BOBBY, DE BARMAN AJAX - BLAUW-WIT veranderd. Maar de selectie is natuurlijk wel inmiddels 10 keer totaal vernieuwd. Alleen één hoofd is nog hetzelfde: Bobby Haarms, technische staf; echter nu brildragend. Toen ik op m'n achttiende van Bussum, samen met mijn vrienden, naar Amsterdam verhuisde, gingen we ook regelmatig naar "Café Bobby Haarms", hoek Utrechtsestraat/Rembrandtsplein. En daar stond af en toe, achter de bar: Bobby Haarms, de man die alles wist van Ajax. Die dus ook alles wist of Johan Cruijff nou eindelijk eens terug zou komen. Begin jaren tachtig hoorden we toen persoonlijk uit Bobby's mond: "Johan komt Ajax - Blauw-Wit of Blauw-Wit - Ajax, waar blijft de tijd, maar vroeger waren dat DE wedstrijden te vergelijken met Ajax - Feijenoord nu. U zult zich afvragen waar dit nu op slaat. Ik was en ben nog steeds een beetje Blauw-Witter en ik woonde vlak bij het Olympisch Stadion. Toen er voor het eerst EUROPEES gevoetbald werd in Nederland was dat in het Olympisch Stadion en wel Ajax als kampioen van Nederland tegen Wismuth kampioen van Oost-Duitsland. Samen met mijn vader naar deze wed strijd, fantastisch een Blauw-Witter die naar Ajax ging kijkenin die tijd. Bij Ajax speelde een lange magere slun gel op de rechtsbinnen plaats, hij werd meteen mijn favoriet door zijn enorme werklust, mouwen opstropen en er tegenaan. U begrijpt het zeker al deze speler was Bobby Haarmsonze Bobby. Door een zware blessure moest Bob al vroeg afhaken voor het topvoetbal maar gelukkig is hij bespaart gebleven voor het topvoetbal en wel als trainer. Toen Bob er een tijdje "UIT" was heb ik Bob weer kunnen strikken als trai ner, om aan de slag te kunnen bij de V.V. Aalsmeer toen nog eerste klasser. Wat wij samen alles bij Aalsmeer mee gemaakt en beleefd hebben is uitge groeid tot een hechte vriendschap. Sindsdien zijn Bob en ik vrienden en niet alleen aan de bar of in het sta dion, nee ook privé praten wij heel wat af waardoor wij mekaar ook waar nodig ondersteunen. Bob, 65 jaar, hopelijk blijf jij nog lang voor JOUW AJAX in de weer, want voor mij is Ajax zonder Bobby Haarms geen Ajax meer. Je vriend uit Aalsmeer Rob de Vries Bobby Haarms zag ik voor het eerst op een uit klapbare poster van 65 cm breed en 25 cm hoog; hij kwam uit het voetbalblad de "1-0". Daarop stond de selectie van het seizoen '69/'70. En daarop stond naast Rinus Michels als trainer, "de heer B. Haarms, hulp-trainer". Als jongetje van 9 jaar, en Ajax-fan, bekeek je de hoofden van de geportretteerden wel duizend keer, dus ook die van "de heer B. Haarms, hulp-trainer". Een onwankelbare, norse blik. Maar ook een spoor van verhulde trots. Aan de gezichts-uitdrukking van voetballers en technische staf op selectiefoto's is in 30 jaar niets terug, ik weet 't zeker!" Zowel het bericht, als de persoonlijke aandacht die we kregen van de bood schapper, vervulde ons met grote trots. Inmiddels bestaat de "Bobby Haarms-fanclub" al vele jaren, en ik prijs me gelukkig dat ik er vanaf het eerste begin al bij mocht zijn. Het beeld van Bob in een crapeau óp 't biljart, in het spelersho me in de Meer, blijft onuitwisbaar; ik heb er nog foto's van. Tegenwoordig hebben we 't feest in de Amsterdam Arena (wat natuurlijk het Johan Cruijff stadion had moeten heten; trouwens: kan dat niet alsnog?!), en is het grootser van opzet. Het is overigens een prettige gedachte dat in de woelige tijden die Ajax op dit moment doormaakt, nog steeds die man in de buurt is, die alles weet van Ajax, en die ook alles zal doen voor Ajax, en die hopelijk nog één keer tegen ons (persoonlijk) kan zeggen: "Johan komt terug, ik weet 't zeker!". Mare Klein Essink

Fanclub Bobby Haarms (1993-2000) | 1999 | | pagina 21