Spelen voor het goede doel Beleidsplan Het beleidsplan technische zaken sterkt Ajax in de strategische keuzes. Het aantrekken en opleiden van jonge spelers levert zowel sportief als financieel per saldo meer resultaat op dan het aankopen van oudere spelers. Bij het aantrekken van jonge spelers beoordeelt Ajax de mogelijkheid deze voetballers eerst een jaar te huren. Pas als dan blijkt dat deze jonge nieuwkomers zich goed aanpassen aan de Ajax-cultuur en Ajax-speelstijl, krijgen zij een vast contract aangeboden. Uiteraard biedt het beleid ook ruimte voor ingaande transfers. Indien het eerste elftal van Ajax behoefte heeft aan een speler die niet voorhanden is in de eigen opleiding, dan trekt Ajax een speler van buitenaf aan. Bijvoorbeeld de aankoop van loannis Anastasiou tijdens de blessures van Zlatan Ibrahimovic en Wesley Sonck. Mede dankzij deze aankoop stelde Ajax de landstitel in het seizoen 2003/2004 veilig. Dit beleid zal de club in de komende jaren doorzetten. Sportieve resultaten Zowel het eerste elftal, Jong Ajax als Ajax Al hebben in het seizoen 2003/2004 het kampioenschap gewonnen. Een compliment voor deze teams en hun technische staf is hier op zijn plaats. De kampioenschappen van Jong Ajax en Ajax Al geven aan dat de toekomst er goed uitziet. De prestaties van de hofleveranciers van het eerste elftal zijn immers een belangrijke graadmeter. Het behalen van het landskampioenschap van het eerste elftal was zowel sportief als economisch van wezenlijk belang. Ajax realiseerde hiermee niet alleen een belangrijke doelstelling, de landstitel garandeerde automatisch ook deelname aan de UEFA Champions League in het huidige seizoen 2004/2005. Jong Ajax deed de naam Beloftenelftal eer aan door, naast het kampioenschap, ook de beker te winnen. In de Amstel Cup voor eerste elftallen deden de jonge Ajacieden ook goed mee. Helaas verloor Jong Ajax door een ongelukkig misverstand de wedstrijd tegen FC Twente. Ajax BI en B2 zorgden ook voor een historisch feit. De B2 werd kampioen en heeft tevens zeer goed meegespeeld in de beker. In de bekerfinale voor die leeftijdscategorie speelde Ajax B2 tegen Ajax BI. De BI veroverde uiteindelijk de beker. Commerciële Zaken Voetbal gerelateerde activiteiten De omzet uit sponsoring, reclame en merchandising is in het boekjaar 2003/2004 duidelijk gestegen, terwijl de inkomsten uit televisierechten daalden. Dit laatste als gevolg van lagere internet opbrengsten. Het resultaat van de binnenlandse deelnemingen heeft wederom een sterke verbetering getoond ten opzichte van het boekjaar 2002/2003. Sponsoring en reclame Tijdens het boekjaar 2002/2003 sprak Ajax de verwachting uit dat het niet eenvoudig zou zijn om de inkomsten uit de post sponsoring en reclame in het seizoen 2003/2004 op hetzelfde niveau te houden. De economische tegenwind heeft Ajax inderdaad parten gespeeld. Het is duidelijk dat met betrekking tot dit onderwerp Ajax extra creativiteit aan de dag moest leggen om het aantal sponsors en de daaraan gerelateerde inkomsten op peil te houden. Merchandising Het is verheugend te constateren dat de wijzigingen die een aantal jaren geleden zijn ingezet, duidelijk vruchten beginnen af te werpen voor Ajax. Een stijging in de omzet van ongeveer 20% in het boekjaar 2003/2004 is het vermelden waard. Ajax speelde in de historie vele malen voor het goede doel. Recent zijn de ontmoetingen met Volendam voor de slachtoffers van de nieuwjaars brand in café De Hemel, met de Marocprofs om de hulpbehoevenden na de aardbeving in Marokko bij te staan en in mei kwam Ajax uit tegen AT5 United. De opbrengst van dat laatste duel kwam ten goede aan de VU Kinderkliniek. 16

Jaarverslagen Ajax NV (vanaf 1997) | 2003 | | pagina 20