ledereen naar Ajax AFC A J A X NV JAARVERSLAG 2 0 0 3 2 0 0 4 hun commerciële beleid en probeert hen te interesseren in een verdere verdieping van hun sponsorrelatie met Ajax. De club voorziet de partners en sponsors van exposure middels de Ajax-mediamix, bestaande uit onder andere vrije publiciteit, ajax.nl, Ajax Magazine en het wedstrijdprogrammablad Kick Off. Geprobeerd wordt de partners ervan te overtuigen Ajax op te nemen in hun internationale marketing en communicatiebeleid. Ajax streeft hiermee naar een samenwerking die beide partijen een nog groter platform biedt voor zakelijk en sportief succes. De reclame-inkomsten worden gerealiseerd uit de verkoop van reclameborden rondom de velden en virtueel naast het doel, door reclame op de videoschermen in het stadion, uit advertenties in de Ajax-publicaties en uit de supplierovereenkomsten die met een aantal leveranciers zijn afgesloten. Een voorbeeld is de levering van computers (IBM) en fax- en kopieerapparatuur (Canon). De merchandisingactiviteiten van Ajax bestaan uit het geven van licenties op royalt/basis voor het produceren en distribueren van sport- en andere artikelen voorzien van de Ajax-woord- en beeldmerken. Daarnaast ontwikkelt Ajax ook producten in eigen beheer, zowel voor levering aan de groothandel als rechtstreeks aan de eindverbruiker. Het direct leveren van deze artikelen aan de supporter geschiedt via internetmailordering en via de in de Amsterdam ArenA gevestigde Official Ajax Fanshop. Ajax tracht extra toegevoegde waarde te realiseren via de exploitatie van de portretrechten van de spelers. Spelers hebben daarvoor een overeenkomst gesloten met Ajax Images. Om de relatie tussen het verleden en het heden goed vorm te geven is er het Ajax Museum in de Amsterdam ArenA. Dit museum geeft op een pakkende wijze de geschiedenis van de club weer. Naast relikwieën, memorabilia, documenten, persoonlijke bezittingen van (ex-)spelers en fotografie, beschikt het museum over een ruimte met de belangrijkste trofeeën. In het museum kunnen ook de successen in beeld en geluid opnieuw worden ervaren. Strategie Ajax moet continu behoren tot de top van het Nederlandse betaald voetbal én aansluiting houden bij de beste clubs van het Europese voetbal. Een ambitieuze doelstelling die Ajax wil realiseren met een selectie eerste elftalspelers die bestaat uit een kern van (voornamelijk zelfopgeleide) talentvolle spelers met bij voorkeur internationale ervaring. Die kern van spelers waarborgt de herkenbaarheid van Ajax voor supporters en sponsors. Als de doorstroming van de eigen jeugd kortstondig stagneert, zal er via scouting naar extra externe spelers gekeken moeten worden. Om deze doelstelling te kunnen verwezenlijken zal Ajax zijn jeugdopleiding en (inter)nationale scouting doorlopend scherp analyseren en daar waar nodig bijsturen. In geen enkel Nederlands stadion is zoveel plaats voor rolstoelgebonden supporters als in de Amsterdam ArenA. Naast de 55 al bestaande rolstoelplekken beschikt het stadion nu over nog eens 61 rolstoelplaatsen en een zelfde aantal stoelen voor begeleiders aan de Noordzijde van het stadion. Het platform, dat een oppervlakte heeft van 400 vierkante meter, beschikt over alle voorzieningen. Het platform is tot stand gekomen in nauwe samenwerking met de Amsterdam ArenA en de Supportersvereniging Ajax en met financiële steun van de gemeente Amsterdam. Ajax stelt zich financieel ten doel operationeel break-even te spelen indien één ronde UEFA Cup wordt gespeeld. Het uiteindelijke bedrijfsresultaat wordt dus bepaald door (I) de netto-opbrengsten uit het behalen van de pouleronde en mogelijk vervolg in de UEFA Cup, danwel het spelen in de UEFA Champions League en door (2) het nettoresultaat vergoedingssommen. Beide factoren zijn onzeker, maar Ajax stelt zich ten doel dat beide over een langere reeks van jaren gemiddeld een significant positieve bijdrage leveren en daarmede aandeelhouderswaarde creëren. Het Ajax aandeel in de na de beursgang opgezette buitenlandse deelnemingen in Ghana en België is afgebouwd. Deze deelnemingen 7

Jaarverslagen Ajax NV (vanaf 1997) | 2003 | | pagina 11