Verwachtingen Algemeen Verwachtingen omtrent de belangrijke inkomsten uit spelerstransfers en de investeringen hierin, zijn sterk onderhevig aan de beslissingen zoals deze tijdens het boekjaar op technisch gebied worden genomen. Daar naast spelen ontwikkelingen op de transfermarkt op nationaal en internationaal niveau een onvoorspelbare rol.Toch is de verwachting gerechtvaardigd dat uit de huidige spelersgroep per 30 juni 2000 inkomsten zullen gaan voortvloeien en daarmee samenhangend investe ringen zullen worden gepleegd. Desinvesteringen in spelers na balansdatum zijn, voor zover bekend, bij een negatieve uitwerking op het resultaat, voorzien in de afschrijvingen op vergoedingssommen per 30 juni 2000. De financiering van investeringen in de spelersgroep en in de deelnemingen zal plaatsvinden uit de verwachte vaste inkomsten categorieën aangevuld met de moge lijke transferinkomsten en de vrijval uit de beleggings portefeuille. Een additioneel beroep op de aandeel houders of de aandelenmarkt wordt niet verwacht. Eventueel kan de bestaande kredietlijn bij de bank, voor incidentele liquiditeitstekorten worden aange sproken. Ten aanzien van de personeelsbezetting ligt het in de lijn der verwachting te veronderstellen dat het aan tal personeelsleden door een beleid van kostenbeheer sing wordt teruggebracht zonder dat dit met bezuini gingen, anders dan door natuurlijk verloop, wordt bereikt. Transfersysteem Onder aanvoering van Europees Commissaris Monti buigt de politiek zich op dit moment over het voort bestaan van het huidige transfersysteem voor voetbal clubs in EU verband. Onder meer vanuit de KNVB is een actieve lobby ingezet om de belangen van de Nederlandse clubs te verdedigen. Onduidelijk is nog welke kant het zal opgaan maar het lijkt erop dat er mogelijk per I januari 2001 nieuwe regels zullen gaan gelden. Op basis van de cijfers in voorgaande jaren is de conclusie gerechtvaardigd, dat Ajax tot op heden hoge inkomsten heeft verkregen uit de transfers van spelers. Bovendien wordt zij geconfronteerd met een hoge afschrijvingslast, voortvloeiend uit het doen van grote investeringen in spelers. Daarbij investeert Ajax veel geld en energie in de opleiding van jeugdspelers; de club heeft er ook alle belang bij, dat zij hiervoor in enigerlei vorm wordt gecompenseerd wanneer spelers voor afloop van hun contract vertrekken. Ajax volgt de discussies op de voet en laat waar mogelijk haar invloed gelden om de eventuele negatieve effecten van het afschaffen, dan wel ingrijpend wijzigen van het huidige transfersysteem, zo veel mogelijk te beperken. Internet Eén van de belangrijke aandachtsgebieden voor Ajax in het lopend boekjaar is Internet. Uit marktonderzoek is gebleken, dat Ajax een bijzondere waarde vertegen woordigt, niet alleen in eigen land en in Europa, maar zeker ook wereldwijd. Gezien de enorme toename van het Internetgebruik op mondiaal niveau mag worden verondersteld, dat Ajax, juist vanwege haar wereldwijde naam en faam, van de vele interessante commerciële mogelijkheden van Internet kan profiteren. Om één en ander zo concreet mogelijk in kaart te kunnen brengen worden met verschillende partijen oriënterende gesprekken gevoerd. Technisch beleid In het huidige boekjaar werd Beenhakker aangesteld als Technisch Directeur. Met deze benoeming geeft Ajax concreet invulling aan het streven om beleidsmatig op voetbaltechnisch terrein meer continuïteit te verkrij gen. Waar in het verleden onder verantwoordelijkheid van de toenmalige trainer/coach investeringen werden gedaan in spelers, die wellicht bij hun opvolgers nauwe lijks of niet meer aan spelen toekwamen, wil Ajax een herschikking van verantwoordelijkheden. Met name moeten de implicaties van beslissingen en investeringen op voetbaltechnisch gebied op langere termijn overzien kunnen worden. Verder moet nog vermeld worden dat Ajax op 9 oktober 2000 een intentieverklaring heeft getekend gericht op samenwerking vanaf I juli 2001 met voetbal club HFC Haarlem. Het is de bedoeling dat de samen werking vorm krijgt door het in overleg aanstellen van de trainer-coach Betaald Voetbal bij Haarlem en door binnen Ajax te beoordelen of spelers ter versterking van het eerste elftal van Haarlem kunnen worden ingezet. Een ander zeer belangrijk aandachtsgebied is de jeugdopleiding, die wijd en zijd bekend en geroemd is. Onder impuls van de nieuwe Directeur Betaald Voetbal Adriaanse is de afstand tussen de jeugdopleiding en het betaalde voetbal daadwerkelijk verkleind. In het lopen de seizoen is dit onder meer zichtbaar geworden door het toevoegen van een aantal van de meest talentrijke spelers uit de eigen opleiding aan de selectie. Onder hen spelers als Van der Vaart en Cruz. De aankopen die ten behoeve van het lopende seizoen gedaan zijn betreffen: Galasek, Bergdolmo en Pasanen.Tenslotte kan nog worden gemeld dat Dani is verkocht aan Benfica.

Jaarverslagen Ajax NV (vanaf 1997) | 1999 | | pagina 24