Profiel 5 AFC AJAX NV (AFC AJAX, AJAX) is de meest succesvolle voetbal club van Nederland. Tevens behoort Ajax tot een klein, select gezelschap van Europese topclubs dat reeds jarenlang het gezicht bepaalt van het Europese clubvoetbal. Het resultaat van het seizoen 2002/2003 is dat Ajax een tweede plaats in de nationale competitie veroverde en daarmee het recht kreeg om via een kwalificatieronde toch nog deelnemer te worden van de UEFA Champions League. In de UEFA Champions League van seizoen 2002/2003 bereikte Ajax de kwart finale. In het toernooi om de nationale beker bereikte Ajax de halve finale. Ajax is achtentwintig keer kampioen van Nederland en heeft vijftien keer de nationale beker gewonnen. Daarnaast heeft Ajax vier keer de Europa Cup voor Landskampioenen (thans UEFA Champions League), één keer de Europa Cup voor bekerwinnaars, één keer de UEFA Cup en twee keer de Wereldbeker voor clubteams gewonnen. Activiteiten Ajax staat voor aantrekkelijk en aanvallend voetbal. Met dit voetbal wil Ajax aansluiting behouden bij de top van zowel het Nederlandse voetbal als het internationale voetbal. Met name de aansluiting bij de top van het Europese voetbal vergt méér dan alleen datgene wat verkregen wordt uit traditionele inkomsten, zoals recettes. Tegenvallende sportieve prestaties dienen opgevangen te worden door het realiseren van andere structurele inkomsten. Onderstaand volgt een overzicht van de traditionele voetbal activiteiten en de aan voetbal gerelateerde activiteiten. Voetbal Ajax is actief in zowel het betaalde voetbal als het amateurvoetbal, heeft een kwalitatief zeer goed bekendstaande jeugdopleiding, voert een actief scoutingbeleid en een actief supportersbeleid. Het eerste elftal van Ajax speelt sinds de invoering van het betaald voetbal in de hoogste klasse (thans genaamd Holland Casino Eredivisie). Ajax heeft ruim 1000 overwinningen gevierd, daarbij op relatief grote afstand gevolgd door de andere Nederlandse clubs. Daarnaast wordt gespeeld in het nationale bekertoernooi, en sinds 36 jaar regelmatig in één van de internationale bekercompetities. De thuiswedstrijden van het eerste elftal worden gespeeld in de Amsterdam ArenA met een capaciteit van ruim 51.000 plaatsen. Het tweede elftal komt uit in de zogeheten 'Beloftencompetitie' welke naam benadrukt dat dit tweede elftal voor jonge talenten als springplank naar de top dient. Voor het eerste en tweede betaald voetbalelftal streeft Ajax naar een spelersgroep van veertig spelers. Ajax staat nationaal en met name ook internationaal zeer hoog aangeschreven door zijn jeugdopleiding. Dit is in de geschiedenis van de club dan ook de basis geweest (en zal dit ook in de toekomst zijn) voor nationale en internationale successen. De jeugdopleiding wordt verzorgd op het, van alle noodzakelijke sportfaciliteiten voor ziene, complex De Toekomst. De kwaliteit van de opleiding bepaalt mede de mate van doorstroming naar de professionele elftallen, het aantal van buiten aan te trekken spelers, de hoogte van de daarmee gepaard gaande kosten en het door Ajax te realiseren resultaat op vergoedingssommen. Naast de jeugdopleiding is de scouting van groot belang voor de sportieve successen van Ajax. Er wordt hierbij gebruik gemaakt van een omvangrijk netwerk van scouts, die zowel fulltime als parttime beschikbaar zijn. De scouts beoordelen spelers op de criteria die ook gelden in de jeugdopleiding, te weten: techniek, inzicht, persoon lijkheid en snelheid, waarbij qua niveau rekening gehouden wordt met het reeds in de jeugdopleiding, aanwezige potentieel. Belangrijke vraag die bij deze beoordelingen altijd gesteld moet worden: 'Is deze jeugdspeler in potentie een speler die uiteindelijk in Ajax I kan spelen'. Ajax telt ook vier amateurelftallen die uitkomen in de door de KNVB op zaterdag georganiseerde competities. Deze elftallen spelen op recreatieve basis en vormen geen deel van de opleiding voor het eerste elftal. Overigens speelt het eerste elftal van deze afdeling wel in de hoogste klasse van het zaterdagvoetbal. Ten aanzien van het supportersbeleid stelt Ajax zich ten doel optimaal te voldoen aan de gerechtvaardigde verwachtingen, wensen en verlangens van de sup porters die de teams altijd enthousiast ondersteunen. Daarnaast streeft Ajax ernaar om door het realiseren van een groot gevoel van veiligheid het aantal supporters continu te vergroten en aan zich te binden. Aan voetbal gerelateerde activiteiten De aan voetbal gerelateerde activiteiten dienen ter ondersteuning van de eigenlijke voetbalactiviteiten. Hierbij gaat het om het gene reren van inkomsten uit sponsoring, reclame, merchandising en het exploiteren van mediarechten, welke momenteel voornamelijk nog bestaan uit televisierechten en Internet, maar waarbij de ontwik kelingen van de nieuwe media (video on demand, pay per view, etc.) aandachtig in de gaten worden gehouden. Ajax heeft 16 sponsors en partners, waaronder een shirtsponsor (ABN AMRO) en een kleding- sponsor (adidas). De reclame-inkomsten worden gerealiseerd uit de reclameborden op en rondom de velden, door de reclames op de videoschermen in het stadion, alsmede met advertenties in de Ajax- publicaties. Het sponsorbeleid van Ajax is er op gericht binnen de sponsorrelaties een aantal partijen geïnteresseerd te krijgen voor een verdere verdieping van hun sponsorrelatie met Ajax. Bij voor keur door het internationaal verder opnemen van Ajax in hun communicatiebeleid. Een samenwerking die beide partijen een nog groter platform biedt voor zakelijk en sportief succes. De inkomsten uit televisierechten komen voort uit contracten met de NOS (samenvattingen Holland Casino Eredivisie en UEFA Cup), SBS6 (Amstel Cup), Canal+ (Holland Casino Eredivisie live). De televisierechten uit hoofde van de UEFA Champions League worden geëxploiteerd door de UEFA. De merchandisingactiviteiten van Ajax bestaan uit het geven van

Jaarverslagen Ajax NV (vanaf 1997) | 2002 | | pagina 11