geldt niet alleen voor de dag van vandaag, maar vooral ook voor de toekomst. Er wordt gebruik gemaakt van een omvangrijk netwerk van scouts, bestaande uit voltijd- en deeltijdkrachten. De scouts beoordelen spelers volgens de criteria die ook in deAjax- jeugdopleiding worden gehanteerd. Zij stellen zich altijd de vraag of de speler die wordt gescout de potentie heeft om een hoger niveau te bereiken dan de spelers die al aan de eigen jeugdopleiding deelnemen.

Jaarverslagen Ajax NV (vanaf 1997) | 2004 | | pagina 9