WIJ VA Nog even en dan heeft Nederland er weer een nieuw museum bij. Niet zo'n hele grote, maar toch hoe klein ook, zou ik het toch een museum willen noemen. Veertig jaar memorabilia, voornamelijk door mijn moeder bij elkaar gehouden, verstopt in dozen hebben hun plek gevonden in twee mooie vitrine kasten. Binnen niet al te lange tijd zal met veel "wein weiber und gesang" de plechtige opening worden voltrokken. Wie daar voor uitgenodigd zullen worden is nog niet bekend, maar het zal zeker een spectaculair gebeuren worden. Wat er allemaal te zien valt is te veel om op te noemen, maar een paar "topstukken" kan ik u toch niet onthouden. Zo komen we daar een originele sup poost pet van het Olympisch Stadion tegen, door mij zelf "gevonden" in de catacomben. Ik denk dat er weinig men sen zullen zijn die zo een uniek stuk in hun bezit hebben. Als ik suppoosten van toen en nu vergelijk moet mij toch wel van het hart dat de ouderwetse pet eigenlijk wel de slagroom op de taart was. Als ik ze vandaag de dag zie in hun vel gele jacks, zal dat ergonomisch wel verantwoord zijn, maar ik vind het er niet uit zien. Er is ook nog een origineel Tsje- cho-Slowaaks vaantje van de wedstrijd Spartak Trnava tegen Ajax. Het bijzonde re hiervan is dat deze is gesigneerd door Gert Bals. Nadat Johan Cruijff reeds in het begin op hardhandige wijze het veld was uitgetrapt was het Ladislav Kuna die de één nul ruststand op het bord bracht. Na de thee was het de voormalige psv-er die met een foutieve uittrap de Oostblok kers in scoringspositie bracht. Dezelfde Kuna wist met dit buitenkansje wel raad. Van ver lobde hij de bal over een ver baasde Bals. Met nog éénenveertig minuten te gaan leek de finale van de Europa Cup ineens heel erg ver weg. De drie nul overwinning in Amsterdam twee weken daarvoor was bijna geheel wegge poetst en de uitschakeling leek slechts een kwestie van tijd. Van wat hierna gebeurde weet ik eigenlijk niet zo veel meer af. Overmand door zenuwen besloot ik een stuk te gaan lopen. Of dit er toe heeft bijgedragen dat er hierna geen doelpunten meer vielen weet ik niet, maar dat Bals daarna in zijn eentje de wedstrijd heeft gered werd de volgende dag duidelijk in de kranten. Dit maakt deze "banier" tot een uniek stuk. Wat mij opvalt is dat er tegenwoordig bijna geen vaantjes meer te verkrijgen zijn. In een tijd dat de merchandising een grote vlucht heeft genomen zijn dit soort arti kelen geheel verdwenen. Ondanks het feit dat men ons heeft willen doen laten geloven dat het oude Ajax logo niet geschikt was om op textiel te verwerken is de kwaliteit na bijna veertig jaar nog 1 OCP/o. Ook mijn collectie kaartjes mag gezien worden. Het valt op dat elke club z'n eigen kaartjes had. Ajax had z'n eigen lay-out, maar ook DOS en MVV hadden toegangsbewijzen met een heel eigen gezicht. Een pronkstuk is het toegangs biljet voor de wedstrijd Ajax - Indepen- diente, de wedstrijd om de wereldcup op 25 september 1 S"72 in het Olympisch Stadion gespeeld. Wat opvalt is dat een staanplaats toen ook al fl. 1 kostte. Het nog geheel in tact zijnde kaartje voor de wedstrijd Ajax - Panatinaikos op 2 juni 1S"71 is ook van een grote schoonheid. Vandaag de dag wordt elk betaald voet bal kaartje via de sens computer op exact dezelfde wijze uit de printer gebraakt. Mede door dit soort ontwikkelingen is het voetbal vervlakt en is het steeds meer een eenheidsworst geworden. Langzaam maar zeker wordt ons mooie spel naar de kloten geholpen door allerlei figuren met veel te veel verstand over cijfers, maar waarschijnlijk nog nooit de geur van rottend beton vermengd met urine hebben mogen opsnuiven. "By the way", museumjaarkaarthouders hebben gratis toegang. EvanZ

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2005 | | pagina 6