Profiel Voetbal AFC Ajax NV (AFC Ajax, Ajax) is zonder twijfel de meest succesvolle voetbalclub van Nederland met ook op Europees niveau een indrukwekkende staat van dienst. Ajax toonde zich zevenentwintig maal de sterkste in de nationale competitie en niet minder dan vier finales van de Europa Cup voor Lands kampioenen (thans Champions League) werden winnend afgesloten. Daarnaast veroverde de club één keer de Europa Cup voor Bekerwinnaars, één keer de UEFA Cup en twee keer de Wereldbeker voor clubteams. Activiteiten Ajax staat primair voor aantrekkelijk, aanvallend voetbal, maar tegenwoordig zijn er tal van aan vullende activiteiten nodig om dat mogelijk te blijven maken. Hieronder volgt een overzicht van beide categorieën. Ajax is actief in zowel het betaalde als het amateur voetbal, heeft een beroemde jeugdopleiding, voert een actief scoutingbeleid en een dito supporters- beleid. Het eerste elftal speelt betaald voetbal in de KPN- Eredivisie, het nationale bekertoernooi, de internatio nale bekercompetities en vriendschappelijke wedstrij den. De thuiswedstrijden worden gespeeld in de hypermoderne Amsterdam ArenA met een capaciteit van ruim 51.000 plaatsen. Het tweede elftal komt uit in de competitie voor reserve-elftallen en dient als springplank voor jonge talenten naar de top. Een belangrijke pijler van de sportieve successen en reputatie van Ajax is de jeugdopleiding. Deze heeft een eigen thuishaven op het moderne sport complex De Toekomst. Het belang van dit onderdeel kan moeilijk worden onderschat. Het gaat tenslotte om de doorstroming van jonge talenten naar de selectie van het eerste elftal. Hoe dat proces ver loopt bepaalt mede het aantal van buiten Ajax aan te trekken spelers, de hoogte van de daarmee gemoeide kosten en het door Ajax te realiseren resultaat op vergoedingssommen. Ajax telt ook vier amateurelftallen die op zater dag, in door de KNVB georganiseerde competities actief zijn. Deze elftallen spelen op recreatieve basis en vormen geen deel van de opleiding van spelers voor het eerste elftal. De scouting is samen met de jeugdopleiding van groot belang voor de sportieve successen van Ajax. De club werkt al jarenlang met een omvangrijk netwerk van scouts. Deze specialisten beoordelen spelers op de criteria die ook in de jeugdopleiding gelden, namelijk techniek, inzicht, persoonlijkheid en snelheid (TIPS) en houden een bestand bij van spelers voor de verschillende posities en spelers uit verschillende leeftijdsgroepen. Ajax streeft naar een spelersgroep van zesen dertig spelers: drie elftallen, een extra doelverdediger en twee extra veldspelers. Wat het supportersbeleid betreft, stelt Ajax zich ten doel altijd te voldoen aan de gerechtvaardigde verwachtingen, wensen en verlangens van de mensen die onze teams altijd zo enthousiast ondersteunen. Daarnaast streven we ernaar het aantal supporters te vergroten en hun veiligheid te waarborgen. Aan voetbal gerelateerde activiteiten Deze dienen alleen ter ondersteuning van de eigen lijke voetbalactiviteiten. Het gaat om het genereren van inkomsten uit sponsoring en reclame, het exploi teren van televisierechten en merchandising. Ajax heeft momenteel zestien sponsors, waar onder een shirtsponsor en een kledingsponsor. De reclame-inkomsten worden gegenereerd door de reclameborden op en rond de velden, door reclames op de grote schermen in de Amsterdam ArenA en advertenties in Ajax-publicaties. Het beleid is gericht op een vergaande samenwerking met een aantal partners die hun sponsorrelatie met Ajax, bij voor keur internationaal, volledig in hun communicatie beleid integreren. Een samenwerking die beide partij en extra naamsbekendheid en populariteit biedt, en een platform vormt voor zakelijk en sportief succes. De inkomsten uit televisierechten komen voor een belangrijk deel voort uit contracten met de NOS en SBS 6 voor het uitzenden van respectievelijk samenvattingen van competitiewedstrijden in het betaald voetbal en wedstrijden om de Amstel Cup. Daarnaast is er een overeenkomst met Canal+ voor live en integrale uitzendingen van wedstrijden in de KPN-Eredivisie.

Jaarverslagen Ajax NV (vanaf 1997) | 1999 | | pagina 10