Verslag van de directie 15 AFC A J A X NV JAARVERSLAG 2 0 0 4 /2005 Verrassen met tactiek en techniek. Het financieel gezond houden van de club. Oog hebben voor het detail. Prestaties leveren die mensen gelukkig maken. Zonder creativiteit lukt dat niet. Daarom hecht Ajax belang aan scheppend vermogen, aan het creëren van steeds weer nieuwe kansen om de club te laten uitblinken. Dat is te verwachten van een voetbalclub, die historische doelpunten en penalty's zoals de combinatie van Olsen en Cruijff op haar naam heeft staan. Voetbal steeds opnieuw uitvinden en zo de tegenstander op het verkeerde been zetten. Dat is de kunst. Algemeen Ajax heeft in het seizoen 2004/2005 in sportief opzicht minder goed gepresteerd dan de laatste jaren het geval is geweest. Onrust binnen de technische leiding, veroorzaakt door de matige resultaten en teleurstellende prestaties in de Europese toernooien werkte allerminst bevorderlijk. Na enkele personele wisselingen, waaronder de aanstelling van Danny Blind als nieuwe hoofdcoach, is Ajax er uiteindelijk in geslaagd de tweede plaats te bereiken in de Holland Casino Eredivisie. Als gevolg daarvan kon Ajax na afloop van het seizoen via de derde kwalificatieronde toch nog plaatsing afdwingen voor de prestigieuze UEFA Champions League van het seizoen 2005/2006. Financieel verging het Ajax goed.Voor het tweede, opeenvolgende boekjaar realiseerde Ajax zowel operationeel, als totaal positieve cijfers. Het sinds medio oktober 2000 ingezette beleid om operatio neel minimaal break-even te draaien, heeft dus duidelijk vruchten afgeworpen. Het resultaat op transfers was weliswaar minder dan in het seizoen daarvoor, maar het heeft de totale nettowinst wel degelijk positief beïnvloedt. Dit resultaat is nooit van te voren in te schatten, maar daarom niet minder belangrijk. Gelukkig kan geconstateerd worden dat de jeugdopleiding weer een aantal jeugdige spelers voor de A-selectie heeft voortgebracht. Dit ondanks het feit dat de benoeming van Danny Blind tot Hoofdtrainer ook een wijziging betekende in de leiding van de jeugdopleiding. John van den Brom nam naast het Beloftenelftal ook de Al-junioren onder zijn hoede, terwijl trainer Maarten Stekelenburg tijdelijk een aantal organisatorische taken van het Hoofd Jeugdopleiding heeft begeleid. Met ingang van het seizoen 2005/2006 is John van den Brom, naast trainer van het Beloftenelftal, ook Hoofd Jeugdopleiding geworden. Supporters Geen Ajax zonder supporters. Dit credo probeert Ajax jaarlijks goed over het voetlicht te brengen. Supporters en fans vormen voor de club een essentiële belangengroep.Toch kunnen lang niet alle wensen van supportersgroepen worden ingewilligd. Helaas leidt dit soms tot onnodige spanning. Ook in het boekjaar 2004/2005 werd aan het begin van het seizoen de altijd succesvolle Open Dag georganiseerd. Tienduizenden fans, jong en oud, brachten een bezoek aan de vele attracties, met als hoogtepunt de presentatie van het eerste elftal. De financiële tegemoetkomingen voor het vervoer naar uitwedstrijden en voor sfeeracties, die georganiseerd worden door het sfeerteam, werden uiteraard ook dit seizoen gecontinueerd. Naast de supportersperikelen rondom Feijenoord - Ajax, werden wij met nog een negatief incident geconfronteerd. Het door Ajax gefinancierde supportershome werd in brand gestoken en volledig verwoest. De daders zijn tot nu toe nog steeds niet gevonden. Gelukkig kan geconstateerd worden dat het supportershome herbouwd en heropend is. In het seizoen 2004/2005 heeft Ajax in totaal 500.000 besteed aan, ondermeer de voornoemde, supportersactiviteiten. Technische zaken Beleidsplan Het technisch beleidsplan heeft in de controverse die gedurende het seizoen is ontstaan tussen de Technisch Directeur, Louis van Gaal, en de Hoofdtrainer, Ronald Koeman, een belangrijke rol gespeeld. Ajax onderschrijft het technisch beleidsplan. Het aantrekken en opleiden van jonge spelers levert meer op dan het aankopen van spelers. Dat neemt niet weg, dat er ook ruimte moet bestaan voor inkomende transfers. Er moet gescout worden voor de posities die wij vanuit de eigen jeugdopleiding niet kunnen invullen. Het is goed om daarbij te letten op het belang van routine.

Jaarverslagen Ajax NV (vanaf 1997) | 2004 | | pagina 19