Profiel AFC AJAX NV (AFC AJAX, AJAX) is zonder meer de meest succesvolle voetbalclub van Nederland, ondanks een aantal mindere jaren. Daarnaast behoort Ajax tot een klein, select gezelschap van Europese topclubs dat reeds jarenlang mede het gezicht bepaalt van het Europese clubvoetbal. Het resultaat van het seizoen 2001/2002 is dat Ajax het achtentwintigste Kampioenschap van Nederland heeft behaald en heeft de vijftiende Nationale beker opgeleverd. In internationaal verband speelde Ajax in totaal zes finales van de Europa Cup voor lands kampioenen (thans Champions League), waarvan er vier winnend werden afgesloten; daarnaast werd één keer de Europese Cup voor bekerwinnaars, één keer de UEFA Cup en twee keer de Wereldbeker voor clubteams gewonnen. Activiteiten Primair staat Ajax voor aantrekkelijk, aanvallend voetbal. Om echter dit voetbal op het door Ajax gewenste niveau te kunnen blijven spelen, zijn tal van andere activiteiten ontwikkeld die extra geld genereren, waardoor ook bij soms tegenvallende sportieve prestaties het na te streven ambitieniveau gehandhaafd kan blijven. Hieronder een overzicht van beide categorieën. Voetbal De voetbalactiviteiten van Ajax bestaan uit het spelen van betaald voetbal, de jeugdopleiding, de scouting, het spelen van amateurvoetbal en het supportersbeleid. Het eerste elftal van Ajax speelt sinds de invoering van het betaald voetbal in de hoogste klasse (thans genaamd Holland Casino Eredivisie). Onlangs mocht Ajax haar 1000e overwinning in de Eredivisie vieren, daarbij op relatief grote afstand gevolgd door de andere clubs. Daarnaast wordt gespeeld in het nationale bekertoernooi, en sinds 35 jaar regelmatig in één van de internationale bekercompetities. De thuiswedstrijden van het eerste elftal worden gespeeld in de Amsterdam ArenA met een capaciteit van ruim 51.000 plaatsen. Het tweede elftal komt uit in de zogenaamde 'Beloftencompetitie' om daar mee nog meer aan te geven dat dit tweede elftal, voor jong talenten, als springplank naar de top dient. Ajax staat nationaal en met name ook internationaal zeer hoog aangeschreven door zijn jeugdopleiding. Dit is in de geschiedenis van de club dan ook de basis geweest (en zal dit ook in de toekomst zijn) voor nationale en inter nationale successen. Deze jeugdopleiding wordt verzorgd op het, van alle noodzakelijke sportfaciliteiten voorziene, complex De Toekomst. De kwaliteit van de opleiding bepaalt de mate van doorstroming naar de professionele elftallen, daaraan gelieerd het aantal van buiten aan te trekken spelers, de hoogte van de daarmee gepaard gaande kosten en het door Ajax te realiseren resultaat op vergoedingssommen. Naast de jeugdopleiding is de scouting van groot belang voor de sportieve successen van Ajax. Er wordt hierbij gebruik gemaakt van een omvangrijk netwerk van scouts, die zowel fulltime als parttime beschikbaar zijn. De scouts beoordelen spelers op de criteria die ook gelden in de jeugdopleiding te weten techniek, inzicht, persoonlijkheid en snelheid, waarbij qua niveau rekening gehouden wordt met het reeds in de jeugdopleiding aanwezige potentieel. Belangrijke vraag die bij deze beoordelingen altijd gesteld moet worden: Ts deze jeugdspeler in potentie een speler die uiteindelijk in Ajax I kan spelen'. Ajax telt ook vier amateurelftallen die uitkomen in de door de KNVB op zaterdag georganiseerde competities. Deze elftallen spelen op recreatieve basis en vormen geen deel van de opleiding voor het eerste elftal. Voor het professionele voetbal streeft Ajax naar een spelersgroep van veertig spelers. Ten aanzien van het supportersbeleid stelt Ajax zich ten doel optimaal te voldoen aan de gerechtvaardigde verwachtingen, wensen en verlangens van de supporters die onze teams altijd enthousiast ondersteunen. Daarnaast streeft Ajax ernaar om door het realiseren van een groot gevoel van veiligheid het aantal supporters continu te vergroten en aan ons te binden. Aan voetbal gerelateerde activiteiten De aan voetbal gerelateerde activiteiten dienen ter ondersteuning van de eigenlijke voetbalactiviteiten. Hierbij gaat het om het genereren van inkomsten uit sponsoring, reclame, merchandising en het exploiteren van mediarechten, welke momenteel voornamelijk nog bestaan uit televisierechten en Internet, maar waarbij de ontwikkelingen van de nieuwe media (Video on Demand, Pay per view, etc.) aandachtig in de gaten worden gehouden. Ajax heeft 17 sponsors en partners, waaron der een shirtsponsor (ABN AMRO) en een kledingsponsor (adidas). De reclame-inkomsten worden gerealiseerd uit de reclameborden op en rondom de velden, door de reclames op de videoschermen in het stadion, alsmede met advertenties in de Ajax-publicaties. Het sponsor- beleid van Ajax is er op gericht om binnen de sponsor relaties een aantal partijen geïnteresseerd te krijgen voor een verdere verdieping van hun sponsorrelatie met Ajax.

Jaarverslagen Ajax NV (vanaf 1997) | 2001 | | pagina 10