Maar waar ligt het nou eigenlijk alle maal aan en belangrijker nog, hoe kun nen we Ajax weer gezond maken? Laten we beginnen met de spelers, want uiteindelijk zijn zij degene die het op de grasmat moeten doen. Duidelijk is dat zij dat dus niet doen. Op een paar wedstrijden na was het niet om aan te zien. Totaal geen chemie tus sen de spelers, veel balverlies, behou dend in plaats van aanvallend voetbal, en een inzet waar je zo af en toe zwaar depressief van wordt. Dit valt de spelers te verwijten, maar zij zijn daar niet alleen schuldig aan. Naast de 'standaard' factoren als blessures, uit vorm zijn en schorsingen is de coach de eerste schuldige. Hij moet er voor zorgen dat er een hecht team staat, dat men op elkaar ingespeeld is en dat men bereid is om alles voor ons Ajax te geven. Hij moet er ook voor zorgen dat de afstand tussen trainer en spelers niet te groot wordt, zodat er bij beide partijen wrij ving en irritatie kan ontstaan. Dit komt het team niet ten goede. Daar naast is het van belang dat de juiste man op de juiste plaats speelt en dat er op het juiste moment goed gewis seld wordt. Dit hebben we helaas te vaak niet gezien. En ook zou het hel pen als er eens goed wordt ingekocht en de juiste jeugdspelers doorstro men. Maar we moeten ook naar onszelf kij ken. Ajax-supporters zijn van nature kritisch en niet bang om dit duidelijk te uiten en dat is ons goed recht. Uitein delijk zijn wij degene die ons duppie zijn bestaansrecht geeft, want zonder supporters geen Ajax. Het afgelopen seizoen was de optische sfeer redelijk tot goed te noemen. Steeds meer vlaggen en spandoeken en de tifosi doen hun uiterste best. Maar ook steeds meer uitfluiten en spreekko ren. Op zich niet meer dan logisch, aangezien wij gedrevenheid en aan trekkelijk voetbal mogen verwachten. Echter, soms slaan we door. Om nou de gehele wedstrijd bepaalde spelers uit te fluiten en negatieve spreekko ren ten gehore te brengen... Het is wel logisch, maar kan natuurlijk aver echts werken op de spelers en de sfeer onder de supporters wordt er ook niet beter van. Dat je bij een draak van een wedstrijd je kritiek steeds meer laat horen is prima, zelfs goed. Maar een wedstrijd lang, weken achter elkaar? En dan hebben we nog de grote bazen. Zo hebben we Arie van Eijden die al diverse trainers heeft zien sneu velen, het vertrek van Van Gaal niet in de weg stond en de hand nooit in eigen boezem steekt. En natuurlijk zijn prachtige one-liner elke keer weer: "Het is in het belang van Ajax beter dat...". Dan hebben we John Jaakke die het nodig vindt om het Joodse imago van de club opeens aan te wil len pakken, waar de media graag aan mee doet. Maar ondertussen wel merchandising blijven verkopen met davidsterren. En dan hebben we ver der nog mensen als Jeroen Slop en Uri Goronel, waar ik verder niet op in ga- Ik heb een aantal andere ziekteveroor zakers nog niet genoemd, zoals de negatieve invloed van de media, de commercie, de knvb en de Eredivisie DV. Dat Ajax ziek is, is al erg genoeg. Maar hoe krijgen we Ajax weer gezond? Dat is een lastige vraag, waar ik nu geen antwoord op kan geven. Ik ga daar de komende tijd eens flink over brainstormen. Wel is het zeker dat er meerdere veroorza kers van de ziekte zijn en dat er niet één medicijn nodig is, maar meerdere. Welke dat zijn? Ik hoop dat de medi sche sportwereld hier snel een ant woord op kan geven. Ik ga nu even mijn bed in, want ik voel me een beetje misselijk. Mazzel, Stempel DAPP'RE STRIJDERS I B MAART 20D5 27

Fanzine Dapp're Strijders (2003-2005) | 2005 | | pagina 27