22 International Financial Reporting Standards (IFRS) Ajax zal met ingang van de jaarrekening over boekjaar 200S/2006 volgens de normen van de International Accounting Standards Board (IASB), zijnde de International Financial Reporting Standards (IFRS), rapporteren. Aan de hand van een inventarisatie van verschillen in de rapportage ten opzichte van de huidige jaarrekening komt Ajax tot de volgende vaststellingen. De navolgende potentiële verschillen kunnen op hoofdlijnen worden geconstateerd. - Grondslagverschil: betreft een verschil met consequentie voor resultaat en waardebepaling. De collectieve pensioenregeling voor het Ajax personeel betreft een beschikbare premieregeling. Hieruit volgen geen aanpassingen in het resultaat of de waardering. Met betrekking tot de opgenomen VUT-regeling voor de directie is sprake van een bepaalde loongarantie. De consequentie van deze pensioen regeling dient, in overeenstemming met IAS 19 door een actuaris te worden doorgerekend en aansluitend in de jaarrekening te worden verwerkt; - Presentatieverschil: betreft een verschil in rubricering binnen de balans- en/of winst- en verliesrekening. Het belangrijkste presentatie- verschil betreft de verplaatsing van het mutatieoverzicht van het eigen vermogen naar een prominentere plaats in de jaarrekening, namelijk als één van de kernoverzichten. Indien sprake is van geblokkeerde banktegoeden in verband met door Ajax verstrekte bankgaranties dienen deze banktegoeden onder IFRS onder de financiële vaste activa te worden gerubriceerd; - Toelichtingsverschil: betreft een verschil in gewenste toelichting op de jaarrekeningposten. Bij het toepassen van IFRS dient de totale bezoldiging van het'key-management' te worden vermeld. Het 'key-management' betreft de personen die zeggenschap hebben en verantwoordelijk zijn voor het beleid en het besturen en controleren van de activiteiten van Ajax. Op basis hiervan zou de voltallige directie onder deze definitie vallen, alsmede de Raad van Commissarissen. Doordat bij Ajax geen langdurige contracten met een grote mate van onzekerheid aanwezig zijn, zoals pensioenen (m.u.v. VUT-regeling) en financiële instrumenten, en doordat de Raad voor de Jaarverslaggeving reeds een aantal IFRS standaarden heeft overgenomen en Euronext aanvullende eisen stelt aan de jaarrekening van beursgenoteerde vennootschappen, is de invloed van de verschillen zeer beperkt. Corporate Governance De directie verwijst terzake van het onderwerp corporate governance naar de corporate governance bijlage. In de bijlage is aangegeven in hoeverre Ajax de bepalingen uit de corporate governance code opvolgt en uitleg gegeven bij de bepalingen die Ajax (nog) niet toepast. In verband met hetgeen in de code en in de bijlage is opgenomen bericht de directie als volgt. De interne risicobeheersings- een controlesystemen zijn adequaat en effectief. De werking van deze systemen betreft een aantal onderdelen van de bedrijfsvoering van Ajax, variërend van medische begeleiding en procedures voor scouting tot richtlijnen voor computergebruik en tal van voorschriften verband houdend met "financial controlling, audit, en compliance". Voorts wordt vanuit de directie en het management veel aandacht besteed aan handhaving van de procedures, richtlijnen en voorschriften. Dat de resultaten van Ajax mede beïnvloed worden door externe factoren is evident. - De marktomstandigheden bepalen mede dat Ajax, in verband met haar sportieve doelstelling om continu tot de top van Nederland en Europa te behoren, aanzienlijke vaste lasten draagt. Deze lasten, waaronder de salarissen van spelers, liggen op een zodanig niveau, dat de bijdrage van Europees voetbal aan de omzet van Ajax van groot belang is; - De marktomstandigheden spelen eveneens een rol bij de hoogte van de vergoeding waarop Ajax aanspraak kan maken in verband met de transfer van een speler. Deze kan in positieve of negatieve zin afwijken van de boekwaarde van de betreffende speler. Bovendien is het niet ondenkbaar dat een speler als gevolg van een ernstige blessure blijvend niet meer in staat is te voetballen, zodat een afschrijving wegens permanente waardevermindering moet plaatsvinden. Ajax beheerst dit risico, doordat hiervoor een transferwaardeverzekering is afgesloten; - De mate waarin clubs en voetbalbonden erin slagen samen te werken - en niet te vergeten de beperkte mate waarin dat is toegestaan - enerzijds, alsmede de wijze waarop met name clubs (ook op het voetbalveld) met elkaar concurreren anderzijds, beïnvloedt de resultaten van alle clubs dus ook van Ajax; - Vandalisme en geweld kunnen leiden tot een verhoging van kosten en daarnaast tot vermindering van inkomsten indien dergelijke ontwikkelingen afname van bezoekersaantallen en verminderde interesse van sponsors tot gevolg hebben. Bovendien kunnen aan Ajax in verband daarmee sancties worden opgelegd door de betreffende voetbalbonden, met aanzienlijke financiële consequenties; - De positie van Ajax is mede afhankelijk van bestaande nationale en internationale wet- en regelgeving.Wijzigingen daarin, alsmede de toepassing ervan, kunnen nadelige consequenties hebben voor de bedrijfsvoering. Er hebben zich in het verslagjaar geen transacties voorgedaan tussen de vennootschap en een persoon die 10% of meer van de aandelen in de vennootschap houdt en evenmin transacties waarbij sprake was van een tegenstrijdig belang tussen de Hoofddirectie c.q. een lid van de Raad van Commissarissen en de vennootschap.

Jaarverslagen Ajax NV (vanaf 1997) | 2004 | | pagina 26