BOBBY EN HET SYNDROOM VAN STENDHAL De wedstrijd ABN'AMRO Debsnk Italië- verslaggever Jan van de Putten van De Volkskrant schrijft over het syndroom van Stendhal. Het is een acute kunstziekte, die zich manifesteert bij sommige gevoelige geesten als ze voor 't eerst oog in oog staan met duizelingwekkende meesterwerken. Ze krijgen dan inderdaad duizelingen, hartkloppingen en angstzweet of een aanval van euforie of jeuk van paniek of ze vallen flauw. Het syndroom dankt zijn naam aan de franse schrijver Stendhal, die er tijdens een italiaanse reis in 1817 het eerst over heeft geschre ven. Bij het naderen van de kunststad Florence voelde hij zich niet meer in staat na te denken. "Ik gaf me over aan mijn waanzin zoals aan de zijde van een beminde vrouw". In de florentijnse basiliek van Santé Croce werd het hem te veel. De aanblik van de wereld beroemde kunstwerken was voor hem onverdraaglijk. Ook op andere bekende schrijvers, zoals Henry James en Marcel Proust oefende schoonheid van grote kunst een destructieve aan trekkingskracht uit. In het Santa Maria Nuova-ziekenhuis in Florence staan op de psychiatrische afdeling altijd een paar bedden klaar voor mensen die het te kwaad krijgen bij de David van Michelangelo of Botticelli's Geboorte van Venus. U weet dat onze Bobby Haarms Fanclub is opgericht n.a.v. Bobby's opname in het ziekenhuis na vermeende hartklachten. Ik ken Bobby ongeveer 35 jaar en heb over de oorzaak van deze vermeende hart klachten nagedacht. Zoals zovele zaken pas achteraf verklaard kun nen worden heeft Bobby's opname in 't ziekenhuis zo goed als zeker met dit syndroom van Stendhal te maken gehad. Het kan ons alleen maar verbazen dat Bob's opname zolang is uitgebleven. Spelers als Cruijff, Muhren, Keizer, Arnesen, Olsen, La Ling, Van Basten, Rijkaard en nog vele andere tóichelangelo-spelers van Ajax zouden Bob al veel eerder Stendhal-ziek hebben moeten maken. Hoe ons Ajax de wereldbeker heeft kunnen veroveren na zoveel Michelangelo-wedstrijden zonder dat het Stendhal-syndroom is opge treden, is ons een raadsel. Er gaan stemmen op in het Lucas-ziekenhuis om voor alle zekerheid, vlak bij het nieuwe Ajax stadion een dependance in te richten voor al diegenen die de schoonheid van het Ajax-spel niet meer kunnen verdragen en met het Stendhal-syndroom in de daarvoor gereser veerde bedden opgenomen kunnen worden. Een geruststellende gedachte! Frans Andringa lid nummer 12 Nederland-Duitsland tijdens het EK '88? Ajax-Benfica in Parijs? Allemaal prachtig, zegt de ware liefhebber, maar De wedstrijd was toch Ajax-Liverpool in de mist. Ajax was op weg het Grote Ajax te worden maar dat wist toen nog niemand. Maar Liverpool was wel het Grote Liverpool. Sterker, het was De top. Op 7 december 1966 begon de wedstrijd in een beetje nevelig Olympisch stadion. Binnen 3 minuten was het 1-0 door De Wolf. Ajax was unstoppable. 55.722 man zaten op het punt je van de stoel - eerst van verbazing over Ajax en daarna omdat de mist dichter en dichter werd. Ajax won met maar liefst 5-1De laatste twee goals ver nam men op de eretribune slechts door de golf van gejuich die door het stadion rolde. (advertentie)

Fanclub Bobby Haarms (1993-2000) | 1997 | | pagina 5