naar 35,0 miljoen. De spelerssalarissen zijn toegenomen met 1,4 miljoen mede door het aantrekken van per saldo drie nieuwe spelers. De premies zijn door het behalen van het kampioenschap en het winnen van de Amstel Cup gestegen met 1,2 miljoen. Mede door de wisselingen in de trainerstaf is de kostenpost salaris technische staf toegenomen met 1,8 miljoen. De overige salarissen zijn met name gestegen door de afwikkeling van bestuurlijke inzet ten behoeve van 16 Germinal Beerschot Antwerpen. De fte's zijn, inclusief de spelersgroep, in Nederland totaal met 7 toe genomen tot 186. Afschrijvingen materiële vaste activa en goodwill Een daling van 0,6 miljoen door verminderde afschrijvingen op machines en andere vaste bedrijfs middelen. De afschrijving op goodwill deelnemingen en Fanshop bedraagt 1,1 miljoen. Overige bedrijfskosten De totale overige bedrijfskosten zijn licht gestegen met 0,1 miljoen naar 24,3 miljoen. De belangrijkste veranderingen in de onderdelen van de overige bedrijfslasten zijn: - Overige personeelskosten Met name de mutaties in de technische staf hebben bijgedragen aan een kostenstijging van 0,2 miljoen naar 2,7 miljoen. - Wedstrijdkosten Gestegen met 0,4 miljoen naar 8,9 miljoen doordat meer thuiswedstrijden gespeeld zijn in Europees- en Amstel Cup verband. - Huisvestingskosten Een stijging van 0,6 miljoen daar de huur van de Amsterdam ArenA mede afhankelijk is van de gestegen Ajax-recette. - Beheer en administratiekosten Daling van 1,1 miljoen. Kostenbeheersingsmaatregelen hebben ertoe geleid dat deze algemene kosten afgenomen zijn. Vergoedingssommen De afschrijvingen op de vergoedingssommen zijn toe genomen met 4,9 miljoen door het aantrekken van Zlatan, Maxwell, Mido en Trabelsi. Daarnaast is een voorziening opgenomen voor de beëindiging van het contract met Vierklau. Het resultaat vergoedingssommen bedraagt 3,9 miljoen en betreft met name het netto resultaat van de transfers van Arveladze, Bobson en Hellings. Het netto resultaat bestaat uit het bedrag van de opbrengst uit transfervergoedingen, verminderd met de boekwaarde van de betreffende spelers. Overige baten, lasten en belastingen De verbetering van deze posten met 3,1 miljoen heeft met name betrekking op de verandering in de uitkomst van de belastingberekening over het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening. Buitengewone lasten Naar aanleiding van de evaluatie van de buitenlandse deelnemingen is besloten de waardering aan te passen. Ajax heeft voorts een voorziening getroffen ten behoeve van deze deelnemingen. De veranderde regelgeving op het niveau van de wereldvoetbalbond FIFA maakt het onmogelijk spelers onder de achttien jaar naar de Nederlandse opleiding over te schrijven. Daarnaast heb ben ook de individuele resultaten per deelneming geen positieve bijdrage aan het geconsolideerde resultaat van Ajax geleverd. Positieve ontwikkelingen zoals de spelers Van Damme (GBA) en Pienaar (Ajax Cape Town) voor het eerste elftal van Ajax Amsterdam en jeugdspelers uit België in de Amsterdamse opleiding komen (nog) niet tot uitdrukking in de financiële resultaten. Er zijn onderhandelingen gaande over het afstoten van de financiële participatie in de clubs. Omzetting van de eigendomsverhoudingen in een technische samenwerking wordt overwogen. De stand van zaken per buitenlandse deelneming wordt nader besproken in het vervolg van dit verslag. Balans Activa De boekwaarde van de vergoedingssommen per 30 juni 2002 is afgenomen met 17,4 miljoen door de afschrijvingen op de waarde van de spelers, welke van grotere invloed waren dan de investeringen in spelers. Op materiële vaste activa is ook meer afgeschreven dan dat hierin geïnvesteerd werd. De post actieve belastinglatenties is toegenomen door de vordering naar aanleiding van het resultaat 2001/2002. Betalingen door clubs, inzake betalingstermijnen voor spelerstransfers, hebben geleid tot een lagere

Jaarverslagen Ajax NV (vanaf 1997) | 2001 | | pagina 20