terwijl ook Jong Ajax zich aan het einde van het seizoen kampioen van Nederland mocht noemen. Wellicht nog meer tot de verbeelding spraken de resultaten van dit Jong Ajax in de strijd om het hoofd toernooi om de Amstel Cup, waarin zij op meer dan eervolle wijze in de halve finale werden uitgeschakeld door FC Utrecht, na eerder zelf verantwoordelijk te zijn geweest voor de uitschakeling van o.a. De Graafschap, FC Twente en Stormvogels/Telstar. Teleurstellend waren de resultaten op Europees niveau. Ajax slaagde er tegen het Schotse Celtic FC niet in de voorronde voor plaatsing in de Champions League te overleven, terwijl in de daaruit voortvloeien de deelname aan de UEFA Cup FC Kopenhagen te sterk bleek. In de eerste helft van het seizoen 2001/2002 werd tevens duidelijk dat de chemie tussen spelersgroep en technische staf tanende was, terwijl ook de communicatie en het vertrouwen wederzijds tussen technische staf en directie verre van optimaal was. Dit heeft uiteindelijk begin december 2001 geresulteerd in een directiebesluit de technische staf bestaande uit Co Adriaanse, Peter Boeve en Leo van Veen te vervangen door Ronald Koeman als hoofd trainer-coach, Ruud Krol als assistent trainer-coach en de reeds in dienst zijnde Ton Bruins Slot als assistent trainer. De jeugdopleiding dient in eerste instantie gericht te zijn op doorstroming van het individuele talent naar de A-selectie. Wat echter zeker niet onvermeld mag blij ven is het nationale kampioenschap van de 0/19 (Al) onder leiding van Danny Blind en de 0/17 (BI) met als trainer-coach Wim Kwakman. Commerciële Zaken Voetbal gerelateerde activiteiten De omzet uit sponsoring en reclame, televisie en merchandising is gestegen in het boekjaar 2001/2002. Het nettoresultaat van onze binnenlandse deel nemingen (Ajax Direct) is met name verbeterd door de samenwerking met Wehkamp. Sponsoring en reclame Het aan het begin van het seizoen 2001/2002 afgesloten partnercontract met KPN (als onderdeel van onze internetsamenwerking) en de nieuwe sponsor contracten met OAD Reizen en BDO Accountants Adviseurs, hebben geleid tot een aanzienlijke stijging. Het geschil met onze voormalige sportkleding leverancier is eind 2001 geschikt en heeft nog tot een kleine extra opbrengst geleid. Merchandising De verbouwingen die in het afgelopen boekjaar hebben plaatsgevonden hebben een positieve werking gekregen op zowel de omzet in het Museum als in de Fanshop. Tezamen met de nieuwe overeenkomst met Wehkamp levert dit een beduidend beter resultaat op van onze binnenlandse deelnemingen. Deze lijn zal zich met name voortzetten in het seizoen 2002/2003. Televisie Als gevolg van de gewijzigde verdeelsleutel van de TV-inkomsten hebben wij met name door de introductie van een reputatie-coëfficient, hogere inkomsten uit de TV-gelden kunnen genereren. Hoewel Nederland tot nu toe geen goed betaald TV-land is geweest, bestaat er wel enige toekomstige zorg omtrent met name de ontwikkelingen op TV-gebied in de Nederlandse situatie. Internet Weliswaar iets vertraagd, maar in het boekjaar 2001/2002 zijn de stappen die gezet zijn binnen onze website-omgeving verheugend te noemen. De positieve lijn zal in het lopende boekjaar worden voortgezet, terwijl nieuwe ontwikkelingen op het gebied van entertainment en finance, met de daarbij beoogde strategische partners, de komende periode verder zullen worden uitgewerkt. Financiële toelichting Kerncijfers AFC Ajax NV heeft over het gehele boekjaar 2001/2002 een negatief resultaat na belastingen gerealiseerd van 25,8 miljoen. Voorgaand boekjaar was dit een negatief resultaat van 8,2 miljoen. De daling van het resultaat met 17,6 miljoen wordt veroorzaakt door een verslechterd saldo vergoedingssommen met 12,7 miljoen door gestegen afschrijvingen op aangetrokken spelers en achter gebleven transferresultaten. Daarnaast heeft Ajax een buitengewone last genomen in de vorm van een

Jaarverslagen Ajax NV (vanaf 1997) | 2001 | | pagina 17