12 In het najaar van 2003 zijn het inkomen en de bonusregeling van de Hoofddirectie aangepast. Dit hing samen met de resultaten die in de voorafgaande drie jaar waren behaald, het streven naar marktconformiteit en een goede verhouding ten opzichte van de bezoldiging van andere sleutelfunctionarissen binnen de vennootschap, evenals het feit dat in de bedoelde driejaarsperiode een aanpassing van de arbeidsvoorwaarden van de Hoofddirectie niet aan de orde is geweest. Het bezoldigingsbeleid is erop gericht het huidige inkomen en de bonusregeling van de Hoofddirectie te handhaven. Andere wijzigingen dan indexering c.q. inflatiecorrectie worden niet verwacht. De remuneratiecommissie heeft geen remuneratierapport opgesteld. De Raad van Commissarissen kent geen selectie- en benoemings commissie. De voltallige Raad is als zodanig betrokken geweest bij de benoeming van Frank Eijken als opvolger van John de Mol. Daarbij is een zorgvuldige selectieprocedure gehanteerd. Er heeft in het verslagjaar een evaluatie plaatsgevonden van het functioneren van de Raad van Commissarissen en van de Hoofddirectie. Voorts zijn het gewenste profiel, de samenstelling en de competentie van de Raad van Commissarissen aan de orde geweest. Ook zijn in de Raad de strategie, de risico's en (in het verlengde daarvan) de risicobeheersings- en controlesystemen onderwerp van gesprek geweest. De voorzitter van de Raad van Commissarissen heeft éénmaal een overlegvergadering bijgewoond met de Ondernemingsraad. Een tegenstrijdig belang tussen de vennootschap en een commissaris heeft zich in het verslagjaar niet voorgedaan. Hetzelfde geldt voor transacties tussen de vennootschap en een persoon die 10% of meer van de aandelen in de vennootschap houdt. De inhoud en de gevolgen van de Code Tabaksblat over het onderwerp Corporate Governance zijn door de directie en Raad van Commissarissen besproken. Ajax verwelkomt de code als middel om tot een zo transparant mogelijke bedrijfsvoering te komen. Als een van de meest "publieke" en "maatschappelijke" ondernemingen in Nederland hecht Ajax aan heldere en open communicatie met haar aandeelhouders en, buiten het kader van de Corporate Governance code, met haar supporters. In de bijlage bij dit jaarverslag is opgenomen op welke wijze Ajax invulling geeft aan de bepalingen van de Nederlandse Corporate Governance code. Zoals blijkt, voldoet Ajax al op een groot aantal punten aan de meeste bepalingen van deze code. Ajax maakt daarbij een belangrijke uitzondering voor de in artikel III.2 van de code opgenomen bepaling over onafhankelijkheid van de leden van de Raad van Commissarissen. Het betreft hier meer specifiek de best practice bepaling zoals opgenomen in 111.2.2. van de code. Zoals bekend houdt de vereniging AFC Ajax 73% van de aandelen in AFC Ajax NV. Het bestuur van de vereniging bestaat uit John Jaakke, Hein Blocks en Klaas Nuninga. Zij zijn tevens commissaris van AFC Ajax NV. Afgezet tegen de criteria van best practice bepaling III.2.2 zijn zij in strikt formele zin niet onafhankelijk. De twee overige leden van de Raad van Commissarissen, Sjoerd van Loon en Frank Eijken, hebben alleen een formele binding met AFC Ajax NV en niet met de vereniging. De vereniging AFC Ajax heeft gedurende meer dan 100 jaar specifieke know how en ervaring opgebouwd op het gebied van het opleiden van talentvolle jeugdspelers. Dat, de sportieve successen van Ajax die daaruit zijn voortgevloeid, en de aansprekende wijze waarop deze successen zijn behaald, heeft ertoe geleid dat Ajax één van de bekendste en meest succesvolle voetbalclubs ter wereld is. Bij de beursgang van Ajax in mei 1998 zijn alle activa en passiva van de vereniging, met uitzondering van de KNVB-licentie, overgedragen aan AFC Ajax NV en is een natuurlijke verwevenheid van de vereniging en de vennootschap ontstaan. Aspecten van deze verwevenheid zijn ondermeer de verplichting van de vereniging eventuele dividenduitkeringen zoveel mogelijk aan te wenden ten behoeve van de vennootschap en de bepaling in het reglement van de Raad van Commissarissen dat steeds drie van de vijf commissarissen het bijzonder vertrouwen van de vereniging moeten genieten. Dit laatste was in het prospectus d.d. S mei 1998 vermeld. Overigens is het stemrecht op de door de vereniging AFC Ajax gehouden aandelen in AFC Ajax NV steeds uitgeoefend door een lid van de ledenraad en niet door het bestuur van de vereniging. Ajax acht de rol van de vereniging in al zijn facetten van groot belang voor het behalen van sportief succes en een goed bedrijfsresultaat. Het draagt ertoe bij dat Ajax een lange termijn beleid kan voeren dat mede in het belang van de aandeelhouders, de werknemers en andere belanghebbenden is. Daarom is de Raad van Commissarissen van mening, gelet op het bijzondere karakter van Ajax, dat het ongewenst is in deze bestaande situatie wijzigingen aan te brengen. Het is in het belang van AFC Ajax NV en het behoud van haar vooraanstaande positie in het (internationale) voetbal dat de band tussen vereniging en vennootschap zo optimaal mogelijk is. De Raad is van mening dat juist dit aspect in de toekomst onderscheidend zal blijken te zijn. Amsterdam, 18 oktober 2004 Raad van Commissarissen John Jaakke Hein Blocks Klaas Nuninga Sjoerd van Loon Frank Eijken (met ingang van 28 november 2003) John de Mol (afgetreden op 28 november 2003)

Jaarverslagen Ajax NV (vanaf 1997) | 2003 | | pagina 16