Bobby in Kenya telkens weer met hun grote kennis van de club en zelfs kenden ze namen van spelers van het twee de elftal! Zo ging er bijna geen dag voorbij zonder dat er op dat spierwitte Diani strand onder de zachtjes wuivende kokospalmen een voetbal-dis cussie werd gevoerd door lieden met - overduide lijk - hèt Ajax-gevoel Groot was de interesse van mijn Kenyase vrienden voor het witte Ajax-tropen- shirtje, dat ik soms droeg (kadootje van B.H.) maar maakte ik ze duidelijk: soms zijn dingen simpel weg NIET te koop. Onvermijdelijk viel dan de naam van die ene o zo belangrijke 'oer-Ajacied' en assistent-trainer BOBBY HAARMS. Ik legde ze alles uit wat er over Bobby uit te leggen viel. 'Een héél gewone man en tegelijk uniek....die zijn voetbal-leven-lang....in dezelfde functie....in dienst is van één club! Iemand met een ongelofelijke vakervaring, die onder alle grote trainers werkte en die men kent als sympathiek en bescheiden. Iemand ook, die respect afdwingt, vooral bij oud-spelers! Hun ogen werden groot van verbazing toen ik ze vertelde van de Bobby Haarms Fanclub! Ongeloof bij het viertal.... 'Are you serious....? An own FAN CLUB....? En Louis van Gaal dan? En Finidi, Ronald de Boer, Litmanen of Danny Blind???' 'Nee, zei ik, bij mijn weten heb ben die geen fanclub'. 't Werd even doodstil. Dit was Ajaxnieuws en sloeg in als een bom: de verhou dingen leken door elkaar geschud! 'Bobby Haarms, he is very impor tant' merkte één van hen op. Ik knikte. 'No doubt about that!' Ze leken het te begrijpen. Ondertussen zat ik te piekeren: hoe leg ik ze nou in 's hemelsnaam uit wat wij in Holland bedoelen met 'doodgewoon'? Zonder kouwe drukte... Zelfs enige kennis van Swahilie zou me in dit geval niet hebben geholpen. Per slot van rekening zijn cultuurverschillen moeilijk uit te leggen hetgeen niet weg neemt dat Bobby fans heeft in Kenya. Waarvan acte. Erik Nap Ajaxfans kom je overal in de wereld tegen en dus ook in de Afrikaanse landen. Enkele jaren geleden genoten mijn echtgenote en ik van een vakantie aan de prachtige kust van Kenya, even ten zuiden van Mombassa. Als je denkt het voetbal en je geliefde club voor héél even te laten voor wat ze zijn, kun je je zeer vergissen. Ook al vlieg je naar een totaal andere wereld om lui onderuit....even 'bij te tanken'. Vlucht: Amsterdam-Londen-Rodos-Mombassa. Nog onder de indruk van de cultuurshock (én die adembenemend mooie toppen van de Kilimanjaro!) bereikten we via een krankzinnige veerboot het onder tropisch groen verscholen Leopard Beach Hotel. Door elkaar heen geschud (O, dat asfalt in Afrika!) stapten we vermoeid maar blij uit ons busje met het gevoel ver van huis te zijn. Daar kwam een jongeman met een prachtige zwarte kop en een lachende rij witte tanden (deed me even denken aan Nwanko Kanu) vanuit de tuin aanlopen om voor onze bagage te zorgen. Hij droeg het (je gelooft het haast niet!) rood/witte Ajaxshirt en de kleuren leken wel feller en mooier op dat moment, dan ik ze ooit had gezien! 'Welcome everybody, hakuna matataü' en hij lach te breed. Stomverbaasd keken Mieke en ik elkaar aan en moesten vaststellen dat de club kennelijk nergens te ontlopen viel.... Tegelijkertijd besef je dan ook dat je voetbalvrien den gaat maken hetgeen prompt gebeurde. In no time had ik al mijn meegenomen Ajax maga zines uitgedeeld aan het groepje voetbalvrienden, allen werkzaam in het hotel. Ze verbaasden mij

Fanclub Bobby Haarms (1993-2000) | 1999 | | pagina 22