Beste Bob BOBBY HAARMS: de RODE draad van zijn revalidatietraining. Beiden zijn we al heel lang lid van Ajax. En al heel lang hebben we met elkaar te maken. We hebben heel wat met elkaar meegemaakt. Te veel om op te noemen. Uit al die herinneringen staan me twee gebeurtenissen nog helder voor de geest. De eerste is van vrij ver terug. Ik kwam net uit de jeugd vandaan en was dus pas bij de selectie van het eerste. Je weet dat we toen als het heel slecht weer was in de kantine trainden, die ook als sport zaal gebruikt werd. We gebruikten hem ook om vóór de training op het veld al vast een balletje te trappen. Op een gegeven moment waren een paar van ons al bezig, toen jij binnen kwam. Je deed de deur open en er kwam gelijk een balletje naar je toe. Je pro beerde met het binnenkomen die bal direct weer terug te trappen. Misschien deed je dat echter toen met je verkeer de been, want met het schieten verdraaide je knie zodanig dat je een 'meniscus' had. Je had volgens mij de deurkruk nog in je handen. Ik meen dat je nog dezelfde dag door dokter Tetzner werd geopereerd. Maar een week later was je al weer aan het oefe nen. Een krachthonk hadden we toen nog niet en de begeleiding was ook nog minimaal. Maar jij begeleidde je zelf. En hoe! Je had namelijk een soort basketbal-schoen gefabriceerd, ver zwaard met een ijzeren buis. Het leek wel een groot soort schaats! En daar oefende je mee om die bovenspieren sterker te maken. En na drie weken speelde je al weer! Ik zal dit nooit meer vergeten. Het tekent jouw karakter en je ijzeren wil: zo snel mogelijk weer voor jouw Ajax aan de slag! De tweede herinnering die ik op wil halen, betreft een reis die we samen hebben gemaakt. Het was direct na de afscheidswedstrijd van Johan Cruijff. We gingen naar Boedapest om de volgende tegenstander van Ajax in de Europa Cup te bekij ken, Honved. En jij zou ook het hotel regelen voor het verblijf van Ajax in Boedapest. We vlogen eerst naar München, samen met het elftal van Bayern. Wat niet prettig was, gezien die vreselijke nederlaag de avond er voor. In Boedapest zouden we na het bekijken van de wedstrijd naar een hotel gaan om de andere dag weer terug te reizen naar Amsterdam. Maar toen we de wedstrijd gezien hadden en ook hotels had den bekeken, wilde jij liever direct al naar huis. Tenslotte lig je het liefst in je eigen 'mandje'. "Toon", zei je, "kunnen we niet terug?" Nou had ik - omdat ik daar altijd op let - wel een mogelijkheid gezien. Dus ik zei: "Laten we dan maar naar het vliegveld gaan, want ik heb gezien dat er nog een vliegtuig naar Frankfurt gaat". Het lukte om dat vliegtuig te nemen. Maar in Frankfurt was het een probleem. Want het toestel naar Amsterdam was in principe vol, met een wachtlijst van nog zo'n tien man. Maar omdat we van Ajax waren en jij zei dat je de andere dag weer op het trainingsveld moest staan, mochten we voor en hadden we uiteindelijk nog plaats ook. En zodoende waren we 's avonds om elf uur in Amsterdam. Jij had toen je café nog in de Utrechtsestraat en daar gingen we naar toe. Toen we binnen kwamen was Til volkomen verrast. Die dacht: wat is dat nou? Ze wilde niet geloven dat je weg was geweest. Ik moest haar echt overtuigen dat we toch echt naar Boedapest waren geweest. Sinds die tijd was het steeds als we weg gingen: "Toon moet het regelen. Want dan duurt het nooit te lang. Nog geen dag, nog geen uur". Ik vind het zo typerend voor jou. Voor de club kan iets niet snel genoeg gaan. Een uur ergens te lang over doen, kan al fataal zijn. Voor mij ben jij dat ten voeten uit! Ton Pronk Inspanningfysiologisch gezien door Jos Geijsel. Er zijn vele wegen, die naar Rome leiden. Toch staat als een paal boven water: voetbal wordt met de voeten en met de bal gespeeld. Alles wat direct bijdraagt aan beter voetballen dient met een bal gedaan te worden. Het voetenwerk staat hierbij centraal. Beter voetballen heeft allereerst met talent te maken. Maar talent dient ontwikkeld te worden. Het uitbaten van het talent en de techniek van voetballers lukt alleen, wanneer er voldoende con ditie aanwezig is. Immers, iedere tegenstander van Ajax is meer dan 100% gemotiveerd. Zij zijn bereid al hun energie aan te wenden om Ajax te kloppen. Voetbalconditie kan het best getraind worden in spelvormen en in partijtjes. Dat geldt ook voor spelers, die de eerste herstelfase na een blessure achter de rug hebben. De basisconditie is dan al aanwezig. Zij komen in hun vervolgfase bij Bob. Bob's hersteltraining vormt de schakel tussen de individuele looptraining en het meetrainen met de groep. De rode draad van Bob's oefenstof is: 1) Voetbal gaat om voeten en de bal en alles wat daar niet aan bijdraagt, kan geen bijdrage leveren om beter te gaan voetballen. Bob's training blinkt uit door het grote aantal con tacten met de bal. Dat wordt in geen enkele ande re (partij) training geëvenaard

Fanclub Bobby Haarms (1993-2000) | 1999 | | pagina 7